Co jest podstawą opodatkowania turnieju pokera – wyrok WSA

Okiem eksperta
Bartosz 17/04/2020

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia 2020

Podstawą opodatkowania turnieju pokera jest kwota wygranej pomniejszona o sumaryczną kwotę wpisu za cały turniej, a nie poszczególne rozgrywki.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uwzględnił skargę spółki, która spierała się z fiskusem o podatek od turnieju gry pokera.

Kłopoty spółki miały źródło w kontroli z początku 2017 r. Kontrolujący ustalili, że w należącym do niej lokalu spółka prowadziła działalność na podstawie koncesji udzielonej przez ministra finansów na sześć lat. To pozwalało jej urządzać m.in. turnieje pokera. Od 1 marca 2014 r. do 30 listopada 2016 r. zorganizowała 12 turniejów pokera (jedno-, dwu- lub trzymiesięczne). Formalnie wszystko było w porządku. Na zorganizowanie każdego turnieju spółka otrzymała też osobne zezwolenie, do którego minister finansów zatwierdził regulamin.

Problemem okazała się wysokość podatku od gier wpłaconego fiskusowi. Bo choć spółka zadeklarowała i wpłaciła łączne prawie 55 tys. zł podatku od gier, fiskus uważał, że do zapłaty zostało jeszcze ponad 16 tys. zł.

Sporny okazał się sposób wyliczenia podstawy opodatkowania turnieju pokera. Spółka uważała, że podstawę opodatkowania gracza należy obliczyć jako różnicę sumy uzyskanych wygranych w całym turnieju i sumy uiszczonego wpisowego w całym turnieju, czyli w rzeczywistości ciągu miesiąca.

Zdaniem fiskusa podstawę opodatkowania uczestnictwa w tym samym turnieju należało ustalić każdego dnia odrębnie, nie wliczając wpłat gracza poniesionych w dniach, w których nie uzyskał on wygranej lub wygrana nie przekraczała wysokości wpłaty.

Całość czytaj na: rp.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL