Wyjaśnienia co do charakteru gier na automatach

Gry hazardowe Prawo hazardowe
Bartosz 26/05/2017

Ostatnia aktualizacja: 11 stycznia 2024

Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat dotyczący rozstrzygnięć co do hazardowego charakteru gier na automatach.

W komunikacie czytamy:

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami, które dotyczą charakteru gier urządzanych na automatach, Ministerstwo Finansów informuje, że grami na automatach są gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych oraz gry odpowiadające zasadom gier na automatach, urządzane przez sieć Internet o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości (art. 2 ust. 3 ustawy o grach hazardowych).

Grami na automatach są także gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych, organizowane w celach komercyjnych, w których grający nie ma możliwości uzyskania wygranej pieniężnej lub rzeczowej, ale gra ma charakter losowy (art. 2 ust. 5).

Losowość gier

Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych całkowita lub częściowa losowość jest zasadniczą cechą charakterystyczną dla gier hazardowych. Gra ma bowiem charakter losowy, gdy dla gracza jej wynik jest nieprzewidywalny. Wprowadzenie dodatkowych elementów o charakterze niehazardowym, np. pytań, które mają jedynie sugerować, że wygrana w grze jest zależna od wiedzy gracza, a nie od przypadku, nie zmienia faktu, że jest to gra na automacie w rozumieniu ustawy o grach hazardowych, jeżeli zawiera w sobie element losowości.

Tylko Minister Rozwoju i Finansów rozstrzyga o charakterze gier na automatach.

W przypadku wątpliwości co do charakteru gier na danym urządzeniu podmiot ma możliwość wystąpienia do Ministra Rozwoju i Finansów z wnioskiem o rozstrzygnięcie charakteru gier na automatach (w trybie art. 2 ust. 6 ww. ustawy). Należy przy tym podkreślić, że jedynie decyzja ministra właściwego do spraw finansów publicznych rozstrzyga o charakterze tych gier w rozumieniu przepisów ustawy o grach hazardowych.

W konsekwencji jednostka badająca (upoważniona do badań technicznych automatów i urządzeń do gier) w swoich opiniach nie jest uprawniona do rozstrzygania, czy gra na danym urządzeniu jest grą na automacie w rozumieniu ustawy. Przedmiotem opinii wydawanej przez jednostkę badającą jest jedynie to, czy badany automat może być legalnie eksploatowany przez podmiot uprawniony do oferowania gier na automatach, zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie urządzania tych gier.

Źródło: Ministerstwo Finansów

18 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fred

29/05/2017

To prawda nie zapłaci sam operator tylko my wszyscy poza spółka która jest właścicielem automatów tz wszystkie te ich spółki z "legalnymi " automatami to na słupów niesciagalnych są zarejestrowane .

Fred

29/05/2017

Uwalili nas na maxa. Może kiedyś wrócą "nasze automaty " myśle ze to kwestia nie dni czy miesięcy tylko lat zanim produkty sie obronią i bedą bezpieczne . Najwyższa pora by zapomnieć o pracy jaka mieliśmy do 01.04 operatorzy , czy właściciele lokali z automatami .

Yamazaki

29/05/2017

Jeżeli MF stwierdzi, że fliper jest urządzeniem hazardowym to wtedy flipery będą miały problem.

PROROK

29/05/2017

Poziom wypowiedzi jest żenujący zakres ,kompetencji MF został okreslony już w 1992 roku w pierwszejustawie ,prawda jest taka że MF chce wszystko kontrolować i pisanie o jednostkach badajacych że nie rozstrzygają o charakterze urzadzenia jest oczywiste, jednak quizy wiedzy sprawdzały jedynie czy ich każde urządzenie z zainstalowanym softem nie zawierają elementów losowości i dostały odp. że nie!!! więc nie są zmuszone jakby chciało MF do wystapienia o ich decyzje . A nawet gdyby to MF wyda tylko na te jedno badane urządzenie i to jest pułapka!!! Poziom histerii w MF wskazuje że boją się tego projektu. Czy producent flipera gdzie ewidentnie są gry o wygrane ma taką decyzję? o tóż nie bo nie wystepował o nią bo nie ma losowego charakteru.

Yamazaki

28/05/2017

Nie my operatorzy, tylko my wszyscy którzy się tam zajmujemy, nie wiem czy wiesz, ale te czasy gdzie poejedyncze osoby za to odpowiadały, jeżeli w ogóle odpowiadały. Dziś to zajmowanie się tą branżą to jest hazard. Wynik tego wszystkiego co robisz jest losowy! Tyle w temacie

Alvarooooooo jarkooooo

28/05/2017

wszystko to jest hazard ....nie wiem po co se pytacie na forach...co wlasciciele maja powiedziec ??? ze są nie Legalne :--) tylko że My Operatorzy będziemy płacic kary.... ktos napisał że Ministerstwo nic nie może itd tylko sąd a Sąd wyda zły wyrok dla branży Hazardowej to na forach Sąd nic nie ma do gadania bo Europejski a jak Europejski wyda Zły to Sąd najwyższy ma racje hahahahahaaa a na koniec My zaplacimy operatorzy

Yamazaki

27/05/2017

I tyle w temacie.

lady diana

27/05/2017

Decyzja ministra nie ma tutaj żadnego znaczenia. Liczy się instancyjność w przypadku odwołania się od nałożonych kar. Ostateczną decyzję, czy kara została naliczona w sposób zgodny z prawem (w tym czy była przedmiotowo słuszna) wydaje NSA. W skrócie, ministerstwo może wydawać oświadczenia, i inne tego rodzaju bzdety natomiast czy jest kara czy jej nie ma zależy od Sądów. Sąd wysłucha argumentów Ministerstwa po czym powoła biegłych do oceny danego stanu faktycznego. Po to zabierane są automaty.

xdfhzx

26/05/2017

http://x3.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_XxA48G3O2QDvEjUXQb3w8KTMFP975SpB.jpg

APAP

26/05/2017

Jeżeli tylko będzie w grze element losowości to tak.

APAP

26/05/2017

Minister oświedcza, że gra na automacie jest hazardowa, ale jednostka badająca opiniuje, że automat na którym jest zainstalowana owa gra może być legalnie eksplatowany bo nie jest sprzeczny z ustawą hazardową. Ot taki paradoks. Ale nie, zaraz wróć. Generalnie tylko może opiniować te automaty które minister stwierdził, że są to automaty hazardowe i są państwowe. Inaczej mówiąc, automat który nie jest wyprodukowany dla totoloto nie może być opiniowany, a jak jest, to opinia nie jest w żaden sposób wiążąca i nie brana pod uwagę.

Tiro

26/05/2017

Tu jest wzór wniosku: https://e-play.pl/wzor-wniosku-o-wydanie-decyzji-o-charakterze-gier/

leon

26/05/2017

W normalnym kraju sąd (najwyższy) ma większą moc od ministerstwa ale to nie nasz przypadek, do tego p. Ziobro powiedział, że "w tym kraju automatów nie będzie" więc chyba szkoda kasy na te wielkie kancelarie prawne...

czos

26/05/2017

Hmmm mamy sytuację: Automat przyjmuje 5zł, gracz gra. po 5 minutach ma nagrane 50/65/100 zł lub przegrał wszystko ale może wypłacic te 5zł taka gra również ma charakter komercyjny i hazardowy?

baloo

26/05/2017

Witam. Chciałbym wystąpić do Ministra Rozwoju i Finansów z wnioskiem o rozstrzygnięcie charakteru gier na automatach, gdzieś już był zamieszczony wniosek jednak nie mogę go znaleźć. Prosiłbym o link z odnośnikiem.

Jan

26/05/2017

Gry w których występuje losowość lecz brak jest możliwości wygranej ? Żarty się ich trzymają :)

oskar

26/05/2017

udupili wszystkich....

APAP

26/05/2017

"jedynie decyzja ministra właściwego do spraw finansów publicznych rozstrzyga o charakterze tych gier", "jednostka badająca (upoważniona do badań technicznych automatów i urządzeń do gier) w swoich opiniach nie jest uprawniona do rozstrzygania, czy gra na danym urządzeniu jest grą na automacie", "Tylko Minister Rozwoju i Finansów rozstrzyga o charakterze gier na automatach". Hm...... Nic nowego nie wnaszą tym oświadczeniem. Tylko ciekawe kto ma większą moc, sad czy minister finansów. Druga rzecz, że nijak ma się to do demokracji skoro instytucja która jest biegła w danym tenacie nie ma nic do gadania! To tak jak by biegły kardiolog nie miał nic do popwpipepldzpepnial odnośnie czy kogoś serce jest zdrowe czy nie, a decydopwlał by o tym kominiarz!
E-PLAY.PL