Uwaga na loterie sms-owe, często to pułapka

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Rozmiar czcionki:
Print Friendly, PDF & Email

Uważaj na kosztowne SMS -nie tylko wychodzące. Do ich wysyłania zachęcają sprzedawcy, którzy zarabiają na usługach premium oraz na płatnych subskrypcjach. Tego rodzaju oferty pojawiają się między innymi w serwisach społecznościowych, ale nie tylko. Zapewniają na przykład o tym, że wysyłając SMS, namierzysz telefon komórkowy, usuniesz z niego wirusa, potwierdzisz odbiór wygranej w konkursie, itp.

Gdzie tkwi haczyk?

Nawet jeśli wysłanie takiej wiadomości nie jest dodatkowo płatne, ten jeden jedyny SMS może uruchamiać subskrypcję usługi. W jej ramach możesz na przykład codziennie dostawać zestaw płatnych SMS zwrotnych. A jedna taka wiadomość może kosztować nawet 30 zł brutto! Jedna, a dostajesz ich zestaw. I tak dzień w dzień..

To musisz wiedzieć

Różnego rodzaju gry, loterie, konkursy i subskrypcje organizowane przy wykorzystaniu płatnych SMS realizowane są przy wykorzystaniu numerów premium, czyli o podwyższonej opłacie. Ciągle pamiętaj jednak: dostałeś ze zwykłego numeru telefonu lub z ogólnodostępnej bramki internetowej SMS informujący o uruchomieniu subskrypcji i sposobie jej wyłączenia? W rzeczywistości może to być próba oszustwa (którą możesz zgłosić policji). Polega na wymuszeniu byś wysłał wiadomość na numer o podwyższonej opłacie.

Ważne! Nie brałeś udziału w żadnym konkursie, nie składałeś zamówienia na horoskop, itp. – a mimo to otrzymałeś SMS o wygraniu nagrody, przygotowanym horoskopie, itp.? Nie odpowiadaj pochopnie! Najpierw dokładnie przeczytaj regulamin usługi lub konkursu.

Zapamiętaj!

Przesłanie pojedynczej wiadomości SMS, która potwierdzi chęć odebrania nagrody, otrzymania horoskopu, zapisania się do konkursu czy loterii, itp., może spowodować uruchomienie subskrypcji płatnych wiadomości SMS Premium Rate.

W takiej sytuacji pamiętaj: każdy operator zapewnia – bezpłatnie – możliwość wyłączenia lub zablokowania tego rodzaju kosztowniejszych usług. a ŹRÓDŁO: URZĄD KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ, UOKIK .

Bądź czujny i nie daj się oszukiwać lewym loteriom sms’owym.


Otagowano jako

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *