Chorwacja dokręca śrubę legalnej branży hazardowej

Prawo hazardowe
Wiktor Czerwiński 09:07 19/03/2025

Ostatnia aktualizacja: 19 marca 2025

Rada Republiki Chorwacji przesłała do parlamentu ostateczny projekt zmian i uzupełnień ustawy o grach losowych. W porównaniu do pierwszego czytania, jedną z nowości jest obowiązek usunięcia samoobsługowych terminali w lokalach gastronomicznych, tzw. kladomatów, a czas na dostosowanie się do tego przepisu to początek przyszłego roku. Proponowane zmiany w ustawie koncentrują się na czterech kluczowych obszarach: regulacji nowych środków odpowiedzialnego organizowania gier losowych, ograniczeniu agresywnej reklamy, regulacji podatków i opłat od gier losowych oraz przyjęciu rozporządzenia dotyczącego odpowiedzialnego organizowania gier losowych.

Rząd przedłożył parlamentowi ostateczny projekt zmian i uzupełnień ustawy o grach losowych, wprowadzając obowiązek usunięcia samoobsługowych terminali bukmacherskich (kladomatów) z lokali gastronomicznych do 1 stycznia 2026 roku.

„Wszyscy operatorzy oferujący gry hazardowe w ten sposób mają wystarczająco dużo czasu, aby dostosować się do zmian” – powiedział minister Primorac.

Obecnie w Chorwacji działa około 6 300 lokali hazardowych, w tym kluby automatów, kasyna i punkty bukmacherskie. Najczęściej spotykane są samoobsługowe terminale do obstawiania zakładów, których jest prawie 3 700.

Placówki hazardowe będą miały również ograniczone godziny pracy w niedziele, maksymalnie do 16 dni roboczych w roku, na wzór regulacji czasu pracy w handlu.

Znane osoby i influencerzy nie będą mogli promować gier losowych

Reklamy hazardowe zostaną ograniczone czasowo – nie będą mogły być emitowane w godzinach od 6:00 do 23:00 w Internecie, programach audiowizualnych i radiowych oraz w publikacjach elektronicznych.

Sponsoring nie będzie całkowicie zakazany, ale może zawierać wyłącznie nazwę firmy, logo i markę organizatora gier losowych, bez jakichkolwiek odniesień do gier losowych.

Dodatkowo, reklamy gier losowych nie będą mogły wykorzystywać wizerunku znanych osób ani influencerów.

Podwyższone podatki i opłaty licencyjne

Nowe przepisy wprowadzają progresywny system podatkowy od wygranych, a także podwyższenie opłat licencyjnych dla kasyn, punktów bukmacherskich i operatorów online.

Podatek od wygranych.

  • 10% dla wygranych do 100 euro,
  • 15% dla wygranych od 1 500 do 4 000 euro,
  • 20% dla wygranych od 4 000 do 70 000 euro
  • 30% dla wygranych powyżej 70 000 euro.

Opłaty licencyjne. Wzrost opłat:

  • dla kasyn naziemnych z 66 tys. euro do 100 tys. euro,
  • dla kasyn internetowych z 398 tys. euro do 600 tys. euro,
  • dla punktów bukmacherskich z 132,7 tys. euro do 200 tys. euro,
  • dla bukmacherów internetowych z 265,4 tys. euro do 400 tys. euro.

Rząd oczekuje, że nowe przepisy doprowadzą do bardziej odpowiedzialnego rynku hazardowego i lepszej ochrony konsumentów.

Źródło/zdjęcie: vlada.gov.hr

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL