Co to jest VPN? Jak działa serwer VPN?

Wirtualne sieci prywatne, czyli w skrócie z angielskiego sieci VPN tworzą bezpieczne połączenie między użytkownikiem a Internetem. Zapewniają one dodatkową warstwę ochrony prywatności i anonimowości.

To wszystko może brzmieć skomplikowanie, ale zdecydowanie nie musisz być ekspertem, aby korzystać z sieci VPN. Spośród ponad 20 przetestowanych usług VPN, rekomendacją dla początkujących użytkowników jest ExpressVPN, ze względu na szybkość połączeń, bezpieczeństwo i łatwość obsługi sieci. Możesz nawet wypróbować usługę bez ryzyka przez 30 dni!

W tym przewodniku wyjaśniamy w dokładny sposób działania usług takich jak ExpressVPN. Podzielimy się również wskazówkami dotyczącymi efektywnego stosowania sieci VPN, które przydadzą się nawet początkującym.

Jakie dane ukrywają sieci VPN?

Usługi VPN pozwalają ukryć rzeczywisty adres użytkownika i zaszyfrować połączenie internetowe. W praktyce zapewnia to następujące korzyści:

  • Poufność historii przeglądanych stron — usługi VPN ukrywają historię wyszukiwania i odwiedzanych stron m.in. przed dostawcami usług internetowych, przez co mogą oni tylko dostrzec zaszyfrowany przepływ danych między użytkownikiem a serwerem sieci VPN.
  • Możliwość zmiany wirtualnej lokalizacji — adres IP zawiera informacje o fizycznej lokalizacji użytkownika. Sieci VPN umożliwiają nawiązanie połączenia ze zdalnym serwerem w innym kraju.
  • Anonimowość w Internecie — sieci VPN stosujące politykę niezapisywania dzienników połączeń gwarantują, że aktywność użytkownika w Internecie pozostaje zawsze anonimowa.

Zalety korzystania z sieci VPN

Skoro rozumiesz już koncepcję sieci VPN i sposób jej działania, przyjrzyjmy się korzyściom płynącym z jej stosowania.

Ochrona prywatności i anonimowości w sieci

Wysłałeś kiedyś przez Internet dane swojego konta bankowego znajomym? Często zdarza Ci korzystać z publicznych sieci Wi-Fi? Jeśli tak, to mogłeś narazić się na atak ze strony hakerów, zwłaszcza jeśli łączyłeś się z siecią poprzez publiczne hotspoty Wi-Fi.

Dobre usługi VPN stosują najbardziej zaawansowane standardy szyfrowania w celu zabezpieczenia danych użytkowników. Zapewniają one także, że witryny internetowe przetwarzające dane użytkowników nie mogą poznać ich pochodzenia, gwarantując im wysoki poziom anonimowości.

Poprawa szybkości i łączności z Internetem

Niekiedy dostawcy Internetu celowo ograniczają szybkość połączeń sieciowych. Dlaczego? Może to być związane przekroczeniem określonego limitu transferu danych. Niektórzy dostawcy stosują nawet tę strategię, aby skłonić użytkowników do wykupienia droższego abonamentu. Praktyka ta określana jest mianem ograniczania przepustowości.

Jednakże, dzięki usłudze VPN aktywność użytkownika w sieci pozostaje w pełni prywatna i nie może jej śledzić nawet dostawca Internetu. Z tego powodu nie może też ograniczać przepustowości łącza użytkownika, co może skutkować nawet zwiększeniem szybkości połączeń.

Oszczędność pieniędzy

Niekiedy usługi VPN mogą nawet zaoszczędzić Ci pieniądze. W jaki sposób? Wiele platform e-commerce dostosowuje ceny do lokalizacji geograficznej użytkowników, tak więc połączenie się z serwerem w innym kraju może zapewnić dostęp do oferty danego sklepu po niższych cenach.

Jest to ogólnie świetne rozwiązanie, o którym warto pamiętać, jeśli często podróżujesz lub planujesz egzotyczne wakacje. Dzięki usługom VPN można zaoszczędzić znaczne kwoty na kosztach przelotów, wynajmu pojazdów, noclegów i innych zakupów dokonywanych w sieci.(…)

Całość artykułu o VPN czytaj TUTAJ

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.