Zatrzymano 342 Chińczyków zatrudnionych przy nielegalnym hazardzie

Filipiny

Filipińskie władze poinformowały w piątek, że zatrzymały 342 chińskich obywateli zatrudnionych przy nielicencjonowanych działaniach hazardowych w ramach operacji rozprawiania się z nielegalną imigracją i nielegalnym przemysłem gier hazardowych.

Wprowadzone w 2016 roku licencjonowane operacje związane z grami online okazały się dobrodziejstwem dla filipińskiej gospodarki. Ale przy okazji na Filipinach rozwinęły się nielegalne firmy przyciągające rzesze chińskich migrantów, którzy korzystali np. z powszechnej korupcji i słabego egzekwowania prawa – pisze agencja Reutera.

Nielegalne interesy tego typu znacznie przekraczają liczbę legalnie działających firm i na dodatek nie odprowadzają podatku. Organy ścigania na Filipinach i chiński rząd podejrzewają, że niektóre z tym interesów są przykrywką dla działalności przestępczej, w tym prania pieniędzy.

Zatrzymani w czwartek Chińczycy byli zatrudnieni w zarejestrowanej firmie hazardowej, która nie uzyskała jeszcze licencji od państwowego regulatora gier.

„Mieliśmy powody podejrzewać, że firma jest przykrywką dla nielegalnych działań cybernetycznych i oszustw inwestycyjnych” – powiedział szef wydziału wywiadu Biura Imigracyjnego Fortunato Manahan.

Chociaż prezydent Filipin Rodrigo Duterte ma dobre stosunki z władzami komunistycznych Chin, gdzie hazard jest zabroniony, odmówił ich wniosku o zakazanie gier hazardowych Chińczykom z Chin kontynentalnych.

Chińskie firmy hazardowe i ich pracownicy są obwiniani o zwiększanie czynszów biurowych i mieszkaniowych tak bardzo, że Makati, główne centrum biznesowe Manili, zakazało wydawania im nowych licencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *