Ukrainian Gaming Summit 2017

Targi i wydarzenia Ze świata
Iwo 13/12/2017

Ostatnia aktualizacja: 7 stycznia 2024

Ukraina podejmuje nowe kroki w stronę legalizacji hazardu na Ukrainie. W piątek 8 grudnia w jednym z najlepszych pięciogwiazdkowych hoteli w Kijowie odbył się Ukrainian Gaming Summit.

Impreza odbyła się pod przewodnictwem Ukraińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Gier (UGBA) a wśród sponsorów znalazło się wiele znanych firm i organizacji: FAN SPORT, Pari-Match, Gaming Laboratories International (GLI), BetConstruct, Narodowy Komitet Ukraiński Międzynarodowej Izby Gospodarczej (ICC Ukraine) oraz Ogólno-Ukraińska Unia Rozwoju Bukmacherki. Był to prawdopodobnie największy z organizowanych ostatnio szczytów branży hazardowej z biletami wstępu w cenie około 500 euro.

Jak donosi Ukraińska Agencja Informacyjna, szczyt otworzyła Prezydent UGBA, Pani Irina Sergienko przemówieniem na temat znaczenia wyjścia branży hazardowej z szarej strefy, co ma pomóc w społecznym i gospodarczym rozwoju Ukrainy.

Na szczycie pojawiło się kilku ukraińskich parlamentarzystów i przedstawicieli władz państwowych, co potwierdza zainteresowanie władz tą kwestią. Jeden z prelegentów, Artur Palatnyi, członek Rady Najwyższej i Przewodniczący Komisji ds. Rodziny, Młodzieży, Sportu i Turystyki podkreślił możliwe społeczne skutki ekonomicznego efektu legalizacji branży hazardowej – w tym wzrost atrakcyjności turystycznej Ukrainy, wpływów podatkowych i rozwój sportu.

Jako przedstawiciel strony biznesowej, wiceprezes grupy DCN Pani Elena Derevyanko, podała przykład hotelu Premier Hotel Palace Kharkiv (Luksusowego 5-gwiazdkowego hotelu w Charkowie) i możliwych korzyści wynikających z klasycznego projektu kasynowego. Hotel został zbudowany zgodnie ze standardami UEFA i został włączony do portfela aktywów Grupy.

Warto wspomnieć, że inny hotel – Premier Palace Kiev – był gospodarzem kasyna do roku 2014, przez 5 lat po delegalizacji hazardu w roku 2009. Grupa DCN jest własnością biznesmena Aleksandra Yaroslavskiego. We wrześniu zwrócił się on do Perta Poroszenki o uregulowania prawne, mające wydobyć hazard na Ukrainie z szarej strefy. Według niektórych źródeł, szara strefa notuje obroty rzędu pół miliarda dolarów.

Zdaniem Pani Derevyanko, w przypadku społecznie odpowiedzialnej legalizacji kasyn, ten sektor przemysłu jest najbardziej przejrzysty (z punktu widzenia regulacji państwowych) i jednocześnie praktycznie nie kreuje negatywnych efektów socjalnych, a wręcz przeciwnie – dostarcza dodatkowych wpływów podatkowych i zapewnia miejsca pracy. Derevyanko zaproponowała również utworzenie Rady Koordynacyjnej pod przewodnictwem UGBA, która by się zajmowała odpowiedzialną społecznie legalizacją kasyn. Propozycja ta spotkała się z poparciem UGBA.

Głównym celem UGBA jest promocja branży hazardowej na Ukrainie zgodnie z najlepszymi praktykami międzynarodowymi, opracowanie przyszłych inicjatyw legislacyjnych w dziedzinie gier, przyciąganie inwestycji dla krajowej gospodarki oraz rozwijanie rynku gier na bazie i podstawach zdrowej konkurencji,

Jak wiadomo, gry hazardowe są na Ukrainie zakazane od roku 2009. W rezultacie branża działa nielegalnie. W listopadzie tego roku policja odkryła 14 miejsc, gdzie urządzane były gry hazardowe. Według ekspertów, budżet państwa traci na Ukrainie z powodu delegalizacji hazardu

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL