Akcja BEB na nielegalne centra przetwarzania płatności, służące do „prania” środków z nielegalnego hazardu

Automaty Najczęściej czytane
Adam Brzozowski 19:14 10/03/2025

Ostatnia aktualizacja: 16 marca 2025

Detektywi Głównego Wydziału Detektywów Biura Bezpieczeństwa Ekonomicznego Ukrainy, na podstawie danych uzyskanych od analityków BBE oraz przy wsparciu Narodowego Banku Ukrainy, wykryli grupę osób, które zorganizowały działalność nielegalnych centrów przetwarzania płatności. Biura działały w Kijowie, Charkowie, Odessie, Żytomierzu, Krzemieńczuku i Krzywym Rogu. Ich dzienny obrót mógł sięgać 5 mln hrywien w formie bezgotówkowych transakcji realizowanych za pomocą kont kartowych tzw. „dropów”.

Grupa zajmowała się legalizacją środków pochodzących z organizacji gier hazardowych

Ustalono, że sprawcy skonfigurowali automatyczne doładowanie kont graczy kasyn online poprzez przelewy P2P na konta kartowe „dropów”. Oprócz tego grupa zajmowała się legalizacją środków pochodzących z organizacji gier hazardowych. Środki były przekazywane na konta kontrolowanych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, przelewane na inne konta „dropów” lub wymieniane na kryptowalutę USDT na platformach P2P. Centra zajmowały się również wypłatami wygranych dla graczy kasyn online.

Aby prowadzić działalność, organizatorzy zapewnili stały dopływ osób fizycznych – „dropów” (słupów – przyp. red. E-PLAY) , które za wynagrodzenie udostępniały swoje dane osobowe do otwierania rachunków bankowych. Detektywi ustalili również, że około 4 tysiące osób nieświadomie miało wykorzystywane swoje konta bankowe.

Funkcjonariusze Biura ustalili, że na konta „dropów” wpływały bezgotówkowe środki w wysokości od 500 do 30 000 hrywien na jedną transakcję. Na każdym z takich kont miesięcznie gromadzono około 150 000 hrywien, które następnie były wykorzystywane w działalności przestępczej.

Z jednego urządzenia mobilnego pracownicy centrów mogli zarządzać nawet 450 kontami „dropów” i w ciągu doby przetwarzać do 5 mln hrywien w transakcjach bezgotówkowych.

W celu prowadzenia operacji instalowano aplikacje bankowości internetowej, komunikatory oraz sieci VPN, wykorzystywano zdalny dostęp oraz techniki maskowania tras finansowych transakcji.

Konta bankowe były głównie otwierane w bankach takich jak: „Monobank”, „A-Bank”, „PUMB”, „Izibank”, „Vostok Bank”, „Globus Bank”, „Sense Bank”, „Kredobank”, „MTB Bank”, „PrivatBank”, „OTP Bank”, „Ukrgazbank”. W większości przypadków adresy IP, z których nawiązywano połączenie z internetem, należały do dostawców z Turcji.

Detektywi BBE przeprowadzili przeszukania w centrach biurowych oraz miejscach zamieszkania podejrzanych w Kijowie, Kociubynskim, Żytomierzu, Krzywym Rogu, Odessie, Krzemieńczuku, Charkowie, a także w obwodach żytomierskim i połtawskim.

Zabezpieczono około 400 urządzeń mobilnych, 50 jednostek sprzętu komputerowego (laptopy i komputery stacjonarne), około 5 tysięcy kart SIM operatorów telefonii komórkowej, 500 kart bankowych należących do „dropów”, wnioski o otwarcie rachunków bankowych od osób fizycznych i inne dokumenty.

Realizacja operacji odbyła się w ścisłej współpracy z Narodowym Bankiem Ukrainy, którego pracownicy pomagali w identyfikacji kont bankowych „dropów” oraz wykrywaniu podejrzanych transakcji. Dzięki współpracy NBU i BBE ustalono również lokalizacje mobilnych terminali komunikacyjnych, które były wykorzystywane do unikania płacenia podatków oraz legalizacji środków finansowych.

Obecnie trwa śledztwo przygotowawcze.

Źródło/zdjęcia: Biuro Bezpieczeństwa Ekonomicznego Ukrainy

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL