W PE rozmawiano o regulacjach rynku hazardowego w Europie Wschodniej

23 stycznia 2019 w Brukseli z inicjatywy rumuńskiego posła do Parlamentu Europejskiego Cristiana-Silviu Bușoi, przy wsparciu Polsko-Rumuńskiej Izby Handlowej, po raz pierwszy zorganizowane zostało spotkanie Parlamentu Europejskiego dotyczące regulacji rynku hazardowego w Europie Wschodniej (Polska, Czechy i Rumunia).

Dyskusja, w której udział wzięło wielu zewnętrznych interesariuszy, dotyczyła istniejących ram regulacyjnych w Europie Wschodniej, a także wspólnych wyzwań. W panelu eksperckim udział wzięli dr Ekaterina Hartmann, Dyrektor ds. Prawnych i regulacyjnych Europejskiego Stowarzyszenia Gier i Zakładów, Richard Leather , Główny Specjalista ds. Treści w Gambling Compliance oraz Dr. Cristian Andrei, uznany psychiatra i ekspert Rumuńskiego Stowarzyszenia Odpowiedzialnego Hazardu.

Mówiąc dokładniej, eksperci i zainteresowane strony poruszały tematy związane z potrzebą odpowiedzialności i braku dyskryminacji, zrównoważonego i odpowiedniego systemu podatkowego, jasnych regulacji dotyczących reklamowania hazardu i odpowiedzialnych zasad hazardu, a także konieczności przyjęcia aktywnej roli Parlamentu Europejskiego w regulacji hazardu w całej Unii Europejskiej.

Izba Handlowa, jako jednostka wspierająca posiedzenie, poruszyła w komunikacie odczytanym przez posła Busoi następującą kwestię: „Kontrolowane, niedyskryminujące i odpowiedzialne otwarcie rynku to lepsze rozwiązanie, niż nakładanie sztucznych ograniczeń włącznie z niestabilnym opodatkowaniem lub nadmiernymi regulacjami”.

Sam poseł Chrisian-Silviu Busoi powiedział:

„Wierzę, że jest to pierwszy krok do ściślejszej współpracy między krajami Europy Środkowo-Wschodniej i pierwsza okazja do wymiany najlepszych praktyk, które z pewnością pomogą w określeniu najbardziej odpowiednich ram prawnych i podatkowych dla tego sektora. W Rumunii mamy model regulacyjny o udowodnionych pozytywnych efektach, ale przepisy wciąż wymagają poprawy, szczególnie w odniesieniu do ochrony graczy”.

Po owocnych dyskusjach, poseł Busoi wyraził chęć powtarzania wydarzenia corocznie. Dzięki temu chce zapewnić UE i zainteresowanym stronom w Brukseli dostęp do ekspertów gier hazardowych z Europy Wschodniej, w celu dalszej wymiany opinii i praktyk związanych z wszystkimi sprawami i napotkanymi wyzwaniami oraz stałego zwiększania ochrony graczy i zachęcania do odpowiedzialnego hazardu w ramach planowanego przeglądu prawodawstwa dotyczącego gier hazardowych w UE.

Źródło: pr.euractiv.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *