Czupryńska i Śniegocki Mistrzami Europy!

Całkowitą dominacją reprezentantów Polski zakończyła się druga odmiana 10 bil rozgrywanych w Słowenii Mistrzostw Europy w Bilard. Zarówno w kategorii kobiet jak i mężczyzn złote medale wywalczyli zawodnicy z Orłem na piersi.

Pierwsza gratulacje przyjmowała Oliwia Czupryńska (Nosan Galeria Echo Kielce) której mecz finałowy zakończył się około 3 minut przed spuszczeniem kurtyny na spektakl, reżyserowany przez Mateusza Śniegockiego (Konsalnet Warszawa). Rywalkę Oliwii, Finkę Markę Poikkijoki stać było na wytrzymywanie tempa Polki tylko do stanu 2-2. Potem Czupryńska dzieliła i rządziła na stole, kolekcjonując kolejne punkty na wagę złota. Ostatecznie wynik 6-2 to idealne odzwierciedlenie różnicy klas zawodniczek w finałowym pojedynku.

-„To do mnie nie dociera. Czuję się jak po Mistrzostwie Świata Juniorek. Myślę, że wynik pokazuje to, co prezentowałam przez cały turniej” – powiedziała chwilę po finale Oliwia.

Brązowe medale przypadły: Jasmin Ouschan z Austrii i Kamili Khodjaevej z Belgii.

Finał Mateusza Śniegockiego różnił się od pozostałych pojedynków Polaka tylko stawką. Śniegocki sprawiał wrażenie, jakby w transie mógł rozprawiać się z rywalami w nieskończoność. Srebrny medalista, Konstantin Stepanov, okazał się tylko kolejnym celem: namierzonym i obróconym w pył kanonadą żelaznej konsekwencji, precyzji i finezji. Wynik 8-3 to najniższy wymiar kary. Stepanov swoje punkty zdobywał przegrywając 0-3, 1-5 i 2-7.

– „Nie wierzę, że wrócę do domu ze złotym medalem i pucharem. Cieszę się, że udało mi się wykorzystać błędy rywala” – zdradził Mateusz tuż po finale. Brązowe medale padły łupem Albańczyka Nikolaosa Malai i Hiszpana Francesco Sancheza Ruiza.

Na miano przedwczesnego finału zasłużył pojedynek ćwierćfinałowy Śniegockiego z Karolem Skowerskim. Droga obu panów do tego meczu przypominał dwa rozpędzone pociągi na kursie kolizyjnym. Świetnie dysponowany Skowerski nie wiele mógł zrobić wobec grającego bodaj swój najlepszy bilard, późniejszego Mistrza. Śniegocki objął prowadzenie 3-1. Karol odrabiał straty, jednak przy stanie 4-3 dla Mateusza, zawodnik Konsalnetu Warszawa zdystansował rywala, ustalając wynik spotkania jako 8-3.5. miejsce Skowerskiego to więcej niż świetny wynik. To jasny sygnał, że Karol jest gotów wziąć na siebie ciężar zdobywania medali w pozostałych odmianach.

Podobne wnioski nasuwają się po 5. miejscu Katarzyny Wesołoweskiej. Polka nie sprostała po raz drugi w Portoroz Jasmin Ouschan, ulegając jej 6-2. Wcześniej Kielczanka uporała się z Caroliną Ros ze Szwecji (6-4), i Czeszką Veroniką Hubartovą (6-2).

Dodajmy, że Śniegocki i Skowerski dzięki awansowi do najlepszej ósemki mistrzostw Europy wywalczyli również kwalifikacje na mistrzostwa świata w 10 bil, które odbędą się w czerwcu w Norwegii.

Pełne wyniki oraz relacja na stronie: http://bilard-sport.pl/aktualnosci.php?inf_id=1374

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.