Bułgaria planuje kontynuować prywatyzację Totalizatora Sportowego

Bułgarski rząd podobno planuje kontynuować planowaną prywatyzację sześciu głównych organów publicznych, w tym państwowego operatora loterii i zakładów. Bułgarski Totalizator Sportowy (BST), który obsługuje markę Toto BG, stanie się spółką akcyjną.

Decyzja może okazać się kontrowersyjna, ponieważ Ministerstwo Sportu nie będzie już bezpośrednio pobierać środków na finansowanie sportu w szkołach, co było jednym z celów organu państwowego od momentu jego założenia w 1957 roku. 42 mln (21,5 mln euro) do ministerstwa w zeszłym roku i podobną kwotę zapłacił państwu w opłatach licencyjnych.

Posunięcie to wymagałoby również zmian w przepisach, ponieważ niektóre branże, takie jak loterie błyskawiczne, mogą być legalnie prowadzone tylko przez państwo.

Minister sportu Radositin Wasilew przekonywał wcześniej, że prywatyzacja BST byłaby „praktycznie niemożliwa”.

„Zmieni się metoda dystrybucji. Musimy zmienić ustawę o grach hazardowych, samą ustawę Tote i ustawę handlową. W tej chwili nie powinno to być przedsięwzięcie komercyjne”.

Proponowana prywatyzacja może również spotkać się ze sprzeciwem partii ITN, która niedawno przedstawiła projekt ustawy, która pozwoliłaby na podwojenie sieci sprzedaży Toto BG z 1500 punktów sprzedaży do 3000 w celu zebrania większych środków na wsparcie sportu i inicjatywy kulturalne.

Proponowana prywatyzacja pojawia się również w sytuacji kryzysu politycznego w Bułgarii, kiedy prezydent Rumen Radew ogłosił przedterminowe wybory na 2 października z powodu niezdolności premiera Kirila Petkowa do utworzenia rządu koalicyjnego.

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.