Używając bitcoina zdefraudowali ponad 90 mln zł

Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami tajlandzkiej policji (CDS) oszuści poprosili 22-letniego biznesmena Aowan Otava Saarimaa z Finlandii, aby zainwestował swoje środki w kilka firm należących do nich. Reklamowane inwestycje dotyczyły m.in. Dragon Coina, kryptowaluty wykorzystywanej w branży rozrywkowej i gier.

Aarni Otava Saarimaa może i zna sztuczki handlu kryptowalutami, lecz nieświadomy fiński milioner został złapany w pułapkę po tym, gdy grupa Tajów zgłosiła się do niego w czerwcu zeszłego roku z planem wyłudzenia od niego pieniędzy. CSD dowiedział się o oszustwie pod koniec stycznia tego roku, kiedy otrzymali skargę od tajskiego biznesmena Chonnikana Kaeosali, partnera biznesowego Saarimaa.

Para biznesmenów została zwabiona na zakup udziałów w trzech spółkach i zainwestowała w kasyno oraz nową kryptowalutę znaną Dragon Coin, lecz nigdy nie zobaczyli środków, które włożyli w całe przedsięwzięcie. Według dochodzenia policji (CSD), fiński biznesmen stracił prawie 800 milionów bahtów (ponad 90 mln złotych) w nieuczciwym programie inwestycyjnym, na który CSD zbiera dowody przez ostatnie sześć miesięcy.

Szef CDS, Pol Col Chakrit Sawasdee powiedział:

“Sprawa ta jest skomplikowana: musimy cały czas starannie analizować dokumenty i śledzić szlak pieniędzy, a to wymaga czasu. Samo zatwierdzenie nakazów aresztowania dla pierwszej grupy podejrzanych zajęło nam prawie siedem miesięcy.”

Wg. policyjnego śledztwa Dragon Coiny miały być używane w zakupionym kasynie w Makau, gdzie oszuści zabrali swoje ofiary, aby pokazać im realność powodzenia projektu. Jednak po otrzymaniu przelewu w bitcoinach, gang sprzedał wszystko i przelał pieniądze na różne konta bankowe. Dopiero 8 sierpnia całe oszustwo wyszło na jaw.

Pierwsi zatrzymani to rodzeństwo Jaravijit

Policja zatrzymała w Bankoku 27-letniego aktora Jiratpisit “Boom” Jaravijit po tym, jak stwierdzono, że otrzymał część oszukanych pieniędzy pozyskanych z tego oszustwa. Pod zarzutem zmowy zatrzymane zostało także jego rodzeństwo Prinya Jaravijit i Suphitcha Jaravijit. Doniesiono, że Prinya uciekł do USA przez Koreę Południową, a CSD dąży do współpracy z władzami USA w celu wyśledzenia go. Uważa się, że jest on prowodyrem całego przestępstwa.

CDS zbiera dowody na poparcie wniosku do sądu o wydanie nakazu aresztowania kolejnych sześciu podejrzanych. Dotychczas zostało zamrożonych 51 rachunków bankowych oraz 14 działek o łącznej wartości 176 milionów bahtów na czas postępowania dochodzenia.

Według Urzędu ds. Przeciwdziałania praniu pieniędzy (Amlo) bitcoin jest coraz częściej wykorzystywany w wyrafinowanych oszustwach, ponieważ transakcje kryptograficzne są trudne do wyśledzenia, dopóki nie zostaną wycofane pieniądze.

Zródło: comparic.pl

1 komentarz w “Używając bitcoina zdefraudowali ponad 90 mln zł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *