Austriacki sąd orzekł, że „loot boxy” FIFA naruszają przepisy dotyczące hazardu

Ze świata
Wiktor Czerwiński 06/03/2023

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2024

Austriacki sąd orzekł, że „loot boxy” w grze FIFA naruszają krajowe przepisy dotyczące hazardu i zażądał zwrotu pieniędzy graczom, których to dotyczy.

Sony nadal może się odwołać po tym, jak nakazano mu zwrot pieniędzy użytkownikom PlayStation, którzy pozwali w sprawie Ultimate Team.

Niemiecki GamesWirtschaft poinformował, że sąd okręgowy w Hermagor zakwalifikował pakiety kart FIFA Ultimate Team jako nielegalny hazard. Dzieje się tak, ponieważ zdolność graczy do sprzedawania kart na rynku wtórnym oznacza, że możliwe jest osiągnięcie zysku, biorąc pod uwagę pewien poziom wartości finansowej losowych przedmiotów.

Werdykt był wynikiem procesu sądowego z 2022 roku między grupą graczy FIFA będących właścicielami PlayStation a Sony Interactive Entertainment Network Europe Ltd.

Powodem, dla którego pozwy zostały wniesione przeciwko Sony, a nie deweloperowi i wydawcy FIFA Electronic Arts, jest to, że skrzynki z łupami zostały zakupione za pośrednictwem PlayStation Store, więc umowy zakupu użytkowników są zawierane z Sony.

Padronus, firma prawnicza specjalizująca się w odzyskiwaniu strat z kasyn online, powiedziała GamesWirtschaft, że ponad 1000 użytkowników FIFA kontaktowało się z firmą z roszczeniami w wysokości około 800 euro, chociaż niektóre skrajne przypadki sięgają nawet 85 000 euro.

Jednak sąd nakazał Sony zwrot płatności w wysokości 338,26 euro. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, ponieważ Sony może odwołać się od tej decyzji.

Debata na temat tego, czy „loot boxy” są hazardem, trwa już od kilku lat, a FIFA Ultimate Team często znajduje się w centrum dyskusji ze względu na popularność gry.

Holandia była jedną z pierwszych jurysdykcji, które orzekły, że parki kart FIFA naruszają przepisy dotyczące gier hazardowych w 2018 r., chociaż decyzja ta została uchylona w zeszłym roku przez najwyższy sąd administracyjny w kraju.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL