Totalizator Sportowy kupił interwencyjnie automaty do gier hazardowych

Totalizator Sportowy kupił interwencyjnie m.in. automaty do gier hazardowych, tak aby jak najszybciej przystąpić do realizacji monopolu oraz zabezpieczyć wpływy do budżetu państwa – tłumaczy wiceminister finansów Tadeusz Kościński.

O informacje dotyczące funkcjonowania tzw. jednorękich bandytów prosił w interpelacji poseł Marek Sawicki (PSL-KP). Przypomniał, że uchwalona w grudniu 2016 r. nowela ustawy o grach hazardowych wprowadziła monopol państwa na gry na automatach poza kasynami, a państwowa spółka Totalizator Sportowy została wyłącznym organizatorem gier na automatach.

Sawicki zauważył w swojej interpelacji, że rząd zakładał, iż w drugim roku funkcjonowania nowych przepisów TS udostępni ok. 35 tys. tzw. jednorękich bandytów, co przyniesie budżetowi ok. 1 mld zł.

„W marcu 2017 r. Radosław Śmigulski, ówczesny p.o. prezesa TS, ogłosił strategiczną współpracę z państwowymi Wojskowymi Zakładami Łączności Nr 1 (WZŁ). W jej ramach to wojskowe zakłady, miały wyprodukować i dostarczyć Totalizatorowi Sportowemu nie tylko automaty, ale i system informatyczny do ich obsługi i raportowania Krajowej Administracji Skarbowej. Z medialnych doniesień wynika wniosek, że +zapadła decyzja, żeby kupić 300 tzw. jednorękich bandytów od niemieckiej firmy Merkur Gaming, jednego z największych producentów automatów” – napisał poseł.

„W związku z opóźnieniem Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 S.A. w przygotowaniu zgodnego z umową systemu centralnego, na dzień sporządzenia niniejszej odpowiedzi (16 lipca – PAP) nie doszło jeszcze do formalnego zbycia i przekazania systemu centralnego na rzecz Totalizatora Sportowego. Strony umowy oczywiście ściśle współpracują, aby nastąpiło to jak najszybciej i Totalizator Sportowy jak najszybciej rozpoczął wdrażanie ww. systemu centralnego” – napisał w odpowiedzi na interpelację wiceminister finansów Tadeusz Kościński.

Podobnej odpowiedzi wiceminister udzielił na pytania dotyczące opóźnienia wdrożenia przetestowanego i wielokrotnie audytowanego systemu przygotowanego przez WZŁ nr 1, liczby automatów do gier hazardowych wyprodukowanych przez WZŁ nr 1, stanu ich certyfikacji, statusu oprogramowania systemu centralnego do nadzoru i zarządzania automatami do gier w salonach czy powodów, dla których automaty i system centralny nie zostały jeszcze uruchomione do pracy komercyjnej. Kościński zastrzegł, że TS oczekuje dostarczenia przez WZŁ systemu centralnego w stanie uzgodnionym przez strony umowy. „Informacje o aktualnym statusie systemu centralnego są w wyłącznym posiadaniu producenta systemu” – dodano.

Resort był pytany także, „dlaczego TS zakupił/wypożyczył od Merkur Gaming i Axes automaty i system rejestrujący niekompatybilny do zamówionego w WZŁ nr 1 systemu”.

„W branży automatów do gier funkcjonuje co najmniej 5 różnych protokołów komunikacyjnych, które są szerzej wykorzystywane. Wobec braku wywiązywania się WZŁ z postanowień umowy i opóźnienia w dostawie zarówno systemu, jak i automatów, Totalizator Sportowy dokonał zakupu interwencyjnego i wybrał rozwiązanie najszerzej stosowane na świecie a także najprostsze i najtańsze we wdrożeniu, tak aby jak najszybciej przystąpić do realizacji monopolu oraz zabezpieczyć wpływy do budżetu państwa” – czytamy w odpowiedzi Kościńskiego.

Według MF, współpraca kupionych automatów z systemem centralnym produkcji WZŁ jest technicznie możliwa. Niemniej, jak wskazano, informacje dotyczące umów TS mają istotne znaczenie biznesowe dla spółki i w związku z tym nie są przekazywane do wiadomości publicznej. „Najistotniejsze umowy zawarte w ramach realizacji monopolu państwa w zakresie urządzania gier na automatach stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa (…)” – poinformował Kościński.

2 komentarze(y) w “Totalizator Sportowy kupił interwencyjnie automaty do gier hazardowych

  1. Scenariusz napisany dawno temu. Było wiadomo od początku jak to się skończy. Chyba nikt znający się na rzeczy nie miał złudzeń że PZZ czy WZŁ stworzy jakikolwiek system w tak krótkim czasie. Ściema jak zawsze mająca uzasadnić wydatki…….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *