Chiny ponownie podejmują działania wobec transgranicznego hazardu

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych ostrzega tych obywateli Chin, którzy wiedzą, że są podejrzani o udział w transgranicznym hazardzie – czy to za pośrednictwem kasyn stacjonarnych, czy usług online – aby „oddali się” lub stawić czoła „surowej karze”.

Rzecznik Wang Wenbin skomentował we wtorek podczas regularnej sesji informacyjnej dla mediów, w odpowiedzi na pytania dotyczące chińskiego biznesmena She Zhijiang, który został podobno aresztowany przez tajską policję w zeszłym tygodniu.

Pan She – podobno również posiadający paszport kambodżański – był poszukiwany przez chińskie władze za rzekome prowadzenie nielegalnych operacji hazardowych online i stanął w obliczu możliwej ekstradycji do Chin, podała agencja informacyjna Reuters, powołując się na tajską policję.

Chiny uważają, że każda operacja hazardowa online, która jest skierowana do chińskich konsumentów lub służy chińskim konsumentom – niezależnie od tego, czy ma siedzibę w Chinach, czy poza nimi – jako oferująca „nielegalną” usługę. Osoby korzystające z takich usług lub pomagające innym w tym również podlegają sankcjom karnym zgodnie z chińskim prawem.

Urzędnik kontynentalny pan Wang zauważył na wtorkowej odprawie w Pekinie:

„Ona Zhijiang była podejrzana o popełnienie przestępstwa„ założenia kasyna ”. Fakty na to są jasne, a dowody niepodważalne. Interpol wydał również czerwone zawiadomienie [w sprawie Pana She]. Bez względu na to, do którego zakątka świata udaje się podejrzany o przestępstwo, Chiny zainicjują współpracę organów ścigania z odpowiednimi krajami w celu postawienia podejrzanego przed wymiarem sprawiedliwości”.

„Tutaj ostrzegamy podejrzanych o transgraniczne przestępstwa hazardowe, aby zaprzestali swoich czynów przestępczych; wrócić do kraju; i oddają się, aby nadal mogli być traktowani pobłażliwie”. Jeśli nie, spotka ich „surowa kara”.

Pan She był powiązany w doniesieniach medialnych z zarzutami o udział w operacjach hazardowych online w Azji Południowo-Wschodniej, a także o bycie głównym sponsorem wielomiliardowego kasyna naziemnego, centrum rozrywki i kompleksu przemysłowego w birmańskim stanie Karen. Wymyka się chińskim władzom przez prawie dekadę, donosi chiński serwis mediów finansowych Caixin, powołując się na anonimowe źródła.

Wiele departamentów rządowych w Chinach wydało w ciągu ostatnich kilku lat oświadczenia dotyczące prześladowań obywateli podróżujących za granicę w celu grania w kasynie lub angażowania się w zakłady online: określanych zbiorczo jako „transgraniczny hazard”. Zmieniony chiński kodeks karny zakazuje nikogo, kto pomaga innym w takiej działalności. Weszło w życie 1 marca 2021 r.

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.