Automaty zwrócić, reklamować można!

Gry hazardowe
Bartosz 01/07/2015

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia 2020

Sąd Rejonowy w Oleśnicy w postanowieniu z 15 czerwca 2015 roku, nie tylko nakazał zwrot automatów do gier ale także oddalił zarzuty o nielegalną reklamę gier hazardowych.

Sąd nakazał zwrot 5 automatów do gier nie rozpatrując nawet czy urządzenia spełniają definicji automatów losowych gdyż: „Niezależnie od tego, czy przedmiotowe symulatory przeznaczone były do gier o charakterze zręcznościowym czy gier losowych stwierdzić należy, że przestępstwo nie zostało popełnione.

Powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27.04.2005 sygn. akt P-1/05 sąd zauważył, że: „Z treści art. 9 Konstytucji RP wynika, że wszystkie akty prawa wewnętrznego muszą być zgodne z całym prawem międzynarodowym rozumianym szeroko, czyli nie tylko z umowami międzynarodowymi. Tak więc tworzone prawo nie może być sprzeczne z prawem unijnym.(…)

Zgodnie z art. 260 TFUE każde państwo członkowskie jest zobowiązane do wykonywania orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE. Orzeczenia kierowane do państw członkowskich obejmują swym zasięgiem instytucje państwa, w tym organy administracji publicznej, które zobowiązane są do podjęcia działań mających na celu dostosowanie prawa wewnętrznego do prawa unijnego i to bez znaczenia jakiej rangi są przepisy.

Dalej sąd oczywiście podnosi kwestię braku notyfikacji przepisów technicznych, które zawiera ustawa o grach hazardowych co powoduje, że: „przepisy takie są nieskuteczne i nie mogą być podstawą rozstrzygnięć sądów krajowych.

Na koniec demolka całej ustawy o grach hazardowych: „Ustawa z 19.11.2009 r. o grach hazardowych nie jest skuteczna i nie może być podstawą rozstrzygnięć w tej sprawie.(…) Skazanie w takich warunkach byłoby sprzeczne z zasadami prawa zapisanymi w Konstytucji RP i art. 7 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.”




3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

D...

01/07/2015

Orzeczenie ważne i jak najbardziej godne uwagi, zastanawiam się tylko, czy publikowanie tego rodzaju informacji, do tego w tonie sensacji, jest słuszne? Przecież każdy, kto głębiej "siedzi w branży", ten wie doskonale, że takie orzeczenia to obecnie codzienność i sądy wydają ich co najmniej dziesiątki każdego dnia. Tekst natomiast sprawia wrażenie, jakby umorzenie tego rodzaju sprawy to było coś niezwykłego, niecodziennego - a przecież tak nie jest.

E-play

01/07/2015

Panie D... jeśli śledzi Pan nasz portal to zdaje sobie sprawę, że to nie jest jednostkowa a tym bardziej sensacyjna publikacja tylko "chleb powszedni". Publikowanie takich orzeczeń jest jednym z elementów "misji" portalu aby ten fakt, który Pan zna doskonale czyli dziesiątki wydanych orzeczeń każdego dnia stał się znany powszechnie a nie tylko "siedzącym w branży". Staramy się jak możemy aby nagłaśniać ten stan rzeczy i kolportować do jak największej liczby odbiorców. Z pozdrowieniami Redakcja E-play

D...

01/07/2015

Szanowna Redakcjo, Oczywiście zgadzam się, że temat trzeba nagłaśniać, szczególnie że e-play.pl odwiedzają różni ludzie, nie tylko "z branży". Może zatem stworzyć gdzieś w serwisie osobny dział "orzeczenia" i tam wrzucać takie informacje? Wtedy wszystkie one będą w jednym miejscu, jeden pod drugim. To też będzie miało swoją wymowę... Ode mnie w bonusie dla Państwa Sąd Okręgowy w Warszawie: https://www.dropbox.com/s/axtwi9kv0lh9xlf/__SO%20Warszawa_ETS.pdf?dl=0 Takich i podobnych jest cała baza orzeczeń, tylko jej gospodarz jeszcze nie zdecydował się jej upublicznić, więc - jak w każdej poważnej aferze - najpierw wycieki :)
E-PLAY.PL