W jaki sposób mózg uzależnia się od hazardu?

Ciekawostki
Bartosz 05/06/2020

Gry hazardowe istnieją już od lat. Jednak po tym, jak kasyna internetowe i gry online zaczęły przejmować kontrolę w latach 90., ruch hazardowy znacznie wzrósł. Na całym świecie ludzie stale uzależniają się od gier. Na szczęście istnieje wiele organizacji, które pomagają hazardzistom radzić sobie z ich przypadłością.

Zrozumienie zjawiska hazardu poprawiło się w ostatnich latach. Wcześniej patologiczny hazard był definiowany jako raczej potrzeba złagodzenia lęku niż pragnienie przyjemności. Przez dziesięciolecia uzależnienie od hazardu w ogóle nie było definiowane jako uzależnienie, ale klasyfikowano je jako zaburzenie kontroli impulsów. Od tego czasu opinie i badania przeprowadzone na całym świecie zmieniły pogląd na ten temat i obecnie problem hazardu definiuje się jako uzależnienie, gdy gracz po prostu nie może przestać grać.

Jak mózg uzależnia się od hazardu?

Liczne badania w dziedzinie psychologii, neuronauki i genetyki dowiodły, że hazard i uzależnienie od narkotyków są w rzeczywistości o wiele bardziej podobne, niż wcześniej sądzono. Gdy w mózgu rozwija się uzależnienie, jego struktura się zmienia. Na środku czaszki znajduje się szereg obwodów zwanych układem nagrody, które łączą różne obszary mózgu zaangażowane w pamięć, ruch, motywację i przyjemność. Kiedy wykonujemy czynności, które utrzymują nas przy życiu, takie jak jedzenie, neurony w naszym mózgu wytwarzają dopaminę. Daje nam falę satysfakcji, która w zamian pomaga nam na przykład rozwinąć nawyk jedzenia.

Te regiony mózgu mogą być stymulowane także narkotykami czy hazardem, i uwalniają w mózgu do 10 razy więcej dopaminy niż zwykle.

Całość czytaj na: zdrowie.wprost.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL