Czy WSA może wstrzymać wykonanie kary za nielegalne automaty?

Prawo hazardowe
Bartosz 16/05/2017

Ostatnia aktualizacja: 29 stycznia 2024

Problem: Ostatnio przeczytałem w prasie, że karę pieniężną posiadacz zależny lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier, uiszcza w terminie siedmiu dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna. Jak się ma taki obowiązek do złożonego wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji w skardze do wojewódzkiego sądu administracyjnego?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 90 ust. 2 u.g.h. karę pieniężną uiszcza się w terminie siedmiu dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna. Decyzja ostateczna podlega natomiast wykonaniu, chyba że wstrzymano jej wykonanie.

Jednak przedsiębiorcy, którzy kwestionują treść decyzji organu II instancji, mają prawo wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego w terminie 30 dni od otrzymania decyzji. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu II instancji. W skardze można m.in. zamieścić wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji skierowany do organu, jak również do WSA.

Problem w tym, że od momentu wniesienia skargi, przekazania akt do WSA, i w końcu jej rozpoznania, a wcześniej do rozpoznania samego wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji może minąć okres od ok. dwóch tygodni do kilku miesięcy, tym bardziej że organ przekazuje skargę sądowi wraz z kompletnymi i uporządkowanymi aktami sprawy i odpowiedzią na skargę w terminie 30 dni od jej otrzymania.

Jak wynika z postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 8 lutego 2013 r., sygn. akt II FZ 1039/12), jeżeli zostanie uiszczona w całości kara przed rozpoznaniem wniosku, to wówczas „(…) wstrzymanie wykonania wykonanej już decyzji nie wywołałoby żadnych skutków prawnych, bowiem brak byłoby czynności nadających się do wykonania, a zatem takich, które można byłoby wstrzymać”. W efekcie, jak wskazano w wyroku – sąd może orzec o przyznaniu ochrony tymczasowej tylko w odniesieniu do aktów, które podlegają wykonaniu, a zatem nie można wstrzymać wykonania decyzji, która została już wykonana, niezależnie od tego, czy dokonała tego strona dobrowolnie, czy też nastąpiło to w drodze egzekucji administracyjnej.

W opisywanej sytuacji rekomenduje się zatem w pierwszej kolejności złożenie wniosku na podstawie art. 61 par. 2 pkt 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 718 ze zm.; dalej: p.p.s.a.) do organu II instancji wydającego decyzję o wstrzymaniu wykonania decyzji, a w sytuacji jego nieuwzględnienia – ponowienie odpowiedniego wniosku do wojewódzkiego sądu administracyjnego na podstawie art. 61 par. 3 p.p.s.a.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL