A14 Bionic od Apple zaprezentowany na zdjęciach

Choć w smartfonach Apple do obsługi takich gier jak kasyno bonus bez depozytu, automaty typu jednoręki bandyta w kasynach online nie jest potężny szybki procesor, to jednak przydaje się on do wielu innych zadań.

W 2020 roku na rynku pojawi się Bionic A14 od Apple. Został on już zaprezentowany na zdjęciach wraz z podaniem specyfiki. Co zatem możemy o nim się dowiedzieć?

Nowy procesor od Apple

Już od dawna było wiadome, że w 2020 roku możemy liczyć na nowy procesor w iPhonie. Już tradycją jest to, że z każdym rokiem Apple wprowadza do swoich smartfonów zupełnie nowy procesor. Kilka miesięcy temu podane zostały pierwsze informacje, wedle których dowiedzieliśmy się, że model ten nazywać się będzie A14 Bionic.

Apple A14 Bionic to najnowszy procesor firmy z Cupertino, który znajdzie się we wszystkich 4 nowych wersjach iPhone 12. Najnowszy układ wytwarzany jest w 5-nm litografii, a ponoć za jego produkcję odpowiedzialna jest firma TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited). Taka zmiana technologii produkcji będzie w tym roku bardzo dużym skokiem technologicznym i wydajnościowym.

Już teraz wiadomo, że technologia 5 nm znacząco podniesie parametry wydajnościowe procesora. Producentom uda się uzyskać o wiele więcej tranzystorów na samej powierzchni procesora, co wpłynie na o wiele większą moc obliczeniową. We wspomnianym A13 Bionic jest to około 8,5 miliarda tranzystorów na powierzchni 98,5 mm2. W A14 możemy się spodziewać od 12,5 do 15 mld tranzystorów. Warto wiedzieć, że Apple A13 Bionic i Qualcomm Snapdragon 865 oraz 865 Plus produkowane są w technologii 7 nm. Nowy układ będzie zatem o 15% szybszy i 30% bardziej oszczędny od konkurencji.

A14 ma być taktowany na poziomie aż 3,1 GHz. Jeśli tylko porównamy to z ubiegłorocznym A13, to następuje wzrost o aż 400 MHz. Apple A14 Bionic do współpracy ma otrzymać kontroler kości LPDDR 5. Wiadomo już, że dwie tańsze wersje iPhone’a mają mieć 4 GB pamięci RAM, zaś dwie droższe 6 GB.

Niedawno na Twitterze opublikowane zostało nieoficjalne zdjęcie procesorów Apple. Nie wiadomo czy są one prawdziwe, jednak można przypuszczać, że faktycznie pochodzą one z prawdziwego źródła. Mogą one zatem potwierdzić liczne przypuszczenia. Kolejnym ciekawym newsem było zaprezentowanie w sieci testu A14 wykonanego w Geekbench 5. Także i on nie jest oficjalny, więc trudno nam stwierdzić, czy faktycznie prezentuje możliwości układu.

W zaprezentowanym teście A14 Bionic osiągnął wynik jednordzeniowy na poziomie 1658 punktów, zaś wielordzeniowy to 4612 punktów. W porównaniu do konkurencji jest to przepaść. W tym samym teście Samsung Galaxy S20 Ultra z procesorem Snapdragon 865 osiągnął wynik 939 i 2815 punktów. OnePlus 8 Pro uzyskał w tym drugim wypadku 3517 punktów. Nawet jeśli w przypadku Snapdragona dojdzie do wzrostu wydajności, to i tak sezon 2020/2021 w tej kategorii należeć będzie do Apple.

Nadchodzi nowy iPhone 12

Oczywiście Apple A14 Bionic stworzony został pod nowy smartfon iPhone 12. Wiemy już dziś, że prawdopodobnie w październiku tego roku do sprzedaży trafią aż 4 wersje nowego iPhone’a 12: Basic, Max, Pro oraz Pro Max, które będą mieć odpowiednio 5.4, 6.1, 6.1 oraz 6.7 cala. Wyposażone zostaną w ekrany typu OLED, a dwie najdroższe wersje mają mieć ponoć częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz. iPhone 12 w najdroższej wersji otrzyma wsparcie 5G oraz specjalny system LiDAR do fotografii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *