W Opolu grają w pokera

Ciekawostki
Bartosz 24/05/2019

Ostatnia aktualizacja: 24 maja 2019

Od ponad miesiąca kilkudziesięciu graczy z Opola rywalizuje w legalnych turniejach pokerowych. Spotykają się w czwartkowe wieczory w lokalach w centrum miasta, grają po uiszczeniu wpisowego i wygrywają atrakcyjne nagrody. Niemożliwe?

Poker, zwłaszcza w Polsce, kojarzy się z hazardem, szemranym towarzystwem i nielegalnymi szulerniami, kontrolowanymi przez mafię. Z drugiej strony dla wielu osób zawodowa gra w pokera stanowi sposób na życie, a najlepsi Polacy już dawno osiągnęli za granicą status celebrytów i specjalistów w tej dziedzinie.

Najlepszym tego dowodem jest 27-letni Dominik Pańka, który w 2014 roku sensacyjnie wygrał turniej PokerStars Caribbean Adventure na Bahamach i zainkasował 1,4 mln dol., czyli ponad 5 mln zł. Jego wyczyn powtórzył po niespełna dwóch latach Sebastian Malec, który z turnieju w Barcelonie wrócił do kraju bogatszy o 1,2 mln euro. W obu turniejach brała udział prawie setka Polaków.

Przez wiele lat legalna gra w pokera w kraju była możliwa wyłącznie w kasynach. Pozostało to rzecz jasna fikcją, ponieważ pokerzyści, by nie płacić podatku od każdej wygranej, zeszli do szarej strefy, tym samym stając się przestępcami skarbowymi. Dochodziło wówczas do absurdalnych sytuacji, w których mistrzostwa Polski w pokera sportowego musiano organizować w Czechach.

Legalne turnieje

Obecnie, ponad dwa lata od nowelizacji ustawy, w 20 miastach w Polsce organizowane są legalne turnieje pokerowe. Na Opolszczyźnie pierwszy taki turniej odbył się pod koniec marca tego roku i uczestniczyła w nim niemal setka graczy.

Największym wyzwaniem, z jakim przyszło na samym początku zmierzyć się organizatorom, był zakaz reklamy i promocji tego wydarzenia.

Ustawa hazardowa nam to uniemożliwiła. Nie możemy oficjalnie zapraszać na turnieje, więc gracze dostają wszelkie informacje w zamkniętych grupach w portalach społecznościowych. Jednak by zorganizować taki turniej poza kasynem, musi wziąć w nim udział minimum 10 graczy. Opracowaliśmy także regulamin, zatwierdzony przez Ministerstwo Finansów, dlatego wszystko odbywa się zgodnie z obowiązującym prawem – wyjaśnia Karolina Zimna, organizatorka turniejów w Opolu.

Dopiero po kilku tygodniach przygotowań udało się zebrać wystarczającą liczbę zainteresowanych graczy. Pierwszy turniej w Opolu zorganizowano w Centrum Rozrywki „Kubatura”, do którego zjechali także zawodnicy spoza stolicy regionu – byli to mieszkańcy m.in. Krapkowic, Kędzierzyna-Koźla czy Wrocławia.

Było czuć lekkie napięcie na samym początku, wszystko było to dla nas nowe. Do tej pory takie turnieje wydawały się zakazane i nielegalne. Chyba nie tylko ja wypatrywałem, aż w końcu na salę wejdą panowie w mundurach i wszystkich aresztują. Gdy jednak karty zostały rozdane, a pierwsze żetony poszły w ruch, każdy zapomniał, że jeszcze do niedawna taka sytuacja nie mogłaby mieć miejsca w naszym kraju – mówi jeden z graczy, prosząc o anonimowość.

Do wygrania tylko nagrody rzeczowe

To możliwość rywalizacji i wygranej sprawia, że co tydzień w turniach organizowanych w Opolu bierze udział kilkadziesiąt osób. Nie kryją tego sami gracze ani organizatorzy, którzy atrakcyjnymi nagrodami starają się zachęcić kolejne osoby do spróbowania swoich umiejętności w pokerze sportowym. Jednak i tutaj pojawiają się kolejne obostrzenia, jakie na organizatorów nałożył ustawodawca.

Aby gry nie odbywały się na wysokie wygrane, maksymalna wartość puli nagród wynosi 50 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. Dlatego wszystkie nagrody z jednego turnieju muszą zamknąć się w kwocie mniejszej niż 2400 zł – tłumaczy Karolina Zimna z inicjatywy Legalny-Poker.pl.

Całość czytaj w: Gazeta Wyborcza, data wydania: 24.05.2019, autor: Mateusz Majnusz

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL