Bet365 ukarane za nieautoryzowane użycie zdjęć duńskich sportowców

Branżowy marketing Ze świata
Wiktor Czerwiński 11/05/2023

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2024

Bet365 zostało zobowiązane do zapłaty 4,7 mln DKK (631 083 EUR) odszkodowania 23 duńskim sportowcom za wykorzystanie ich nazwisk i zdjęć w mediach społecznościowych bez zgody.

Duński Sąd stwierdził, że Hillside (New Media Malta), maltańska spółka operacyjna bet365, wykorzystała zdjęcia i nazwiska sportowców na swoich profilach na Facebooku i Twitterze w okresie od 21 lutego 2019 r. do 11 marca 2021 r. bez ich zgody.

Sportowcy, których to dotyczy, to m.in. duński piłkarz Christian Eriksen i jego koledzy z reprezentacji Simon Kjaer i Kasper Schmeichel, a także mistrz olimpijski w badmintonie Viktor Axelsen.

Werdykt przewiduje, że Eriksen, grający obecnie na pozycji pomocnika klubu Premier League Manchester United, otrzyma największą sumę pieniędzy – łącznie 1,45 mln DKK (194 692 euro).

Eriksen oświadczył podczas sprawy sądowej, że zazwyczaj otrzymuje co najmniej 2 mln DKK (268 497 EUR) za roczną umowę sponsorską, która obejmowałaby wykorzystanie jego zdjęć, podobnych do tych opublikowanych przez Bet365.

Wyjaśnił jednak, że taka umowa wymagałaby od niego publikowania zdjęć na własnych kontach w mediach społecznościowych, czego nigdy wcześniej nie robił i nie ma zamiaru robić tego w przyszłości.

Właściwe wykorzystanie 'stockowych’ zdjęć

Bet365 argumentował, że nazwiska i zdjęcia sportowców zostały użyte wyłącznie do celów redakcyjnych. Jednak sąd orzekł, że były one częścią marketingu biznesowego firmy, a nie treści redakcyjnych.Tym samym wykorzystanie zdjęć i nazwisk bez zgody naruszyło prawo sportowców do własnego wizerunku i nazwiska.Sąd stwierdził, że prawa autorskie i dobra osobiste to dwa różne obszary prawa i niezależnie od tego, czy bet365 zakupiło zdjęcia od Getty Images, nadal trzeba było uzyskać zgodę sportowców, gdy osobiste obrazy były wykorzystywane w kontekście komercyjnym.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL