Bandyci rabowali salony gier

Gry hazardowe
Marek 15/03/2012

Ostatnia aktualizacja: 15 marca 2012

Policjanci z Komendy Miejskiej w Łodzi rozbili zorganizowaną grupę przestępczą , której członkowie jako miejsce napadów i włamań upodobali sobie salony gier hazardowych.

 

 

Nierzadko zastraszali pokrzywdzonych łomami i innymi niebezpiecznymi narzędziami. Materiał procesowy dotyczy 90 przestępstw. Sprawcy działali od około roku w województwie łódzkim ale także w Tychach i innych miejscowościach na terenie Polski. Jednorazowo z automatów wrzutowych kradli od kilku do ponad 20 tysięcy złotych. Zarzuty usłyszało już 13 podejrzanych.

Z uwagi na skalę procederu to rozwojowe śledztwo funkcjonariusze policji prowadzą razem z prokuratorami Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi. Do kumulacji podobnych zdarzeń kryminalnych doszło w 2011 roku. Ponieważ większość z nich miała miejsce na terenie Łodzi w sprawę zaangażowali się funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej. W kwietniu sprawcy włamali się do barów w dzielnicy Polesie, Górna i Bałuty.

Po pokonaniu zabezpieczeń samych lokali a następnie automatów do gier złodzieje skradli od 4.000 do ponad 22.000 złotych. Do kolejnych przestępstw doszło w sierpniu, wrześniu i październiku zarówno w Łodzi jak i na terenie powiatu piotrkowskiego, zgierskiego, bełchatowskiego oraz w Tychach. Oprócz włamań pod nieobecność właścicieli i personelu lokali takich jak puby, bary, sklepy, stacje benzynowe sprawcy dopuścili się rozbojów z użyciem niebezpiecznych narzędzi. Łomami i młotami zastraszali pokrzywdzonych a następnie kradli gotówkę opróżniając maszyny do gier. Maskowali się kominiarkami. Działali w różnych składach osobowych najczęściej po czterech napastników.Większość z kilkunastu zatrzymanych do tej pory przez łódzką policję podejrzanych to osoby z bogatą przeszłością kryminalną.

Pierwszych członków gangu policjanci zatrzymali jeszcze w październiku 2011 roku. Śledczy konsekwentnie analizowali zdarzenia związane z okradaniem automatów tzw. gier niskich wygranych wykorzystując każdy najmniejszy błąd ze strony członków tej zorganizowanej grupy przestępczej. W ciągu dalszych miesięcy do marca 2012 funkcjonariusze zatrzymali kolejnych 9 podejrzanych. Cześć z nich konwojowana była na przesłuchania z zakładów karnych i aresztów gdzie przebywają w związku z innymi sprawami. Podsumowując ten etap śledztwa zarzuty dotyczące 90 przestępstw usłyszało 13 osób w wieku od 20 do 54 lat. Mężczyźni ci są mieszkańcami województwa śląskiego, łódzkiego i zachodniopomorskiego.

Poniosą odpowiedzialność karną za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się rozbojami, włamaniami i niszczeniem mienia. 12 z nich już zostało tymczasowo aresztowanych (w ciągu ostatnich dwóch dni 12 i 13 marca do AŚ trafiło pięciu). Podczas prowadzonych działań policjanci zabezpieczyli rożne przedmioty służące jako narzędzia do popełniania przestępstw m.in. broń palną ostrą, łomy, nożyce do cięcia metalu, kominiarki, młoty i krótkofalówki. Funkcjonariusze ustalili także pojazdy, którymi poruszali się podejrzani w trakcie napadów. Odzyskano również mienie pochodzące z ich przestępczej działalności oraz gotówkę łącznej wartości ponad 30.000 złotych. Sprawa ma charakter wielowątkowy i z całą pewnością pozostaje rozwojowa.

www.lodzka.policja.gov.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL