Ustawa o ograniczeniu hazardu nie zdała egzaminu

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Rozmiar czcionki:
Print Friendly, PDF & Email

Nowe prawo regulujące hazard w Czechach nałożyła od stycznia tego roku szereg obostrzeń. Jednakże nie da się ich wyegzekwować. Przepisy są obchodzone przez quizomaty, które nie zawierają elementu losowości.

Od stycznia aby wejść do salonu gier hazardowych gracz musi się przy wejściu zarejestrować, pokazać dowód tożsamości a po dwóch godzinach obowiązuje go przerwa w grze. Kasyno jest zobligowane do wprowadzenia limitów zakładów a także może być otwarte tylko w określonych porach dnia.

Kilka ulic dalej ten sam gracz znajdzie otwarte pomieszczenie z automatami gdzie może stracić setki a nawet tysiące koron. Jak to możliwe? Stoją tam tzw. quizomaty.

Od automatów do gier różnią się tylko tym, że co kilka minut trzeba odpowiedzieć na pytanie. Producenci quizomatów zapewniają, że urządzenia nie podlegają pod ustawę regulująca hazard gdyż nie zawierają elementu losowego.

Kiedy ktoś mówi, że w Czechach są tysiące nielegalnych automatów hazardowych to w dziewięćdziesięciu procentach odnosi się to do quizomatów – mówi Petr Müller z Generalnej Dyrekcji Ceł.

Ministerstwo finansów, w którego kompetencji jest kontrola rynku hazardowego uważa, że Słuzba Celna powinna się zająć quizomatami.

Ocena czy coś jest lub nie grą hazardową zależy od oceny organu administracyjnego i tak też jest w kwestii quizomatów – mówi pani minister Alena Schillerová.

Ekspansja quizomatów powoduje również, że liczba licencjonowanych automatów do gier spada.

Proces licencjonowania automatów w wielu miejscach się nie zakończył i gracze nie mają żadnej oferty. Przedsiębiorcy natomiast cały czas ponoszą koszty najmu powierzchni czy utrzymania pracowników – mówi Andrej Čírtek z Unii Przemysłu Hazardowego, która zrzesza dużych operatorów urządzeń rozrywkowych.

Ministerstwo Finansów twierdzi, że niektórzy operatorzy nie dostarczyli pełnej dokumentacji niezbędnej do wydania pozwolenia.

Źródło: ekonomika.idnes.cz


Otagowano jako

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *