Czy element losowości gry na automatach wyklucza możliwość sprawdzenia wszystkich potencjalnych wyników ?

Okiem eksperta
Iwo 20/07/2021

Ostatnia aktualizacja: 20 lipca 2021

A teraz coś, co tygrysy lubią najbardziej robić w lipcowym gorącu — czyli mieć szansę na popisanie się interdyscyplinarną erudycją w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: na ile losowy charakter gry hazardowej definiuje element losowości, który wszakże zależy od konstrukcji automatu do gier — w tym jego oprogramowania którego algorytm może przewidywać skończoną i całkiem przewidywalną listę wyników?

Bo tak mniej-więcej należy chyba odczytywać przedstawione przez SO w Łomży zagadnienie prawne, które trafiło do Sądu Najwyższego (sygn. I KZP 4/21):

1. Czy „losowy charakter gry” oraz „element losowości” o jakich mowa w art. 2 ust. 3 i 5 ustawy o grach hazardowych do których odsyła art. 107 § 1 kks w zakresie w jakim penalizuje nielegalne urządzanie i prowadzenie gier hazardowych, oznacza nieprzewidywalność wyniku gry dla osoby korzystającej z takiego urządzenia bez względu na budowę automatu do gier w tym i programu sterującego takim urządzeniem?

2. Czy w przypadku stwierdzenia, że „element losowości” oraz „losowy charakter gry” w przepisach prawa i urządzeniach o których mowa w pkt 1 oznacza nieprzewidywalność wyniku gry dla grającego, wprowadzenie do takiego urządzenia możliwości pełnego sprawdzenia przez grającego wszystkich wyników przyszłych gier w sytuacji kiedy może, ale nie musi skorzystać z takiej opcji oprogramowania, pozbawia gry na takich urządzeniach charakteru losowego znosząc w automatach także i element losowości w rozumieniu art. 2 ust. 3 i 5 ustawy o grach hazardowych w zakresie znamion art. 107 § 1 kks?

Kwestią budzącą wątpliwości jest relacja przepisu kodeksu karnego skarbowego karalność urządzania lub prowadzenia nielegalnych (sprzecznych z ustawą lub warunkami koncesji) gier hazardowych w kontekście normatywnej definicji gry na automatach.

art. 2 ust. 3 i 5 ustawy o grach hazardowych

3. Grami na automatach są gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych oraz gry odpowiadające zasadom gier na automatach urządzane przez sieć Internet o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości.
5. Grami na automatach są także gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych, oraz gry odpowiadające zasadom gier na automatach urządzane przez sieć Internet organizowane w celach komercyjnych, w których grający nie ma możliwości uzyskania wygranej pieniężnej lub rzeczowej, ale gra ma charakter losowy.

Przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozważenia problemat rozumiem w ten sposób, że było nie było to ręka ludzka stworzyła automat do gry, tudzież pomyślunek ludzki wymyślił zapisany w automacie algorytm. Liczba potencjalnych wyników operacji wcale nie musi być nieskończona, zaś ich losowość zależeć będzie od wybranej metody ustalania (por. teks poświęcony Systemowi Losowego Przydziału Spraw w sądach); ba, twórca automatu może ograniczyć pulę rezultatów do bardzo określonej, a w dodatku poznawalnej liczby.

No i z tego wynikają dwie wątpliwości:

  • skoro w hazardzie chodzi o element losowości, to czy losowy charakter gry na automatach powinien dotyczyć wyłącznie grającego?
  • co jednak jeśli algorytm w rzeczywistości nie zwraca wyniku losowego — bo jest on znany np. właścicielowi automatu?
  • czy taki argument wyklucza możliwość zakwalifikowania danej uciechy jako gry na automacie?
  • i co by było, gdyby grający miał możliwość uprzednio zbadać algorytm odpowiadający za wyniki — czy gdyby udało mu się ustalić prawidłowości, wykluczone byłoby zakwalifikowane gry jako hazardu?

A teraz niechaj się miasta wpisują, bo temat jest na tyle szeroki, ale luźny — w tym sensie, że wiele zależy od filozofii podejścia do życia (na ile nasze decyzje definiują nasze losy? czy wypadek samochodowy spowodował ten, kto auto prowadził, czy ten, kto gadał z kierowcą? etc.,etc.) — że nie będzie głupich odpowiedzi (można też próbować powróżyć z fusów jaką wykładnię SN przedstawi w uchwale…)

Źródło: czasopismo.legartis.org

22 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prok

28/07/2021

Za kilka tygodni nie wcześniej

Zzz

28/07/2021

wiadomo na kiedy jest planowana ta uchwała?

Prok

25/07/2021

Pomimo że sąd i ucs stwierdził że można przewidzieć rezultat gry nałożyli kary po 100 tysięcy od automatu .

Prok

25/07/2021

Mogę wysłać Ci sygnatury akt spraw gdzie nałożyli kary

patryk

22/07/2021

A skąd w ogóle wiadomo, że to pytanie prawne dotyczy urządzeń Futura? Ktoś coś napisał że tak ale nie wiem na ile to pewna informacja. Wie ktoś coś?

gruby

22/07/2021

Prok widziałeś te kary? Bo jakby były kary, salony by się zwijały, a nie rozrastały.

ja

22/07/2021

Czy wiadomo kiedy będzie orzeczenie SN ???

Prok

21/07/2021

Jak narazie mądrzenie się wcześniejsze przyniosło pełno kar po 100 tysięcy . Zatem moim zdaniem nic nie zmieni uchwała tylko przypieczetuje kropkę nad i . I te badania o których wspominasz wiesz gdzie , w tył .

Prok

21/07/2021

Po żyjemy zobaczymy . Po uchwale SN będzie wiadomo kto miał racje .

Zibi

21/07/2021

Widziałem badanie futury zrobione przez GLI - jest to jednostka akredytowana przez MF do badań automatów . GLI zbadało wszystkie rodzaje futur co do zasady prowadzenia gry, w tym również z punktu widzenia grającego oraz zbadali pełne oprogramowanie. Stwierdzili w swoim raporcie , że zarówno w sposobie prowadzenia gry na urządzeniach futura jak i w jego oprogramowaniu nie ma żadnego elementu losowości. I nie chodzi tutaj o to czy w kodzie jest generator liczb pseudolosowych czy go nie ma. Chodzi o to, że według GLI nie ma żadnego elementu losowości według definicji elementu losowości dla prawa wszystkich krajów gdzie GLI ma akredytacje do badań automatów. Tj 475 krajów jak wynika z ich strony w internecie. Ponieważ GLI ma też akredytację polskiego MF to jakim cudem oni piszą, po badaniu, że nie ma elementu losowości ( przez co nie może być też mowy o charakterze losowym) a polscy celnicy muszą mieć uchwałę SN, która potwierdzi tylko wyrok SN z 2012 roku - tam SN dokładnie wytłumaczył co , zgodnie z uogh, oznacza element losowości, który jest konieczny aby był charakter losowy i zatem hazard. I wsadźcie sobie w tył bzdury że decyduje o czymkolwiek PRNG. Owszem jeżeli jest PRNG to na 100% jest element losowości ale jak go już nie ma to zaczynają się prawdziwe analizy i badania. I to muszą zrobić poważne instytucje badawcze takie jak np. GLI.

news

20/07/2021

Ojjj.... spod celi to nie tylko zdrowia dla Remigiusza ale i dla Kam...skiego i dla Celm...skiego... a przede wszystkim dla biegłych sądowych z zawodu celników. Mamy całą nową gwardię panów celników co do 15 są na etacie w UCS a po godzinach sporządzają setki jak nie tysiące opinii na zlecenia... naczelników USC, działając jako biegli sądowi ( NIEZALEŻNI:):):). Nie, to nie jest żart. To proceder , który kwitnie od kilku lat i ma się całkiem dobrze. Pewnie niemałą kasę zarobili przy tym FUNKCJONARIUSZE UCS Szyn..lar Bru..al Twar..y Tukał..o Siko...ra i pewnie kilku jeszcze innych... Co ciekawe nikt z nich nie widzi konfliktu interesów i nikt nie czuje , że coś nie gra... dopóki kasa gra to wszystko jest ok. A zarabiają Panowie po kilkaset tysięcy rocznie + etat w UCS ma się rozumieć. Przy nich Remigiusz to płotka.

Iwo

20/07/2021

Od REDAKCJI: Ten artykuł został zaczerpnięty z wiarygodnego portalu i za jego sens merytoryczny odpowiada autor. W E-PLAY prezentowane są różne zdania i opinie dotyczące hazardu, nie są one jednakże utożsamiane z naszą redakcyjną opinią. Po to mamy ten portal, aby każdy kto tylko jest zorientowany w temacie, mógł się wypowiadać na temat artykułów w komentarzach. Czytelnicy naszego portalu są na tyle wyrobieni, że odróżnią ziarna od plew. Pozdrawiam

Prok

20/07/2021

Program z Nysy , oprogramowanie z Jeleniej Góry mają również takie same dok co firma o której mowa . Mają również bardzo dużo wygranych w sądach i to dwóch instancjach . Nie prawda że tylko fut doszła do SN bo będą rozpoznawane kasacje wniesione przez UCS bo jak wcześniej mówiłem dwie instancje uniewinniły . Będzie dużo takich kasacji rozpoznawanych apropo braku w oprogramowaniu glps . Natomiast to i tak bez sensu skoro linnia orzecznicza zmieniła się co charakteru losowego . Automat może nie mieć w grze elementu losowego ale ma charakter losowy to że nie ma w oprogramowaniu generatora liczb pseudo losowych nie oznacza że nie ma charakteru losowego . Aby nie mieć charakteru losowego uczestnik gry musiałby sam sobie wybierać od którego momentu chce zagrywać a nie że program . Grający już na starcie musi „ musi „ mieć prawo wyboru skąd chce zaczynać i być może takie coś mogłoby być zakwalifikowane jako nie hazard . Druga linia orzecznicza jasno mówi że jeżeli zatrzymamy kazdy bęben z osobna i jest realną iż grający widzi i jest w stanie ułożyć sobie układ za pomocą refleksu to taki automat jest napewno niehazardowy . Także w SN nie spodziewałbym się fajerwerków z programem firmy o której mowa , No i tym autostartem . Oczywiście życzę powodzenia ale zejdźcie na ziemie .

Y

20/07/2021

Panie Iwo! tytuł artykułu jest odwrócony logicznie względem pytań które poszły do SN. Jest: "Czy element losowości gry na automatach wyklucza możliwość sprawdzenia wszystkich potencjalnych wyników ?" a winno być: " Czy możliwość sprawdzenia wszystkich potencjalnych wyników ( gier) wyklucza element losowości?" Zresztą cała treść tego przedruku jest postawiona na głowie.

Zibi

20/07/2021

Jakoś tak tylko Futurze udało się dojść do Sądu Najwyższego.. a gdzie te wszystkie inne programy:)? Tylko Futura ma WIŁ i GLI i inne uznawane na świecie jednostki. I nie chodzi o badanie kodu ale i zasady gry na urządzeniu. Zarówno WIŁ jak i GLI napisali Futurze, że w oprogramowaniu i w zasadzie gry nie ma elementu losowości. To pozwala uzyskiwać futurowcom korzystne wyroki sądów w PL i to po pełnej analizie programu i urządzeń przez biegłych wyznaczanych przez sądy. Nie gadajcie głupot. Żaden produkt do tej pory nie udostępniał programu do badań w sądach. Wszyscy czegoś się obawiali. Poczekamy zobaczymy ale może jest szansa na uporządkowanie całego tego bałaganu i w końcu wrócimy do normalnej pracy.

mecenas

20/07/2021

pozdrowienia dla Remigiusza R. ........ przyszli koledzy z celi

Gen

20/07/2021

To pytanie prawne to bardzo duży sukces Futury. Trzymam kciuki!

Prok

20/07/2021

Bez sensu to pytanie prawne jest. Przecież SN już się w tej kwestii wypowiadał choćby w wyroku z 2012 roku gdzie stwierdził, że losowość to jest nieprzewidywalność wyniku gry dla przeciętnego gracza w warunkach normalnych a nie atypowych... Po co SO się zatem pyta SN ponownie o coś co już jest utrwalone w orzeczeniach SN...

Prok

20/07/2021

Takich produktów to ja już widziałem z cztery . I wszyscy mieli jednostkę akredytowaną a po analizie kodu źrudłowego przez jednostkę badającą nie stwierdzano generatora liczb pseudolosowych . Także projektów jest pewnie jeszcze wiecej tylko nikt bez potrzeby nie reklamuje się .

Prok

20/07/2021

W końcu logiczne pytanie i będzie wiadomo . Tylko mi wydaje się że opcja pomoc winna być nierozerwalnym elementem gry a nie opcją z której można korzystać ale nie trzeba . Jakby opcja pomoc była że grający musi z niej korzystać i jest to stały element gry to myśle że wtedy można mówić o automacie niehazardowym

Michał

20/07/2021

Witam czytelników. Po przeczytaniu tekstu z czasopismo.legartis.org odnoszę wrażenie, że autor zupełnie nie wie co jest na rzeczy i, w skutek tego, nie rozumie o co się SO pyta SN. A pyta się o to czy jest automatem podlegającym pod ustawę hazardową urządzenie, którego program nie zawiera w sobie żadnego generatora liczb pseudolosowych ( tzw PRNG ) oraz , jednocześnie, wyniki gry na takim urządzeniu są w pełni przewidywalne. To pytanie jest pokłosiem uniewinnienia ze 107 w sprawie jednego z produktów działających na rynku polskim ale i nie tylko. Kto jest w temacie ten wie.

Anonymous

20/07/2021

Temat ugryziony ze złej strony, random generator to random generator, to w kwestii losowości, nielosowe są takie które nie posiadają ani przypadku ani losu oraz random generator, jest tylko jeden taki produkt, ale nieeksplatowany na polskim rynku, ze względu na chamstwo i butę państwa, dopóki ludzie się nie obudzą, doputy będzie realizowana agenda 20/30, wystarczy spojrzeć na govpl agenda 20/30, to się dzieje w Europie, Stanach, Australii i innych krajów podporządkowanej międzynarodowej banksterce. To wojna ekonomiczna oraz wojna przeciwko wolnym ludziom.
E-PLAY.PL