Buki obstawiają imię dziecka Kate

Ciekawostki
Marek 04/12/2012

Ostatnia aktualizacja: 4 czerwca 2024

W branży chwilowo cisza, więc dla wytchnienia garść informacji lżejszej. Otóż na fali poruszenia wywołanej wiadomością o ciąży księżnej Cambridge Catherine bukmacherzy przystąpili już do przyjmowania zakładów jakie imię będzie nosić przyszły książę lub księżniczka.


Imiona najczęściej typowane u bukmacherów to Franciszka i Jan (9:1) oraz Karol, Wiktoria i Jerzy (10:1). Można też zakładać się o to, jakie dziecko będzie miało typ włosów. Najniżej (6:1) wyceniana jest szansa na to, że będzie rudzielcem. Prawie tyle samo osób (11:10) obstawia, że dziecko będzie chłopcem, co że będzie dziewczynką. Już teraz bukmacherzy będą wypłacać wygrane tym przewidującym, którzy obstawili 2013 r., jako rok urodzin pierwszego dziecka Williama i Kate.

Według Lindy Rosenkrantz i Pameli Redmond Satran – autorek książki o imionach dla dzieci – możliwe imiona to m. in. Alicja (imię drugiej córki Wiktorii, a zarazem matki księcia Edynburga Filipa), Amelia (druga córka Jerzego II), Charlotte (żona Jerzego III), August (drugie imię Jerzego II), Fryderyk (syn Jerzego III) oraz Leopold (syn Wiktorii).

Wybór imienia dla prawnuka, lub prawnuczki Elżbiety II zapewnia, że imię to stanie się modne w najbliższym pokoleniu.

Tradycja nakazuje, by potomkom rodziny królewskiej nadawać imiona sprawdzone, takie jak Jakub, Edward, Karol, Jerzy, Maria lub Elżbieta. W przypadku Williama i Kate idzie o imię stosowne dla przyszłego monarchy, więc jest to sprawa wagi państwowej.

Zdaniem portalu Huff Post, jeśli ze związku Williama i Kate urodzi się dziewczynka, to niewykluczone, że dostanie na imię Diana na pamiątkę po księżnej Dianie Spencer (Dianie księżnej Walii) – matce Williama.

W przypadku przyjścia na świat chłopca, w grę wchodzi Filip ze względu na 91-letniego księcia Edynburga, małżonka Elżbiety II, Karol przez wzgląd na księcia Walii Karola – obecnego następcy tronu, lub nawet Harry po stryju. Możliwe jest też nadanie dziecku imienia w uznaniu dla kogoś z rodziny Kate.

Możliwe jest też nadanie dziecku imiona walijskiego, lub szkockiego. Książę William służył w bazie RAF-u Valley w płn. Walii, a w szkockim St. Andrews książęca para poznała się na studiach. W grę wchodzi też imię historycznie związane z Cambridge.

W 2013 r., w którym dziecko przyjdzie na świat, przypada 60. rocznica koronacji Elżbiety II (2 czerwca 1953). Dotychczas tylko Wiktoria została prababką zasiadając na tronie. W 1897 r. przyszła na świat jej prawnuczka księżniczka Maria, córka księcia Jorku – przyszłego monarchy Jerzego V.

Zwykle członkowie rodziny królewskiej obywają się bez nazwisk, jeśli ich nazwisko poprzedzają literki HRH (Jego, lub Jej Królewska Mość). Książę William, którego nazwisko brzmi Mountbatten-Windsor był w wojsku nazywany William Wales (jako syn księcia Walii) mimo, że się tak się nie nazywa.

Natomiast Mountbatten to nazwisko przyjęte przez księcia Filipa po tym, jak w 1947 r. stał się brytyjskim obywatelem. Windsor to z kolei nowe nazwisko związane z zamkiem będącym królewską rezydencją, które obrał Jerzy V w 1917 r., ponieważ dotychczasowe Saxe-Coburg i Gotha kłuło poddanych w oczy gdy walczyli podczas I wojny światowej z Niemcami.

Źródło: PAP

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

mike

16:00
04/12/2012

Czy PAP cytując ofertę bukmachera nie ma obowiązku podania jego nazwy?
E-PLAY.PL