Better Collective przejmuje AceOdds. Wartość transakcji 42 mln euro

Inwestycje i umowy
Wiktor Czerwiński 17/05/2024

Ostatnia aktualizacja: 17 maja 2024

W ramach strategicznego posunięcia mającego na celu wzmocnienie swojej pozycji w Wielkiej Brytanii, Better Collective nabyła AceOdds, firmę zajmującą się zakładami sportowymi, za łączną kwotę 42 mln EUR, co oznacza 4-krotność EBITDA w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Serwis AceOdds został założony w 2008 roku w celu zapewnienia entuzjastom sportu w Wielkiej Brytanii łatwego w użyciu kalkulatora zakładów. Z biegiem lat marka rozwinęła się, oferując uznaną platformę internetową zawierającą szereg narzędzi do obstawiania zakładów, funkcje porównawcze, harmonogramy transmisji na żywo, kalkulator szans i zakładów oraz wiele innych. Dodatkowo AceOdds wprowadziło popularną aplikację.

Screenshot strony głównej anglojęzycznej wersji serwisu acodds.com

Dzięki silnej obecności na rynku brytyjskim, globalny zasięg Better Collective dzięki lokalnej wiedzy specjalistycznej doskonale wpisuje się w wizję AceOdds zakładającą poszerzanie swoich wpływów poza granicami Wielkiej Brytanii, w tym w USA.

Przejęcie jest zgodne ze strategią Better Collective polegającą na posiadaniu pełnej gamy mediów sportowych w kluczowych regionach, począwszy od tradycyjnych marek porównujących zakłady sportowe, po ogólne media sportowe, twórców treści w mediach społecznościowych, producentów podcastów i nie tylko.

Szczegóły transakcji

Całkowita cena zakupu wyniesie 36 mln GBP, czyli około 42 mln EUR i zostanie sfinansowana z 40 mln EUR w gotówce, a pozostała część w postaci akcji Better Collective, które będą oparte na średniej cenie akcji ważonej wolumenem notowanej na giełdzie Nasdaq w Kopenhadze w danym okresie rozpoczynający się pięć dni handlowych przed i kończący pięć dni handlowych po zamknięciu. Better Collective zainicjuje program odkupu akcji własnych, w ramach którego ta ostatnia część będzie rozliczona w akcjach. W ciągu ostatnich 12 miesięcy AceOdds osiągnął zysk operacyjny (EBIT) w wysokości około 10 mln EUR. Patrząc w przyszłość, Better Collective zamierza ponownie zainwestować część tej rentowności w doświadczenie produktu i użytkownika, co umiarkowanie zmniejszy przyszłą rentowność składnika aktywów w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Cena nabycia implikuje wielokrotność EBITDA za ostatnie 12 miesięcy wynoszącą 4x.

Aktualizacja celów finansowych na cały rok 2024

Better Collective podnosi swoje cele finansowe na cały rok 2024 w następujący sposób:

  • Przychody 395-425 mln EUR (poprzednio 390-420 mln EUR)
    Oznacza to wzrost o 21–30%.
  • EBITDA przed pozycjami nadzwyczajnymi 130-140 mln EUR (poprzednio 125-135 mln EUR)
    Oznacza to wzrost o 17–26%.
  • Dług netto do EBITDA <3x

Better Collective a Polska

Firma Better Collective jest także dostępna na polskim rynku, gdzie posiada dwa biura i odpowiada za takie serwisy jak goal.pl i siatka.org.

Zapraszamy także do przeczytania naszego wywiadu z Dyrektorem Better Collective Michałem Kopciem.

Zdjęcie główne: Nowa siedziba główna Better Collective w centrum Kopenhagi. / Zdjęcie własne

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL