Badanie – Udział w grach hazardowych w Australii 2024

Badania i Raporty
Wiktor Czerwiński 11:13 01/08/2024

Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2024

Według Australijskiego Narodowego Uniwersytetu ( ANU) przed pandemią w 2019 r. odsetek osób uprawiających hazard wynosił 65,6% całej populacji. Jednak do czasu przeprowadzenia badania z 2024 r. udział spadł do 60,3%.
Badacze sugerują, że spadek stawek za hazard jest zgodny z długoterminową tendencją spadkową wywołaną zamknięciem punktów sprzedaży detalicznej przez Covid-19.

Poniżej prezentujemy tłumaczenie raportu 'Udział w grach hazardowych w Australii 2024 – Trendy na przestrzeni czasu i profile powiązane z hazardem online’ autorstwa  Aino Suomi, Markus Hahn i Nicholas Biddle.

Przygotowane przez nich badanie rozeszło się dość szerokim echem w mediach.

Raport Australijskiego Uniwersytetu Narodowego szczegółowo opisuje zmianę nawyków hazardowych w Australii.
Z najnowszego raportu Centrum Badań nad Hazardem wynika, że ​​od czasu pandemii hazard online wzrósł i ponad połowa graczy wybiera obecnie formaty internetowe zamiast hazardu stacjonarnego.

Streszczenie

Problemowy hazard stanowi poważny problem zdrowia publicznego w Australii i na świecie (Blank i in., 2021), co odnosi się do wzorca szkodliwych zachowań hazardowych. Szacunki dotyczące rozpowszechnienia problemowego hazardu w populacji w ubiegłym roku wahały się od 0,1% do 5,8% na całym świecie (Calado i Griffiths, 2016) oraz od 0,7% do 1,0% w Australii (Delfabbro i King, 2021).

Wpływ Covid-19 na uczestnictwo w grach hazardowych i poziom ryzyka problemowego hazardu zwrócono uwagę na początku pandemii, wykazując ogólne zmniejszenie częstotliwości hazardu i wydatków w 2020 r. (Hodgins i Stevens, 2021). W Australii ograniczenia społeczne obowiązywały przez dłuższy czas podczas pandemii, szczególnie w dwóch najbardziej zaludnionych stanach: Wiktorii i Nowej Południowej Walii (Chodor i Hameiri, 2023). Ze względu na ograniczony dostęp udział w grach hazardowych i problemy z hazardem znacznie spadły w okolicach szczytu ograniczeń związanych z pandemią Covid-19 w Australii, ponownie wzrastając, gdy ograniczenia zaczęły być łagodzone (Biddle, 2022). Z naszych własnych opublikowanych badań wynika, że ​​chociaż ogólny wskaźnik uczestnictwa w hazardzie spadł podczas pandemii Covid-19 (Hodgins i Stevens, 2021; Quinn i in., 2022), to na początku 2023 r. poziom uczestnictwa prawie powrócił do poziomu sprzed pandemii (Suomi i in., 2024). ).

Niezależnie od spadku udziału w grach hazardowych w trakcie i po Covid-19, istnieje również długoterminowa ogólna tendencja do stałego spadku uczestnictwa w grach hazardowych w Australii1. Od naszego ostatniego raportu z 2023 r. żadne inne opublikowane dane nie wskazują kierunku tego zjawiska. trend na początek 2024 r. W tym artykule sprawdzamy, czy od czasu zniesienia ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 uczestnictwo w grach hazardowych nadal rośnie, czy też stopniowo spada, zgodnie z trendem, który rozpoczął się przed pandemią.

Chociaż udział w grach hazardowych spadł na poziomie populacji podczas Covid-19, nasze dane podłużne z lat 2019–2023 pokazują również, że w przypadku osób, u których przed pandemią Covid-19 występowało zwiększone ryzyko problemów z hazardem, rzadziej ograniczano uczestnictwo w grach hazardowych lub poziom ryzyka podczas pandemii. (Suomi i in., 2024). Nasze dane sugerują również, że osoby te mogły „przełączyć się” z hazardu oferowanego w danym miejscu (np. hazardu na giełdzie) na działalność łatwo dostępną w Internecie w Australii, taką jak zakłady sportowe i wyścigi. Może to odzwierciedlać wzrost ogólnego udziału w grach hazardowych online, który zaobserwowano przed pandemią Covid-19. W niniejszym artykule przedstawiono pierwsze reprezentatywne dla kraju dane dotyczące ogólnego wskaźnika uczestnictwa w grach hazardowych online oraz różnych rodzajów działalności w Australii poza pandemią COVID-19, co stanowi ważny dowód na długoterminową zmianę zachowań związanych z hazardem.

Mając to na uwadze, celem niniejszego badania jest ustalenie

1. Występowanie australijskiego hazardu i ryzyko problemów z hazardem w latach 2019, 2020, 2021, 2023 i 2024.
2. Ogólny wskaźnik uczestnictwa w grach hazardowych w populacji Australii w 2024 r
3. Wskaźnik hazardu online według rodzajów gier hazardowych w 2024 r
4. Profile socjodemograficzne i dobrostan osób uprawiających hazard online w 2024 r

Dane i metody

Życie w Australii (LinA)i to podłużna infrastruktura panelowa oparta na prawdopodobieństwie, w ramach której szeroko reprezentatywna próba dorosłych Australijczyków jest zapraszana do udziału w comiesięcznych ankietach online lub za pośrednictwem wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI).
ANUpoll to kwartalne badanie australijskiej opinii publicznej, umieszczające opinię publiczną w szerokim kontekście politycznym. Od października 2017 r. seria ankiet ANUpoll jest gromadzona za pośrednictwem LinA, a dane zbierane są w siedmiu falach między październikiem 2017 r. a styczniem 2020 r. W okresie od kwietnia 2020 r. do stycznia 2023 r. seria ankiet ANUpoll skupiała się szczególnie na wynikach pandemii COVID-19 i obejmowała 14 fal gromadzenia danych w ramach Centrum Badań i Metod Społecznych ANU, serii COVID-19 Impact Monitoring. Od stycznia 2023 r.
W ramach serii ANUpoll zebrano cztery fale danych, kontynuując szereg pytań śledzących, a także nowe lub powtarzane moduły.
W artykule wykorzystujemy dane z czterech fal badania ANUpoll zebrane w kwietniu 2019 r. (n = 2054), listopadzie 2020 r. (n = 3029), październiku 2021 r. (n = 3474), styczniu 2023 r. (n = 3370) i ​​styczniu 2024 r. (n =4027). Każda fala zawiera informacje na temat zachowań hazardowych Australijczyków w wieku 18 lat i starszych, przy czym podzbiór każdej fali można powiązać z poprzednimi lub kolejnymi falami. Dane ze wszystkich fal wykorzystanych w tym artykule są dostępne w formacie rekordu jednostkowego w Australijskim Archiwum Danych. Dane zawarte w artykule są ważone względem wskaźników populacyjnych.

Środki

Ryzyko problemowego hazardu mierzono za pomocą 9-pozycyjnego wskaźnika trudności w hazardzie (PGSI; Ferris i Wynne 2001). PGSI pyta o negatywne konsekwencje i objawy behawioralne hazardu w ciągu ostatnich 12 miesięcy, np. „Czy postawiłeś więcej, niż naprawdę mogłeś stracić?” z opcjami odpowiedzi od 0 = nigdy do 4 = często.

Progi ryzyka zastosowane w bieżącym badaniu były zgodne z Currie, Casey i Hodgins (2010): (1) osoby niegrające w hazard (niegrały w gry w ciągu ostatnich 12 miesięcy); (2) brak problemów (0 punktów w skali PGSI); (3) niskie ryzyko (wynik PGSI 1-2); (4) ryzyko umiarkowane (wynik PGSI 3-7); oraz (5) problematyczny hazard (wynik PGSI 8+).
Oprócz pięciu grup ryzyka PGSI w niektórych analizach zastosowano także kategoryzację hazardu „ryzykownego” (PGSI 1+) oddzielnie od „hazardu wysokiego ryzyka” (PGSI 3+), zgodnie z innymi badaniami (Afifi i in., 2010; Suomi i in., 2024).ii
Można także pogrupować osoby niebędące hazardzistami i osoby, które nie mają problemów z hazardem.

Działalność hazardowa. Uczestników zapytano, których z następujących produktów hazardowych używali do zarabiania pieniędzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy: (1) automaty do pokera lub automaty do gier; (2) wyścigi konne lub chartów; (3) natychmiastowe zdrapki; (4) gra loteryjna (Tattslotto lub Powerball); (5) Keno; (6) gry stołowe, takie jak blackjack, poker lub ruletka w kasynie; (7) bingo lub housie; (8) wydarzenie sportowe lub specjalne, takie jak piłka nożna, krykiet, tenis, program telewizyjny lub wybory; (9) losy na loterię.

Gry hazardowe w internecie. W ostatniej fali (styczeń 2024 r.) opisanej w tym artykule uczestników zapytano, czy uczestniczyli głównie w Internecie, w lokalach, czy też w równym stopniu online i w miejscach, w odniesieniu do każdej aktywności hazardowej, w której uczestniczyli w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Dobre samopoczucie. Do pomiaru dystresu psychicznego jako narzędzia przesiewowego pod kątem możliwych schorzeń psychicznych wykorzystaliśmy sześcioelementową skalę Kesslera (K6) (Kessler i in., 2002; Prochaska i in., 2012). Osoby z całkowitym wynikiem K6 wynoszącym 19 lub więcej zostały sklasyfikowane jako osoby doświadczające poważnego stresu psychicznego odpowiadającego „prawdopodobnej poważnej chorobie psychicznej”. Do oceny samotności zadano pytanie, jak często respondent czuł się samotny w ciągu ostatniego tygodnia na skali od 1 („rzadko lub ani razu [mniej niż 1 dzień]”) do 4 („większość lub cały czas [5–7 dni]”) Abbasi-Shavazi i in., 2022).

Informacje demograficzne. Informacje demograficzne i psychospołeczne obejmowały płeć (mężczyźni, kobiety), wiek (sześć kategorii), najwyższy poziom wykształcenia (nieukończona szkoła średnia, ukończona szkoła średnia, dyplom/świadectwo ukończenia szkoły policealnej, wykształcenie wyższe), obecne zatrudnienie i status gospodarstwa domowego (osoba samotna) , pary z/bez dzieci, osoby samotnie wychowujące dzieci i inne).

Analiza

Przedstawiamy proporcjonalne dane w przekrojach w latach 2019, 2020, 2021, 2023 i 2024 według kategorii ryzyka hazardowego i ogółem. Następnie analizy skupiają się na najnowszych danych zebranych w styczniu 2024 r., w tym danych proporcjonalnych dotyczących ogólnego udziału w każdej działalności związanej z hazardem oraz udziału w grach online w porównaniu z udziałem w miejscu gry. Następnie prezentujemy proporcjonalne dane dotyczące cech socjodemograficznych i statusu hazardu online, aby sprawdzić, które cechy populacji były powiązane z hazardem online. Na koniec przedstawiamy wieloczynnikową analizę regresji logistycznej obejmującą wyłącznie osoby, które uprawiały hazard w 2024 r., aby sprawdzić, które kluczowe cechy były w istotny sposób powiązane z uczestnictwem w grach hazardowych online.

Wyniki

W tej sekcji przedstawiamy wzorce uczestnictwa w hazardzie w populacji Australii, w tym:
5. Rozkład Australijczyków według udziału w grach hazardowych i statusu ryzyka hazardowego w latach 2019, 2020, 2021, 2023 i 2024;
6. Ogólne wskaźniki uczestnictwa w grach hazardowych w Australii
populacja w 2024 r.;
7. Wskaźniki gier hazardowych online w różnych rodzajach gier hazardowych w 2024 r.; I
8. Hazard i czynniki socjodemograficzne związane z udziałem w grach hazardowych online w 2024 r.
Udział w grach hazardowych w Australii 2019-2024
Rysunek 1 przedstawia rozkład trzech grup na podstawie ich statusu ryzyka związanego z hazardem wśród osób, które: nie uprawiały hazardu, uprawiały hazard bez ryzyka i uprawiały hazard na poziomie ryzykownym (PGSI 1+) w latach 2019, 2020, 2021 i 2023. Ogólny wskaźnik uczestnictwa w grach hazardowych w Australii populacja wyniosła 65,6% w 2019 r., 57,9% w 2020 r., 53,5% w 2021 r., 61,3% w 2023 r. i 60,3% w 2024 r. Odsetek osób grających ogółem był największy w 2019 r. (65,7%), a najmniejszy w 2021 r. ( 53,5%). W 2023 r. w porównaniu z latami 2020 i 2021 wzrosła liczba osób uprawiających hazard i ryzykowne gry hazardowe, ale była ona niższa niż w 2019 r. Według najnowszych danych odsetek osób uprawiających ryzykowną grę hazardową przekroczył wskaźnik sprzed pandemii osób, które nie uprawiały hazardu, nieznacznie wzrosła od 12 miesięcy temu.

Wykres 1 Odsetek Australijczyków uczestniczących w hazardzie i status ryzyka związanego z hazardem w latach 2019, 2020, 2021, 2023, 2024. / 2 Aby umożliwić porównanie w czasie, w analizach tych nie uwzględnia się osób, które kupują wyłącznie losy na loterię, z wyłączeniem 1,7% populacji w 2024 r.

Udział miejsc i gier hazardowych online w różnych działaniach w 2024 r

Tabela 1 pokazuje, że najpopularniejszymi rodzajami hazardu w 2024 r. było kupowanie losów na loterię (46,8% dorosłej populacji Australii), następnie kupowanie losów na loterię (23,4%) i zdrapek (15,7%), gry na WZA (12,9%) i zakłady na wyścigi (10,0%). Spośród wszystkich rodzajów działalności największy udział w grach hazardowych w Internecie miały zakłady sportowe (94,2%), a następnie obstawianie wyścigów (67,9%) i kupowanie losów na loterie (45,0%).

Tabela 1. Wskaźnik uczestnictwa w grach hazardowych w populacji Australii oraz uczestnictwo w grach hazardowych w miejscach/internecie w odniesieniu do poszczególnych rodzajów gier hazardowych w 2024 r.

Profile socjodemograficzne związane z hazardem online

Osoby, które grały w równym stopniu online, jak i lokalnie, stanowią jedynie niewielką część ogólnego wskaźnika uczestnictwa. Na potrzeby kolejnych analiz połączyliśmy te osoby z osobami, które w większości brały udział w grach online w przypadku każdej aktywności, tak że ogólny wskaźnik uczestnictwa w grach hazardowych online zastosowany w pozostałej części analiz obejmował osoby, które grały online co najmniej przez połowę czasu.
Tabela 2 pokazuje, że ogólny wskaźnik uczestnictwa w grach hazardowych online w populacji Australii wynosi 33,4%. Czynniki socjodemograficzne związane z hazardem online to: płeć, wiek, wykształcenie, status zatrudnienia, typ gospodarstwa domowego, dochód gospodarstwa domowego. Należy zauważyć, że pierwszy wiersz tabeli przedstawia wartości procentowe wierszy w celu zilustrowania ogólnych wskaźników w populacji, podczas gdy pozostała część tabeli przedstawia wartości procentowe w kolumnach w celu zilustrowania rozkładu cech socjodemograficznych oddzielnie dla osób uprawiających hazard online, w obiektach i całkowitej populacji .

Tabela 2. Charakterystyka socjodemograficzna według statusu hazardowego i ogółem w populacji Australii. Wartości w pogrubionych komórkach są znacznie wyższe/niższe od ogólnej wartości populacji w ostatniej kolumnie.

Tabela 2 pokazuje, że w populacji australijskiej mężczyźni, starsze grupy wiekowe i osoby z niższym wykształceniem charakteryzowały się wyższymi wskaźnikami ogólnego uczestnictwa w grach hazardowych (online lub w lokalu) w porównaniu z młodszymi grupami. Hazard online był częstszy u mężczyzn, w średnich grupach wiekowych (35–55 lat), a hazard w miejscu docelowym był częstszy u kobiet i w najstarszych grupach wiekowych (65 lat i więcej). Osoby posiadające dyplom lub świadectwo ukończenia szkoły wyższej wykazały wyższy poziom uczestnictwa w grach hazardowych online, a osoby, które nie ukończyły szkoły średniej, zgłaszały wyższy poziom hazardu w placówkach hazardowych.

Osoby pracujące w pełnym wymiarze czasu pracy zgłaszały wyższy poziom hazardu online, a osoby niebędące na rynku pracy charakteryzowały się wyższym poziomem hazardu w miejscu pracy. Pary gospodarstw domowych z dziećmi zgłosiły wyższy poziom uczestnictwa w grach hazardowych online, a pary gospodarstw domowych bez dzieci – wyższy poziom gier hazardowych w placówkach hazardowych. Osoby o najwyższych dochodach zgłaszały wyższy poziom hazardu online, a osoby o najniższych dochodach zgłaszały więcej gier hazardowych w lokalach.

Analizę wieloczynnikową przewidującą hazard online z uwzględnieniem kluczowych czynników socjodemograficznych, hazardowych i psychospołecznych przedstawiono w Tabeli 3. Przy niezmienionych wszystkich pozostałych czynnikach model pokazuje, że płeć, wiek, status zatrudnienia, status gospodarstwa domowego, dochód gospodarstwa domowego, kategoria PGSI, częstotliwość uprawiania hazardu, stan psychiczny niepokój i samotność były powiązane z hazardem online wśród osób, które uprawiały hazard w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

W porównaniu z osobami, które grały głównie w lokalach, osoby grające w Internecie częściej były mężczyznami, samotnie wychowującymi dzieci, doświadczały pewnego stopnia problemów z hazardem, częściej uprawiały hazard, zgłaszały samotność i wyższe dochody gospodarstwa domowego, a także rzadziej były w najstarszym wieku grup społecznych, doświadczają wysokiego poziomu stresu psychicznego i nie są zatrudnieni.

Tabela 4. Iloraz szans dla wieloczynnikowego modelu regresji logistycznej przewidującego udział w grach hazardowych online wśród australijskiej populacji hazardowej

Podsumowanie i implikacje

Aktualne dane pokazują, że w ubiegłym roku wskaźnik uczestnictwa w grach hazardowych wśród dorosłej populacji Australii wyniósł 60,3%. Był on nieco niższy niż wskaźnik uczestnictwa 12 miesięcy wcześniej wynoszący 61,3% i niższy niż wskaźnik uczestnictwa przed Covid-16 (16?! – przyp. red. E-PLAY) wynoszący 65,6%. Chociaż w czasie pandemii Covid-19 wskaźnik uczestnictwa dorosłej populacji spadł o prawie 50%, dane te sugerują, że „nowa normalność” wskaźnika uczestnictwa w grach hazardowych ustabilizowała się na poziomie około 60%. Tendencja ta wynika ze stałego spadku udziału w grach hazardowych w ciągu ostatnich 15 lat (Browne i in., 2020; Rockloff i in., 2020; Paterson i in., 2019; Stevens i in., 2019).
Choć według naszych danych wskaźnik uczestnictwa w grach hazardowych jest podobny do tego sprzed 12 miesięcy, odsetek osób uprawiających hazard bez ryzyka spadł z 49,7% do 46,6%, a odsetek osób uprawiających hazard na ryzykownym poziomie wzrósł z 11,6% w 2023 r. do 13,6% w 2024 r. Obecny wskaźnik ryzykownego hazardu jest podobny do poziomu przed pandemią w populacji Australii, mimo że obecnie uprawia hazard mniej osób niż przed pandemią. Oznacza to, że większy odsetek osób uprawiających hazard robi to na ryzykownym poziomie.

Najpopularniejszymi rodzajami hazardu wśród dorosłej populacji Australii w 2024 r. były kupowanie loterii (46,8%), loteria fantowa (23,4%) i zdrapki (15,7%), hazard na NWZ (12,9%) i obstawianie wyścigów (10,0%).

Spośród dorosłych Australijczyków 33,4% grało w Internecie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Chociaż udział w zakładach sportowych był stosunkowo niski na poziomie populacji (4,7 %), charakteryzował się on najwyższym wskaźnikiem udziału w grach hazardowych online w porównaniu z innymi rodzajami działalności (94,2 % osób obstawiających zakłady sportowe), a za nim plasował się wskaźnik uczestnictwa w zakładach sportowych online (67,9 %), kupując losy na loterie (45,0%) i loterię fantową (21,0%). Stawki te odzwierciedlają dostępność legalnych produktów hazardowych online w Australii, na przykład zapewnianie NWZ lub gier hazardowych online w kasynie jest obecnie nielegalne.

Patrząc na populację australijską, nasze ustalenia są spójne z szeregiem stanowych badań dotyczących rozpowszechnienia hazardu, które wykazały, że czynniki socjodemograficzne powiązane z ogólnym wyższym wskaźnikiem uczestnictwa w grach hazardowych obejmowały płeć męską, starszy wiek i niższy poziom wykształcenia (Browne i in., 2020; Rockloff i in., 2020; Paterson i in., 2019; Stevens i in., 2019). Cechy socjodemograficzne związane z hazardem internetowym na poziomie populacji obejmowały płeć męską, wiek od 35 do 55 lat, zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin, prowadzenie gospodarstwa domowego z dziećmi w parze oraz wyższy dochód gospodarstwa domowego. W przeciwieństwie,
Cechy charakterystyczne związane z hazardem w miejscu gry na poziomie populacji to płeć żeńska, wiek 65 lat i więcej, brak ukończenia szkoły średniej, brak siły roboczej i niższe dochody.

Po ograniczeniu analizy do osób, które uprawiały hazard w zeszłym roku, hazard online był powiązany z młodszym wiekiem, płcią męską, życiem w gospodarstwach domowych niepełnych rodziców, większym prawdopodobieństwem ryzykownego hazardu, w tym częstszego hazardu, a także zgłoszeniami dotyczącymi samotności. Ci, którzy grali głównie w lokalach, częściej należeli do najstarszych grup wiekowych, doświadczali stresu psychicznego i byli pozbawieni siły roboczej. Podczas gdy młodsze grupy wiekowe (18–34 lata) zgłosiły ogólnie niższy wskaźnik uczestnictwa w grach hazardowych niż starsze grupy. Może to odzwierciedlać wzorzec stwierdzony w innych badaniach, zgodnie z którym młodzi ludzie rzadziej uczestniczą w tradycyjnych grach hazardowych, a częściej korzystają z funkcji hazardowych w Internecie (Hing i in., 2022; Suomi i in., 2024b). W bieżącym badaniu nie pytano o takie funkcje hazardowe, dostępne głównie w grach wideo, takie jak skrzynki z łupami, skórki lub zakłady e-sportowe. Jednak młodsi ludzie, którzy uprawiali hazard, częściej robili to w Internecie niż w lokalach.

Ustalenia te są zgodne z wcześniejszymi badaniami, z których wynikało, że hazard online przyciąga osoby o różnym profilu demograficznym do gier hazardowych w placówkach hazardowych. Nasze dane pokazujące różnice demograficzne i psychospołeczne między hazardem internetowym a hazardem stacjonarnym sugerują istnienie dwóch odrębnych podgrup populacji osób uprawiających hazard. Odzwierciedlają one także zmianę pokoleniową w zachowaniach związanych z hazardem: starsze osoby, gorzej wykształcone, potencjalnie na emeryturze lub w inny sposób wycofane z rynku pracy, zazwyczaj grają w lokalach. Profil osób uprawiających hazard online wygląda zupełnie inaczej: młodszy profil wiekowy, większe prawdopodobieństwo zatrudnienia na pełen etat i wyższe dochody.

Czynniki ryzyka związane z hazardem online

Wyższe wskaźniki hazardu internetowego zgłaszały osoby mieszkające w gospodarstwach domowych z dziećmi. Jest prawdopodobne, że łatwy dostęp do gier hazardowych online za pośrednictwem aplikacji i Internetu jest wygodniejszy dla rodziców, a zajęcia, do których można uzyskać dostęp online, są bardziej atrakcyjne niż w placówkach hazardowych, szczególnie dla samotnych rodziców, jak pokazują nasze dane. Hazard online umożliwia również znacznie częstsze uprawianie hazardu, co zwiększa prawdopodobieństwo problemów z hazardem (Hing i in., 2022; Tabri i in., 2022). Wcześniejsze dowody wskazują, że nieograniczony dostęp do gier hazardowych online za pośrednictwem urządzeń mobilnych wiąże się z ciągłym hazardem, co prowadzi do strat i szkód związanych z hazardem szybciej niż w przypadku obiektów hazardowych (Parke i Parke, 2019).
W szczególności osoby podatne na nadmierne uprawianie hazardu mogą mieć trudności z robieniem przerw lub opieraniem się pokusie grania, nawet jeśli tego chcą, biorąc pod uwagę, że urządzenia mobilne z aplikacjami bukmacherskimi są obecnie integralną częścią codziennego życia. Podobnie, z naszych danych wynika, że ​​hazard online był powiązany z częstszym uprawianiem hazardu i podwyższonym ryzykiem problemów z hazardem.

Choć z naszych danych wynika, że ​​zaburzenia psychiczne były szczególnie powiązane z hazardem w obiektach hazardowych, osoby grające w Internecie zgłaszały w zeszłym tygodniu wyższy wskaźnik samotności niż osoby grające w lokalach. Na podstawie bieżących danych nie można ustalić związku przyczynowego między hazardem internetowym a samotnością, jednak pojawiające się dowody sugerują, że samotność jest czynnikiem prognostycznym uzależnienia od hazardu online, a nie odwrotnie (Karaıbrahımoglu i in., 2023). Inne badania pokazują, że samotność może zaostrzyć związek między hazardem online a problemami z hazardem (Sirola i in., 2019). Podczas pandemii Covid-19 poziom samotności ogólnie wzrósł ze względu na środki ograniczeń społecznych, a w przypadku osób uprawiających hazard samotność była jedną z kluczowych przyczyn zwiększonego hazardu i problemów z hazardem (Ciccarrelli i in., 2022; Rogier i in., 2021).

Wniosek

Wskaźniki uczestnictwa w hazardzie po Covid-19 ustabilizowały się od czasu znacznego spadku ogólnej populacji Australii w środku pandemii w latach 2020 i 2021. Chociaż ogólny wskaźnik uczestnictwa w grach hazardowych spadł w ciągu ostatnich 15 lat, w tym samym okresie odsetek gier hazardowych online gwałtownie wzrósł i obecnie należy go uważać za jedną z głównych platform hazardowych. Nieograniczony i nieprzerwany dostęp do platform gier hazardowych online może potencjalnie wyrządzić szkody, jeśli nie zostanie odpowiednio rozwiązany w ramach opartej na dowodach strategii zdrowia publicznego, w tym regulacji branżowych.

Oryginalne badanie w wersji angielskiej dostępne jest tutaj.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL