Bo Jezus nie grał w ruletkę

Gry hazardowe
Bartosz 27/03/2015

Ostatnia aktualizacja: 27 marca 2015

Pan Bóg opuścił swego sługę Jacka Kapicę, wiceministra finansów i Szefa Służby Celnej.

Celnicy są po wojsku najbardziej sklerykalizowaną formacją mundurową. Jednak od kiedy na ich czele w 2008 r. stanął Kapica, zrobiło się naprawdę wesoło. Generałowi Służby Celnej i rycerzowi Maryi Dziewicy karta wyraźnie nie idzie, choć zawarł on przymierze z Duchem Świętym, by zwalczyć zgubny wśród społeczeństwa nałóg hazardu.

W grudniu 2014 r. w nadwiślańskim przedstawicielstwie Pana Boga, czyli w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, minister Kapica i Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego i szef Duszpasterstwa Służby Celnej, ogłosili krucjatę przeciwko nielegalnemu hazardowi pod hasłem „Nie daj się uzależnić od hazardu”. Do wszystkich parafii rozesłano specjalny komunikat biskupa, w którym klecha przestrzegał, „że nałóg hazardu jest równie groźny jak alkoholizm czy narkomania, ale trudniejszy w rozpoznaniu tych, którym trzeba szybko przyjść z pomocą”.

Minister Kapica prawił zaś niczym zawodowy kaznodzieja: „Naszą powinnością jest także udział i organizowanie działań profilaktycznych, które mają wskazywać na ryzyko związane z przekroczeniem pewnej granicy – gdy człowiek przestaje już panować nad swoimi zachowaniami”. Jest to dość osobliwa deklaracja, gdyż ustawa o Służbie Celnej, gdzie zapisane są obowiązki celników, nic na ten temat nie mówi.

Obywatele mają jednak gdzieś wynurzenia nawiedzonego religijnie ministra i tłumnie korzystają z hazardu. Ponieważ powszechne do niedawna automaty zniknęły z polskiego krajobrazu, ludzie przerzucili się na obstawianie zakładów bukmacherskich w internecie i korzystanie z wirtualnych kasyn. Liczbę grających w sieci Polaków ocenia się na 6 milionów, z czego milion to osoby niepełnoletnie.

Około pięciu milionów obywateli RP na złość ministrowi Kapicy obstawia w zagranicznych serwisach, które nie są zarejestrowane i nie płacą podatków w Polsce. Proceder ten jest nielegalny. Setki milionów złotych krążą w obiegu poza kontrolą fiskusa.

Podwładni Kapicy niewiele mogą zrobić. Trudno im bowiem zebrać dowody przeciwko właścicielom zagranicznych firm, że ci organizują nielegalne gry na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Internet nie ma bowiem granic. Aby skutecznie móc ścigać organizatorów gier, trzeba mieć wsparcie służb innych państw. Te jednak nie kiwną palcem, jeśli nie będą mieć mocnych kwitów na to, że biznesmeni działający na ich terenie łamią polskie prawo. Kółko się zamyka.

Nie mogąc ukarać organizatorów gier, celnicy wzięli się za zwykłych graczy. Przypadkiem dzięki informacjom przekazanym przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie otrzymali dane prawie 25 tysięcy osób, które zawarły nielegalne zakłady, w tym ponad 17 tysięcy, które w sumie wygrały 27 mln zł. Jak na razie efekty są mizerne.

Całość czytaj w „NIE” rubryka: Chleb ze szmalem, strona: 12, autor: Andrzej Sikorskirubryka: Chleb ze szmalem, strona: 12, autor: Andrzej Sikorski

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

arman

12:54
27/03/2015

co to za artykuł ...tak prymitywne macie artykuły szkoda gadać... w Szczecinie z każdym dniem coraz mniej Automatów a nie długo sądy zaczną orzekać kary to sie okaże jak osoby które wynajmują swoje lokale bedą płakac a operatorzy znikną... :--) już cor czesciej nikt sie nie zgłasza po automaty .... a przecież ten biznes jest legalny... uczciwy... aaa i uczciwe towarzstwo

bri444

10:20
29/03/2015

powiem krótko nie licytując się z kolegami ale Prokurator w Bydgoszczy odmówił zatwierdzenia zatrzymania rzeczy i obeszło się nawet bez sądu więc jak widzimy walka trwa i jeszcze nic nie wiadomo a za nazwanie nas przestępcami w Pulsie Biznesu też znajdzie się metoda powolutku powolutku i SSC będzie zmuszony do przestrzegania prawa to nie komuna jest jeszcze TSUE w którym już raz byliśmy i wcale nie było źle. Przypominam że SSC zatrudniony jest na stanowisku które wymaga nie karalności a złożenie subsydiarnego aktu oskarżenia powoduje zawieszenie funkcjonariusza celnego SSC także. Pozdrawiam

tadzik

07:17
29/03/2015

pragnę dodać i oświecić że na tak zgniłym terenie jak warmińsko mazurskie też już odebraliśmy siedem sztuk

opserwator

20:10
28/03/2015

vip1969 rozjasnij nam dla czego odebrałeś (dla czego uc oddał ) :--) ile do tej pory zabrali tobie smrodzie automatów????? po prostu jakieś błędu Celników...i taka prawda ...:--)

VIP1969

23:30
27/03/2015

WITAM.ARMAN NIE WIEM KIM JESTEŚ ALE JEDZIE OD CIEBIE ZIELONYM ZGNIŁYM LUDZIKIEM.PRAGNĘ CIĘ POINFORMOWAĆ, ŻE DZIAŁAM NA TERENIE ZACHODNIOPOMORSKIEGO I TEŻ CHCĘ POINFORMOWAĆ ŻE FIRMA NASZA ODBIERA AUTOMATY Z TEGO TERENU(OSTATNIO SAM ODEBRAŁEM OSOBIŚCIE 2 SZTUKI) IDZIE TO MOŻE WOLNO ALE IDZIE.POZDRAWIAM

Swojak

19:52
27/03/2015

Śmieszny jesteś armanie ze Szczecino- Warszawy, właśnie dzisiaj odebrałem z Łodzi z UC 7 kolejnych automatów staną na tym punkcie z którego zabrali go celnicy mało tego wszystkiego wywieszę na nich papier z nakazem zwrotu. Jeśli przyjdą zabrać to będzie to "recydywa".

ja

17:03
27/03/2015

Panie Jacku K. skoro Pan pisze że nikt się nie zgłasza po automaty to domyślam się że je jednak oddajecie (te zatrzymane) ? ciekawe dlaczego przecieź według Pana są nielegalne ;-) a skoro się Panu nie podobają artykuły no to po kiego grzyba Pan wchodzi na tę stronę i je czyta :-)

tadzik

15:06
27/03/2015

arman wsztscy chyba już wiedzą że ty jesteś albo celnik albo na ich usługach. bo nie dość że gówno wiesz to sprzedajnie się zachowujesz smierdzi od ciebie z daleka

conanonan

13:54
27/03/2015

nie widzisz mośku, że to jest artykuł z 'NIE" a nie napisany przez e-playa?

jurek

13:15
29/03/2015

To może warto jeszcze raz przypomnieć Panu ministrowi co jest napisane w punkcie 25 wyroku Trybunału z dnia 19 lipca 2012r." W związku z powyższym przepis tego rodzaju jak art. 14 ust. 1 ustawy o grach hazardowych, zgodnie a którym urządzanie gier na automatach dozwolone jest jedynie w kasynach gry, należy uznać za "przepis techniczny" w rozumieniu art. 1 pkt 11 dyrektywy 98/34. Sądy polskie i urzędnicy muszą przyjąć to do wiadomości, że art. 14 nie można stosować w sprawach.
E-PLAY.PL