Urządzanie gier na automatach poza kasynami i salonami gier

automaty do gier

Użytkowanie automatów do gier poza kasynami i salonami gier na automatach, np. w lokalach gastronomicznych, może narażać przedsiębiorców na konsekwencje prawne przypomniało wczoraj Ministerstwo Finansów.

Komunikat Ministerstwa Finansów:

Uzyskanie opinii jednostki upoważnionej przez Ministra Finansów, z badania technicznego automatu nie gwarantuje legalności jego eksploatacji poza kasynem gry i salonem gier na automatach. Jedynie decyzja Ministra Finansów o niehazardowym charakterze gry na danym urządzeniu zapewnia prowadzenie takiej działalności zgodnie z prawem.

Ustawa o grach hazardowych dopuszcza urządzanie gier na automatach wyłącznie w kasynach gry i salonach gier na automatach – na podstawie rejestracji przez naczelnika urzędu celno-skarbowego, po uzyskaniu opinii jednostki badającej. Taka jednostka, która działa z upoważnienia Ministra Finansów, przeprowadza badania techniczne automatów, urządzeń losujących i urządzeń do gier przewidziane w przepisach oraz wydaje opinie z tych badań.

Opinia stanowi jedynie informację, że zbadany automat lub urządzenie do gier spełnia lub nie warunki techniczne (określone w ustawie o grach hazardowych oraz w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 8 czerwca 2017 r. w sprawie urządzeń losujących, urządzeń do gier i automatów do gier, zabezpieczenia informacji dotyczących urządzanej loterii oraz uzyskiwania, naliczania i wypłacania wygranych). Jednostka badająca w swoich opiniach nie jest uprawniona do rozstrzygania, czy gra na danym urządzeniu jest grą na automacie w rozumieniu ustawy o grach hazardowych. Rozstrzyga o tym wyłącznie Minister Finansów.

Uwaga na oferty wstawienia automatów do lokalu

Z uwagi na powyższe przestrzegamy przed sytuacjami, w których przedsiębiorcom (np. prowadzącym lokale gastronomiczne) oferuje się wstawienie do ich lokalu automatu. Jako podstawę jego legalnej eksploatacji wskazuje się przy tym opinię z badania technicznego, wydaną przez jednostkę badającą upoważnioną przez Ministra Finansów, nazywając taki automat „pierwszym w pełni legalnym urządzeniem z oficjalną państwową certyfikacją”. Należy pamiętać, że tego rodzaju opinie nie uprawniają do zgodnej z prawem eksploatacji takich automatów, a ich użytkowanie może narażać posiadaczy lokali na odpowiedzialność prawną.

Jednocześnie, Minister Finansów informuje, że wszczął z urzędu postępowania w sprawie wydania rozstrzygnięcia w trybie art. 2 ust. 6 ustawy o grach hazardowych, czy gry urządzane na urządzeniu FUTURA są grami na automacie w rozumieniu ustawy o grach hazardowych.

 1. Jednostka badająca uprawniona przez Ministra Finansów wydaje opinię, że przebadane urządzenie nie jest automatem hazardowym, albowiem jest to maszyna do podawania kawy i herbaty. Powyższe ustalenie jest kategoryczne, gdyż wynika z funkcji użytkowych badanego automatu, który na pulpicie sterowniczym na klawisze wybór napoju zielony (herbata) lub czerwony (kawa) oraz klawisz START, który po wyborze napoju i wniesieniu opłaty wydaje gotowy produkt. Minister Finansów stwierdza jednak w decyzji, wbrew opinii własnej jednostki badającej (której uprawnień nie cofnął, bo nie ma do tego żadnych powodów – wszak opiniuje zgodnie z prawdą), że przedmiotowe urządzenie to automat do gier w rozumieniu ugh, albowiem przemawiają za tym jego cechy konstrukcyjne, a to wrzutnik monet i akceptor banknotów, co determinuje konkluzję o komercyjnym celu przedsięwzięcia, nadto po otwarciu stwierdzono hopper, który służy wypłacie pieniędzy, gdy zachodzi taka potrzeba, ma także typowy dla automatów układ 3 przycisków sterujących oraz monitor, na którym wyświetlana jest graficzna symulacja podczas pracy automatu. Stwierdzono też, w drodze eksperymentu bezpośredniej gry podczas kontroli celno – skarbowej, że automat posiada element losowy, albowiem po zrobieniu 45 kaw kończył się proszek i wydał samą tylko wodę, a po dalszych 67 herbatach skończyła się woda i w kubku został sam tylko proszek (który urzędnik nota bene – był zmuszony zalać wodą z pobliskiego kibla, by utrwalić w ten sposób zabezpieczyć dowód rzeczowy stwierdzonego przestępstwa). Wobec tego, skoro gra jest odpłatna (komercyjna), a jej wynik dla przypadkowego klient jest nieprzewidywalny, bo nie wie on, czy uzyska wybrany wygraną główną (napój), czy sam tylko proszek, czy samą tylko wodę (wygrana niższego stopnia), czy też może zabraknie kubków i całość nasypana i nalana zostanie w kanał (przegrana), to tym samym stwierdzić przychodzi, że badane urządzenie to automat do gier, którego eksploatacja wymaga koncesji na kasyno gry.

  1. Aleś się ropisoł.
   Wszyscy wiedzą że wedingów nikt sie nie czepia tylko takich jak ty co udowadniają że czarne jest białe.
   Hazard to hazard i dobrze że jest kontrolowany a darmozjady żyjące z ludzkiej naiwności niech sie wezmą do uczciwej roboty.
   A lotto jest ok bo jest Państwowe i jest później kasa na 500+ i inne programy a nie bentleje cwaniaków.

 2. Cos Ci sie pomyliło Rysiu bo MF jak pisze w artykule nie wydal żadnej pozytywnej opini na temat urzadzen futrua czytaj pało ze zrozumieniem

  1. Naprawdę nie wiem skąd ten optymizm. Droga którą idziecie to walka z Państwem Polskim.W mojej ocenie bardzo trudna. Można stosować najróżniejsze jak najbardziej słuszne argumenty ale czy przy obecnej władzy czy naprawdę można liczyć na pozytywne rozwiązania ?Nie zapominajcie o jednym to są wyroki sądowe 1 instancji od których można się odwołać.
   Procesy mogą ciągnąć się latami aż do wyroku NSA. Życzę wszystkim rozwiązaniom pozytywnych rozwiązań sądowych , cierpliwości i naprawdę dobrych prawników, którzy zostaną z Wami do końca

   1. Coś pomyliłaś… Wszystkie korzystne dla futur wyroki, które widziałem były już prawomocne.
    Z jakiegoś dziwnego powodu UCS się nie odwołują a sami urzędnicy otwarcie mówią o bezsensowności inicjowanych przez naczelników spraw.
    Pośród urzędników powszechnie wiadomo jest, że futury się bronią.

 3. Przecież Futura jak najbardziej spełnia warunki automatu w rozumieniu UoGH.
  Już dawno to mówiłem.
  Także Cyganie zsiadac z wozu 🤭

  1. U Ciebie w mieście, czyli? Nie sądzę, Bo ja mogę powiedzieć, że u mnie w mieście Łódź, nie ma ani jednego salonu z futurami, był jeden w Andrzejowie, ale zamknęli :/ o tyle z futury u mnie zostało.

 4. Na chwilę obecną nie ma najmniejszej szansy na spokojne legalne zarabianie na automatach obojętnie jakich.Władza i urzędy nie bierą pod uwagę wyroków sądów co widzimy w kilku glośnych przypadkach zarówno branży hazardowej i innych.
  Jesli próbujecie to sami widzicie że celników
  nie interesuje co masz za papiery itp dzialasz
  nie zgodnie z ich interesem mimo to że masz badania opinie którą potwierdziły takie kraje
  Jak Anglia Niemcy tam można a w Polsce mimo tych samych badań nie ???
  Niestety zyjemy w kraju gdzie pedofil w sutannie za udowodnione wielokrotne molestowanie dzieci jest tylko przeniesiony na inną parafie a ty za prowadzienie salonu gier jesteś zmieszany z błotem zabierają ci majątek masakra co to jest za kraj? I najgorsze jest to ze Wy to akceptujecie ludziska!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *