Źle się dzieje w państwie polskim, choć zawsze jest nadzieja

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (19 głosów, średnia: 4,68 z 5)
Rozmiar czcionki:
Print Friendly, PDF & Email

Jak co roku tak i teraz przychodzi czas na podsumowania zdarzeń jakie miały miejsce w ostatnich 366 dniach. Niestety, to co można zaobserwować na scenie politycznej oraz w niedalekiej przyszłości branży hazardowej w Polsce nie wygląda optymistycznie.

Jesteśmy świadkami zmiany prawa na bardzo restrykcyjne i monopolizujące określony sektor branży – automaty do gry, zwłaszcza te eksploatowane w barach, pubach i punktach gier.

Wprowadzane zmiany nie dają szans na normalne funkcjonowanie tysięcy operatorów oraz ich pracowników a także odbiera możliwość korzystania z przychodów tysiącom właścicieli punktów gdzie ulokowane były te maszyny.

Z drugiej strony zmiany wprowadzają większą kontrolę Państwa nad tym newralgicznym sektorem branży hazardowej. Nałożony zostanie kaganiec monopolu dla podmiotu wytypowanego przez Ministerstwo Finansów oraz współdziałających z nim firm z otrzymanymi sublicencjami. Normalizacja będzie też dotyczyła przychodów w pełni opodatkowanych, ideału „odpowiedzialnej gry” w salonach gier na automatach i limitu eksploatowanych maszyn. Wprawdzie nie są znane jeszcze przepisy wykonawcze do nowelizowanej ustawy, nie wydaję się jednak aby mogły utrudnić szybkie rozpoczęcie eksploatacji przez wybrane podmioty.

Kończy się pewna epoka branży rozrywkowej, rozpoczęta w początkach lat 90-tych, gdzie kolejno automaty rozrywkowe zastępowane przez pushery lub „łapy szczęścia” zostały wymiecione za sprawą automatów AWP. Odchodzi też w niebyt pojęcie legalnych automatów barowych. Restrykcyjne zapisy ustawy oraz kolosalne kary grożące za nielegalną eksploatację, przechowywanie lub obrót automatami będą porównywane do obrotu dopalaczami, narkotykami lub nielegalnymi gorzelniami. Kary będą miały doprowadzić do unicestwienia operowania automatami rozrywkowymi przez prywatnych przedsiębiorców.

I niestety nic nie zmieni tego faktu, automaty hazardowe zostaną w gestii Skarbu Państwa lub operatorów kasyn. Kto w to nie wierzy, zostanie desperatem walczącym ze strukturami Państwa. W pełni przygotowanego technicznie do walki z nielegalnym hazardem, mającym za sobą nowo uchwalone prawo i wyszkolonych pracowników służb kontrolnych.

Pisząc te słowa wyrażam jednocześnie wielki żal i smutek ale również apeluję do wszystkich operatorów o rozwagę i analizę prawa. Każdy z Was podejmie świadomą decyzję dalszej drogi zawodowej, życzę wszystkim aby ta droga nie napotykała na takie utrudnienia jak ma to miejsce obecnie. Pewna epoka się kończy i czas to przyjąć za fakt.

Nowe prawo zakłada pewne ułatwienia dla sektora bukmacherskiego, istnieje możliwość polepszenia opodatkowania oraz wprowadzenia ułatwień w reklamowaniu się podmiotom mającym legalną koncesję wydaną przez MF. Przyjmuje się, że ten sektor najbardziej wzrośnie i się rozwinie, tak jak jest to widoczne w innych krajach. Blokowanie stron tym firmom, które nie będą posiadać legalnych koncesji powinno stworzyć duże ułatwienia i zmienić proporcje przychodów. Przypominam, że obecnie bukmacherzy offshore– nie posiadający koncesji MF, przejmują przeszło 90% obrotu całego rynku zakładów w Polsce.

W tym widzę również pewną alternatywę dla operatorów maszyn, punkty gier można będzie zastąpić punktami przyjmowania zakładów. Oczywiście przychody będą nieporównywalne ale zawsze to będzie jakieś rozwiązanie.

Sekowani przez kolejne rządy gracze w pokera chyba już nie mają żadnej nadziei na normalizację i polepszenie prawa w ich sektorze. Mimo sukcesów polskich pokerzystów na międzynarodowych turniejach, mimo ruchu generującego ok. 50 tysięcy graczy nie udaje się po raz kolejny doprowadzić do normalizacji tej gry. To także jest jeden z bardziej przykrych efektów zmian na scenie politycznej, wydawać się mogło, że poker nie stanowi takiego zagrożenia jak automaty i powinien być traktowany ulgowo i mniej restrykcyjnie.

Niestety, powrót do czasów z Dzikiego Zachodu – szulerni, oparów dymu tytoniowego i trupa ścielącego się gęsto podczas nielegalnej szulerskiej gry nadal pokutuje w umysłach rządzących. Nie znam sposobu na zmianę tego spektrum widzenia pokera, chyba tylko Dziewica Orleańska wespół z Matką Teresą i pielęgniarką Florence Nightingale mogły by przekonać uchwalających prawo. Choć i to niekoniecznie. Może jakiś kot?

Kasyna online również zostaną poza burtą. Prężnie rozwijający się sektor hazardu online i tu napotka na trudności w legalnym serwowaniu swoich ofert na terenie Polski. Jeszcze nie znane są ramy w jakich monopol państwa chce ten temat podjąć, ale znając inercję oraz brak kompetencji urzędników podejrzewam, że ten temat będzie zablokowany przez długie lata.

Pozostają w nowej rzeczywistości kasyna stacjonarne, z limitem 52 na terenie kraju. Ten sektor  raczej nie spodziewa się zmian, kolosalne inwestycje potrzebne do utworzenia kasyna oraz utrudnienia w procedowaniu w celu uzyskania koncesji na kolejne 6 lat nie dają dużej szansy na rewolucję tego wycinka branży. Jeśli nie zostaną zmienione kryteria uzyskania koncesji, kolejne kasyna raczej nie powstaną.

Przykra to analiza sytuacji po zmianach prawa hazardu w naszym kraju. Tu nie ma wygranych oraz beneficjentów dobrej zmiany. Ustawodawca a w domyśle partia rządząca doprowadza do restrykcyjnego ograniczenia legalnych możliwości świadczenia usług hazardu dla obywateli. Po raz kolejny okazuje się, że lepszym sposobem jest likwidacja i ograniczenie (w domyśle prohibicja) niż racjonalne i zgodne z istniejącymi europejskimi rozwiązaniami wprowadzenie ściśle kontrolowanego rozwiązania świadczenia tych usług przez sektor prywatny.

E-PLAY jednak wciąż istnieje (choć i to może być zagrożone) i dopóki to będzie możliwe będziemy Was drodzy Czytelnicy informować o wszystkich wydarzeniach z rynku hazardowego – w Polsce i na Świecie.

Składam Wam serdeczne życzenia Świąteczne oraz Noworoczne wierząc w przyszłość.

Kiedyś w końcu musi być normalnie w Polsce. Kiedyś….

Iwo Bulski
Wydawca E-PLAY


Otagowano jako

26 Komentarzy

 1. Mokry Odpowiedz

  Porażające słowa Iwo to rzeczywistość jaką zastajemy w nowym roku. Cóż można dodać do tej sytuacji , szkoda że znowu Polacy żle wybrali. Krok po kroku nowa władza zakłada nam kaganiec na mordę przejmując kontrolę nad wszystkim co nas otacza . Tak na prawdę to ostatnie chwile żeby wycować się i nie piszczcie że jest jakaś nadzieja, że do lipca bo to tylko przedłużenie i to nie racjonalne agonii. Nie liczcie na to że jakaś firma was obroni. To co wam teraz wciskają to jest po prostu jedno wielkie oszustwo ! Nic i nikt was nie obroni a oni sami już dawno poiwestowali kasę w inne branże . Pamiętacie obiecywanki na licznych , hucznych imprezach? Co z tego zostało ? Kary , kary i śmieszne NIE LEGALNE Quizomaty. Wszystko o czym pisze Iwo to niestety jest prawda . To jest koniec epoki automatów w Polsce ! Pozdrawiam i życzę zdrowia w Nowym Roku.

   1. Mokry Odpowiedz

    Wyroki już nie długo posypią sie i to lawinowo ! Teraz PiS pracuje nad tym jak opętać sędziów ?! Pewnie też im sie to uda podobnie jak z Trybunałem . Jak bedą mieli sędziów to i wyroki sie znajdą. A Quizomaty podlegają pod hazard czy ktoś tego chce czy nie . Dobrze o tym wiecie i nie wciskajcie znowu kitu ludziom bo na wet nie wystąpiliście do ministra o rozstrzygnięcie .

   1. zzz Odpowiedz

    Dokładnie do 1 kwietnia i koniec. Potem nikt już się nie będzie narażał na kare 100 tys, bo 12 tys to juz dużo i większość się pewnie z tych 12-ek nie wybroni. A kary od 1 kwietnia po 100 tys będą egzekwować na pewno nawet bez notyfikacji ani wyroku TSUE. Poprostu robią co chcą i nikt ich nie powstrzyma, można tylko czekać na zmiane ekipy rządzącej. Takie przynajmniej jest moje zdanie.

    1. olo Odpowiedz

     A co zmieni nowa ekipa rządząca?

     Zapamiętaj – wprowadzony monopol z którego są zyski nie będzie już nigdy cofnięty. Która ekipa rządząca pozwoli sobie na uszczuplenie wpływów do kasy państwa żeby prywatny biznesmen zarabiał. To nie lata 90.

 2. jkm Odpowiedz

  jakie porabane te quizomaty, predzej mialem ok, teraz biora na jakies podatki, przy kwocie 12000 mam zarobione kolo 3400 , teraz lokal oplac , czlowieka prad. A i tak juz mi zabrali raz quizy, pierd…ole biore z innej firmy, nie bede tych operatorkow darmozjadow dorabial.Ale o lokal sie pytaja zeby wynajac bo swoich maja 20 procent i moje 35 to oczywiscie ich bedzie stac. O takiego wala nie bedzie nic, musi firma rozumiec ze bez nas firma tez nie bedzie miala

  1. Maryś Odpowiedz

   No dokładnie nawet z ujka gogla: „Notyfikacja (z łaciny notificatio – zawiadomienie), oficjalne powiadomienie, informacja podana do wiadomości drugiemu państwu lub grupie państw o wydarzeniu, fakcie lub decyzji, którą uważa się następnie za prawnie wiążącą.”
   A tak naprawdę ekipę w cyrku p******i notyfikacja zrobili tylko tak żeby to jak najszybciej przepchnąć. Chodziło głównie o automaty bo z tego będą ciągnąć pieniądze. A do automatów raczej nie było uwag UE! Natomiast reszta bukmacherka , poker,blokowanie stron, itp. zrobione pod dyktando uwag UE (jak powiedział pewien ministro żeby nie stracić notyfikacji) a inny gofin oficjalnie powiedział że będą nowelizować potem żeby było tak jak w polandi chcą. Poza tym nawet jak by nie było notyfikowane kto będzie w stanie przetrwać choćby rok (przy karze 100tysi od sztuki) zanim jakiś tam TSUE powie że nie można karać?

    1. Marek Odpowiedz

     Dlatego, że był w ustawie zakaz automatów poza kasynami. Z monopolem będzie inaczej – jeżeli monopol będzie w uwagach KE i PiS tego nie zmieni, to oni będą mieć problem.

     1. olo

      A w obecnej jest zakaz posiadania i urządzania gier poza kasynami i salonami gier (monopol państwa). Podejrzewam że, monopol nie był w uwagach bo by to zmienili inaczej. Nie dajcie się wpuszczać w maliny – to koniec epoki jak pisał p.Bulski. No chyba że kogoś stać walczyć kilka lat żeby przegrać wszystko w Polsce i iść do TSUE gdzie szanse są 50/50 .

 3. Gonzo Odpowiedz

  Panowie, nowa ustawa przewiduję zgłoszenie do dyrektora celno skarbowego swojej firmy jako producenta lub dystrybutora automatów hazardowych. I już automaty w firmie mogą stać legalnie. Owszem w obliczu nowej ustawy będziemy stąpać po bardzo cienkim lodzie ale da się przeżyć. Mam już kilka wspaniałych technicznych pomysłów takich jak pojawienie się na ekranie następnego wyniku. To dyskwalifikuję automat z pod nowej ustawy.

  1. conan Odpowiedz

   Te Gonzo za te twoje pomysły i zbieranie na Bentleya to ktoś beknie ale jeśli myślisz że twoich jaj nie ruszą ci co ich nakręciłeś to jesteś w wielkim błędzie… do siego Roku

   1. Gonzo Odpowiedz

    Nie spodziewam się że będzie dobrze. Na pewno mojej jaja się zatrzęsą. Ale kto nie ryzykuję ten nie ma. Z drugiej strony realizuję wymagania klienta.

    1. Mokry Odpowiedz

     Czy wy wszyscy na prawdę nie rozumiecie co się dzieje ? Państwo przejmuje kontrolę nad automatami ! Nikt i nic już tego nie powstrzyma ! Dogadali się między sobą i olali wszelkie obietnice dane temu który miał być dla wielu bogiem wszechmogącym a stał się teraz wrogiem. Walczyliśmy z PO i parę lat jakoś było. Teraz jak widzę nie którzy chcą walczyć z PIS- em . A ta walka ma polegać na promowaniu patentów typu Quiz , Wróżka , Forex , Bębny Stop i co tam jeszcze nie wymyślicie. A prawda jest taka że za chwilę będziemy z tymi patentami traktowani jak ci od dopalaczy , ciągle wymyślający nową Formułę. Panowie doszliśmy do ściany i taką prawdę trzeba sobie uświadowić . Nie którzy muszą zacisnąć pasa posprzedawać Bentleye i inne cacuszka i mocno się zastanowić czy nie czas wypiep…………….do New Zeland. Listy firm i firemek przekazane przez Pana Generała leżą i czekają. Więc nie piszczcie o nowych patentach i nie mieszajcie w głowie ludziską bo po pierwsze te patenty nic nie dadzą , po drugie gdzie te patentowe automaty wstawić jak 90% lokali umoczonych w wielokrotne zatrzymania z karami . Cudu nie będzie i nikt nie zaleje nagle rynku jakimś wynalazkiem . A Forex ministerstwo wyłączy jednym przyciskiem pod byle pretekstem . Złote runu się skończyło , przyszedł czas na pracę.

 4. stary Odpowiedz

  Żarty się skończyły chcę zobaczyc tyvh kozaków jak o 6.00 im wjadą jak do Materli… zobaczymy jakie mają jaja i ilu pójdzie na współpracę

  1. pawelcz Odpowiedz

   z tego co pamiętam to Ty pisałeś, że nie na stronie nie ma notyfikacji i wogóle a przecież czy mają czy nie mają i tak zrobią co chcą.

   1. Jurek z Tczewa Odpowiedz

    Nie mają notyfikacji. Jakby mieli to weszłoby od 1 stycznia. Mogą sobie wchodzić o 5, 6 albo 9. Duże firmy i tak zostaną, bo mają obsługę prawną i dość kapitału zgromadzonego przez 10 lat, aby przetrwać. A sądy już w pierwszej instancji to odstrzelą. A jak duzi dadzą radę to z czasem i mali się dołączą. W Szwecji jest monopol i co z tego jak na 20 tys automatów legalnych jest 50 tys poza ustawą. Tak, że po 1 lipca kręci się dalej…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *