Celnicy pomagali w organizowaniu w Częstochowie nielegalnych gier hazardowych

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca 2022

Pięciu funkcjonariuszom Krajowej Administracji Skarbowej przedstawione zostały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej organizującej nielegalne gry hazardowe m.in. na terenie Częstochowy.

Śledztwo prowadzone przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach dotyczy dwóch zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się organizowaniem w Częstochowie i innych miejscowościach woj. śląskiego nielegalnych gier hazardowych na automatach.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że struktury grup były bardzo dobrze zorganizowane i zhierarchizowane. W każdej istniał stały podział zadań i ról pomiędzy poszczególnych członków. Funkcjonowanie lokali hazardowych nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca ze skorumpowanymi funkcjonariuszami służby celnej, którzy ostrzegali organizatorów nielegalnego hazardu o planowanych kontrolach lokali, instruowali, jak ci mają się zachować, aby uniknąć zajmowania maszyn i likwidacji lokali, nadto o sposobach unikania odpowiedzialności karnej.

Tymi osobami od dłuższego czasu interesowało się Biuro Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów powołane do walki z przestępstwami korupcyjnymi, których mogli dopuścić się funkcjonariusze i urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej. We wrześniu 2021 r. na polecenie prokuratora zatrzymano 4 celników. Teraz funkcjonariusze Biura Inspekcji Wewnętrznej MF zatrzymali kolejnych 5 funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej zatrudnionych w Śląskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Katowicach. Prócz zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i ostrzeganiu o kontrolach – kolejne dotyczą przywłaszczanie środków finansowych zabezpieczanych w zatrzymywanych automatach do gier losowych i tym samym usuwania dowodów przestępstw karnoskarbowych. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymani funkcjonariusze wykonywali obowiązki służbowe w komórce organizacyjnej zajmującej się zwalczaniem nielegalnego hazardu. Wobec 4 osób prokurator skierował wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd je uwzględnił.

Wobec jednej osoby prokurator zastosował poręczenie majątkowe w kwocie 30 tys. zł, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

110 podejrzanych, w tym 30 celników

Obecnie śledztwem objętych jest 110 podejrzanych, wśród których jest 30 byłych funkcjonariuszy KAS. W trakcie czynności przeprowadzonych jeszcze w czerwcu 2021 r. zatrzymano 17 osób, zlikwidowano 38 punktów z nielegalnymi maszynami hazardowymi w Częstochowie, Lublińcu, Myszkowie, Zawierciu, Będzinie, Dąbrowie Górniczej. Wówczas zabezpieczono 209 automatów o wartości ok. 6 tys. zł każdy oraz gotówkę – w sumie ponad 1 mln zł.

W miejscach zamieszkania zatrzymanych wtedy 4 funkcjonariuszy służby celnej ujawniono ukrytą w różnych miejscach gotówkę – ok. 700 tys. zł.

Jest to największa dziś tego typu sprawa prowadzona na terenie kraju. Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Źródło: czestochowa.wyborcza.pl

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

E-PLAY.PL