Czego spodziewać się po nadchodzącym PS5?

Z PS4 Pro i Xbox One X oczekujemy powoli na najnowsze wydanie Playstation, choćby po to, aby grać swobodnie w takie gry jak Fifa czy PES. Kiedy Sony szczegółowo omówi PS5? Kiedy to się wyda? Te pytania pozostają w naszej pamięci, gdy przechodzimy do przyszłości gier.

Podczas oczekiwania czekamy na wyrównanie naszych oczekiwań. Czego możemy realistycznie oczekiwać od PS5? Dołącz do nas, oddzielając rzeczywistość od fantazji.

Rzeczy, których możesz oczekiwać od PlayStation 5

Kiedy marzymy o PS5, łatwo jest uwolnić się od naszej wyobraźni. Zawsze marzysz o wielkich rzeczach, ale czego możemy się spodziewać po następnej PlayStation? Gdzie wyznaczamy granicę między tym, co realistyczne, a co nie? Poniżej przedstawiamy elementy, których naszym zdaniem można się spodziewać po PS5

Rozdzielczość 4K i wyższa

Bitwa o 4K to obecnie gorący temat w grach. Zarówno Xbox One X, jak i PS4 Pro kładą duży nacisk na rozdzielczość 4K. Xbox obiecuje prawdziwe 4K, ale nie zawsze osiąga ten cel. Podczas gdy Microsoft skupi się na swoich grach, inne tytuły mogą nie zdecydować się na ulepszenie 4K.

Inne gry, takie jak Overwatch, używają dynamicznego skalera do zmiany rozdzielczości w zależności od sytuacji. W sekwencjach wymagających dużej akcji rozdzielczość spada poniżej 4K, a następnie wraca do tego progu, gdy akcja umiera.

Tymczasem PS4 Pro korzysta z techniki zwanej Renderowaniem szachownicy, która może przesuwać rozdzielczości znacznie powyżej 1080p, ale wciąż nie osiąga 4K.

Gry 4K są teraz iluzją, chyba że jesteś graczem komputerowym z potężnym sprzętem. Przez cały czas nikt nie odbiera 4K, bez względu na konsolę. Można się tego spodziewać na PS5.

Sony i Microsoft rozmawiają o teraflopach bardziej niż kiedykolwiek. Im wyższa liczba, tymwiększe prawdopodobieństwo, że konsola może obsługiwać gry 4K. Microsoft jest liderem w Xbox One X, który oferuje 6 teraflopów.
Wielu analityków, w tym Michael Pachter z Wedbush Morgan Securities, uważa, że Sony
zepchnie jak najwięcej teraflopów, aby pokonać konsolę Microsoftu. Rozsądny zasięg to
8-10 teraflopów na PS5.

Byłoby to wystarczające, aby ułatwić gry 4K znacznie częściej niż obecne konsole. Ponieważ cała branża ma obsesję na punkcie 4K, możesz się założyć, że będzie to główna cecha nowego systemu.

Rzeczywistość wirtualna nowej generacji (PSVR 2)

Rzeczywistość wirtualna przez długi czas była niczym więcej niż marzeniem, ale w 2017 r. W końcu trafiła do głównego nurtu na wielką skalę. Oculus Rift i HTC Vive powoli nabrały tempa, ale dopiero po premierze PlayStation VR zobaczyliśmy wiele dyskusji na temat tej technologii.

W pierwszym roku Sony przeniosło ponad 2 miliony zestawów VR i sprzedało 10 milionów gier VR. Są to naprawdę imponujące liczby dla nowego urządzenia peryferyjnego, które kosztuje aż 350 USD lub więcej, w zależności od tego, kiedy go kupiłeś.

Rynek VR jest wciąż młody i stale rośnie, ale teraz, gdy tak wiele osób miało okazję go doświadczyć, jasne jest, że może to być nowy sposób na doświadczanie gier w przyszłości. To prowadzi mnie do przekonania, że po premierze PS5 możemy spodziewać się zestawu VR nowej generacji. PS4 Pro już pokazał, że pewna dodatkowa moc naprawdę robi różnicę w VR, więc możemy sobie tylko wyobrazić skok, który nastąpi, gdy moc PS5 zostanie poświęcona rzeczywistości wirtualnej.

Oczywiście zależy to całkowicie od wydajności PlayStation VR w nadchodzących latach poprzedzających premierę PS5, ale jako osobisty właściciel jednego z entuzjastów VR jestem pewien, że Sony będzie w stanie wypuścić PS5 z opcja VR.

Napęd optyczny (z obsługą Blu-Ray 4K)

Chociaż z pewnością nastąpił wzrost liczby pobrań cyfrowych, nie sądzę, że musimy się martwić o system PS5, który nie obsługuje płyt. Możliwe, że w przyszłości zobaczymy system bez napędu optycznego, ale zmiana ta nie nastąpi w następnej generacji.

Po pierwsze, wciąż istnieje duży rynek mediów fizycznych. Kolekcjonerzy i zapaleni gracze zawsze wolą coś, co mogą zobaczyć lub dotknąć, zamiast pobierania. Łatwo jest spojrzeć na takie rzeczy jak Netflix i powiedzieć, że streaming jest przyszłością, ale pamiętaj, że gry streamingowe to zupełnie inna historia.

Nawet jeśli chcielibyśmy pominąć pobieranie i oferować strumienie, usługi takie jak PlayStation Now mają trudności z tym, aby robić to niezawodnie bez stałego połączenia z Internetem. Nawet w idealnych warunkach, przesyłanie strumieniowe gry może nadal mieć problemy, takie jak spadek liczby klatek na sekundę i opóźnienie wejścia.

Znów problemy te mogą zostać rozwiązane w przyszłości, ale ludzie nie są zainteresowani pozostawieniem fizycznych mediów za sobą. Nasze własne ankiety wykazały, że gracze chcą napędu optycznego na PS5.

Ponadto PS5 najprawdopodobniej będzie obsługiwać Blu-ray 4K UHD. Jest to funkcja obsługiwana przez Xbox One S i X, ale PS4 Pro nie. W momencie premiery Sony powiedziało, że wierzy, że transmisja 4K jest przyszłością, ale ludzie nie byli zadowoleni z braku wsparcia dla płyt.

PS5 będzie niesamowitym krokiem naprzód w grach. Musimy kontrolować nasze oczekiwania, ale mocno wierzę, że rzeczy, o których tu mówiliśmy, będą obecne na PS5.

Czego oczekujesz od PS5? Daj nam znać, jakie funkcje chcesz zobaczyć w komentarzach!

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.