27 kwietnia ruszają wyścigi

Już 27 kwietnia rozpocznie się służewiecki sezon wyścigów konnych. Pierwsza w sezonie „bomba” pójdzie w górę o godz. 15.00. Wyjątkowa w tym sezonie będzie również Wielka Warszawska (29 września), która odbędzie się po raz setny. Podczas inauguracyjnego weekendu organizator – Totalizator Sportowy – przewidział wiele atrakcji dla odwiedzających zabytkowy Tor Wyścigów Konnych na Służewcu.

Najważniejszy tor wyścigowy w Polsce będzie areną dla wyścigów konnych (zgłoszono 1239 koni) od kwietnia do listopada. W tym czasie, w trakcie zaplanowanych 56 mitingów, rozegrane zostaną 463 gonitwy. Od wiosny do późnej jesieni, w niemal każdą sobotę i niedzielę odbędzie się po 8-10 gonitw dziennie. Dominować będą płaskie wyścigi koni pełnej krwi angielskiej (254 gonitwy) i koni czystej krwi arabskiej (184). Sezon uzupełniają niezwykle widowiskowe gonitwy płotowe (9) i kłusaków francuskich (16).

Najciekawsze tegoroczne mityngi wyścigowe to Otwarcie Sezonu (27 kwietnia), Nagroda Derby (7 lipca), unikatowy w skali światowej Międzynarodowy Dzień Arabski (25 sierpnia) oraz kultowa Wielka Warszawska (29 września). Ta ostatnia stanowić będzie wyjątkową ozdobę sezonu – w tym roku rozegrana będzie po raz setny!

Zwycięzców gonitw czekają wyższe niż dotychczas nagrody. Łączna pula w sezonie 2013 przekroczy 8,9 mln zł, co stanowi wzrost r/r o ponad 40%. Na najwyżej dotowany wyścig, Wielką Warszawską, przeznaczono 262 500 zł, czyli aż o 105 tys. zł więcej niż w 2012 r. Zaowocowało to wzrostem nagrody dla zwycięzcy tej gonitwy z 90 do 150 tys. zł. Przy tworzeniu planu na sezon 2013 wypracowano ze środowiskiem wyścigowym podział puli, który obowiązywać będzie przez najbliższe cztery sezony – 65% nagród przypadnie koniom pełnej krwi, 33% koniom arabskim, 2% kłusakom francuskim.

Po raz pierwszy został zintegrowany kalendarz gonitw między torami w Polsce. To efekt porozumienia wypracowanego w zimowej przerwie. Zgodnie z ustaleniami, 5 dni wyścigowych w Sopocie odbędzie się w czasie, kiedy w Warszawie zaplanowane są dwa tygodnie przerwy (lipiec). Wolny weekend na Torze Służewiec przewidziany jest w terminie rozgrywania najważniejszych gonitw sezonu wrocławskiego (7 i 8 września). Równoległe dni wyścigowe na Służewcu i Partynicach będą obsługiwane przez Spółkę Traf z przyjmowaniem zakładów na obu torach.

Otwarcie Sezonu 2013 – czego się spodziewać?

Pierwsze w tym roku, charakterystyczne dla warszawskiego hipodromu, okrzyki spikera „Rrrrrrrrrrrrruuuszyły” usłyszymy 27 kwietnia o 15.00. Przed biegiem otwierającym, na padoku odbędzie się prezentacja koni (14.30) biorących udział w pierwszej gonitwie. Sezon otworzy osiem gonitw: cztery dla koni pełnej krwi angielskiej oraz po dwie dla wierzchowców czystej krwi arabskiej i kłusaków francuskich. Główne gonitwy to Handikap Otwarcia (Dandolo) i Memoriał Tomasza Dula, wspaniałego jeźdźca, którego nazywano „Królem toru”.

– Wyścigi konne to coś więcej niż sport – to także pasja, styl życia, nawet moda i język. Żadne słowa nie oddadzą piękna galopujących koni i nic nie zastąpią emocji, które czujemy kibicując rumakom i ich jeźdźcom. Wszystkich chcących na własne oczy podziwiać te niezwykłe zwierzęta, w dodatku na najpiękniejszym w Polsce obiekcie wyścigowym, zapraszamy w następną sobotę i niedzielę na warszawski Służewiec. Mamy nadzieję, że piękna wiosenna aura dodatkowo uczyni atrakcyjniejszym czas spędzony na wyścigach. Zapraszamy! – podsumował Grzegorz Sołtysiński, Członek Zarządu Totalizatora Sportowego.

Ten szczególny, pierwszy dzień wyścigowy, dedykowany jest całym rodzinom. Oprócz wyścigów organizatorzy zaplanowali rozmaite atrakcje, szczególnie dla dzieci: kącik malowania buzi, kącik rysowania, zabawy w duże szachy i przejażdżki kucykami. Te ostatnie, dosiadane przez młodzież z Warszawsko-Mazowieckiego Związku Jeździeckiego, będzie można zobaczyć również w pokazowej gonitwie. Dorośli w przerwie między gonitwami mogą wziąć udział w prezentacji twórczości Józefa Wilkonia (rzeźbiarz, malarz, ilustrator), promocji książki wyścigowej „Besson i Demona”, wystawie zabytkowych samochodów, wystawie fotografii „Końskie profesje” oraz odwiedzić stoiska z kapeluszami, artykułami hippicznymi, zabawkami, lodami, kawą i watą cukrową. Do aktywnego wypoczynku, przebywania na świeżym powietrzu i regularnego pomiaru ciśnienia zachęcać będą organizatorzy kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”. Inaugurację uświetnią występy cheerleaderek z warszawskiego AWF. Większość atrakcji dostępna będzie zarówno w sobotę (27) jak i niedzielę (28 kwietnia).

Bilety w cenie 5 zł będą do nabycia na miejscu w kasach. Dzieci do lat 12 wejdą bezpłatnie. Wejściówka do części restauracyjnej to wydatek 99 zł. Najłatwiej na Tor Służewiec dotrzeć samochodem (wjazd od ul. Puławskiej). Możliwy jest również dojazd komunikacją m.in. jeżdżącym bezpośrednio pod wejście „wyścigowym” autobusem linii 300.

Szczegółowe informacje o przygotowaniach do sezonu i wyścigowe aktualności znajdziecie Państwo na stronie www.torsluzewiec.pl.

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.