Budżet traci na nielegalnych poszukiwaczach szczęścia

Gry hazardowe
Bartosz 22/10/2014

Ostatnia aktualizacja: 22 października 2014

Maleje podatek deklarowany przez firmy organizujące gry i zakłady wzajemne. Po wprowadzeniu zakazu dla automatów o niskich wygranych hazard przenosi się do szarej strefy.

W 2013 r. wpływy z podatku od gier wyniosły ponad 1,3 mld zł, tj. o 77 mln zł mniej niż rok wcześniej i o ponad 181 mln zł mniej niż dwa lata temu. Wynika to z przyjętej wczoraj przez rząd informacji o realizacji w 2013 r. ustawy o grach hazardowych. Dokument potwierdza także, że w ubiegłym roku o ponad 12,3 proc. zmniejszyły się przychody firm z tej branży (spadły z ok. 14,3 mld zł w 2012 r. do ok. 12,5 mld zł w ub.r.).

Rząd przyjął również projekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych. Zakłada ona m.in., że do rynku zostaną dopuszczone firmy z Unii Europejskiej. Ponadto podatek ma być płacony oddzielnie od wszystkich gier. Nie będzie więc możliwości sumowania podstaw opodatkowania z gier cylindrycznych, w karty i na automatach. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 czerwca 2015 r.

Ubiegłoroczna spadkowa tendencja nie objęła wszystkich rodzajów gier. Nie odnotowały tego np. kasyna. W ubiegłym roku ich przychody wyniosły ponad 2,5 mld zł, co oznacza, że wzrosły o prawie 37 proc. Zadeklarowany przez kasyna podatek za ten okres wyniósł prawie 226 mln zł, czyli o 31 proc. więcej niż za rok wcześniejszy.

O prawie jedną czwartą wzrosły też wpływy budżetu z loterii pieniężnych (wyniosły ok. 87 mln zł), a z zakładów wzajemnych o ponad 14 proc. (wyniosły prawie 104 mln zł).

Porównywalnie wzrosły przychody organizatorów loterii pieniężnych (o ponad 23 proc. i wyniosły 577 mln zł) oraz zakładów wzajemnych (o prawie 14 proc. i wyniosły 879 mln zł).

Czytaj całość na: podatki.gazetaprawna.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL