Czy sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje hazard?

Artykuły Okiem eksperta
Iwo 18/11/2019

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia 2024

Sztuczną inteligencję można podzielić na miękką i twardą, wyróżnia się sposobem nauki algorytmów (nadzorowana, nie nadzorowana, częściowo nadzorowana), obejmuje obszar wiedzy z zakresu sieci neuronowych, logiki, obliczania ewolucyjnego. Najkrócej ujmując, by nie rozwodzić się nad tym obszernym terminem.

Z badań wynika, że w najbliższych latach ML (uczenie maszynowe) może się stać kołem zamachowym gospodarki świata. Nie zapomnijmy również o zagrożeniach, które może nieść za sobą sztuczna inteligencja. Jak wiemy prawo nie nadąża za technologiami i co się stanie, kiedy to z winy programu ktoś poniesie krzywdę, a nawet śmierć. Czy odpowiedzialność ma ponieść pomysłodawca programu, programista a może tester, a co, jeśli za tym wszystkim już nie będzie stał człowiek a komputer. Jak wiemy już dziś pewne algorytmy same potrafią stworzyć utwór muzyczny. Więc same będą w stanie pobrać z Internetu odpowiednie do nauki dane. No i najważniejsze kto w takim razie staje się autorem oprogramowania? Czy komputer?

Przechodząc do naszego głównego tematu czy sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje hazard?
Na początku należy wspomnieć o metodach nauczania maszynowego. Przystępując do budowy programu, który ma służyć hazardowi należy sobie zadać pytanie: Do czego ma służyć program? W odpowiedzi na to pytanie rozwiążemy problem wyboru metody zbioru uczącego. Metod uczenia maszynowego mamy wiele, ale dzisiaj nie skupię się na tym temacie. Po wyborze metody uczenia można przystąpić bezpośrednio do realizacji zadania.

Jeśli chodzi o temat hazardu to ja widzę tu co najmniej dwa zastosowania ML, które mogą zrewolucjonizować branżę hazardową.

Pierwsze zastosowanie – i najważniejsze – to w jaki sposób na wczesnym etapie kontrolować uzależnienia od hazardu, oraz w odpowiedni sposób stosować terapie na wczesnym etapie rozwoju choroby.

Drugie zastosowanie – to analiza i przeciwdziałanie, praniu brudnych pieniędzy.
Występując w roli architekta pamiętajmy o wybraniu odpowiedniej metody nauki uczenia maszynowego.W obecnych technologiach, gdzie gry często podłączone są do Internetu w łatwy sposób można uzyskać szereg informacji o uczestniku gry. Właśnie te informacje w hazardzie dają nam światło na nowy paradygmat.

Mając na uwadze zachowania ludzkie podczas uprawiania hazardu (ryzyka za grę) wyłaniamy kilka faz, w jakich znajduje się grający. Są to między innymi entuzjazm, chciwość, złudzenie, strach kapitulacja, rozpacz i na końcu może być uzależnienie. Uzależnia można też podzielić na miękkie i twarde. Tutaj z pomocą może przyjść program, który może analizować naszego uczestnika gry w różnych wariantach gry. Dla przykładu godzina gry, dzień tygodnia, przegrana kwota, wygrana kwota, częstotliwość gry i kilka innych wariantów mających kluczowe znaczenie, aby rozpoznać przyzwyczajenia gracza.

Kluczowym elementem jest tu terapia, w początkowej fazie uzależnienia od hazardu. Może to robić program poprzez zastosowanie inteligentnego bota, który będzie wchodził w interakcje z uczestnikiem gry w trakcje gry lub przed rozpoczęciem, czy też jego zakończeniem, ale przed wyciągnięciem wkładu finansowego.

Uważam również, że to legislatorzy powinni dbając o dobro uczestników gry zapisać w ustawie tego rodzaju rozwiązania.

Należy również podzielić klientów na to, ile mogą przeznaczyć na hazard miesięcznie. Jak wiemy obecne ograniczenia nie należą do skutecznych ani sprawiedliwych. Jeśli majętny człowiek chce przeznaczyć na rozrywkę 10.000 zł na dzień a ustawa ograniczy ten wymóg czy to stawkami, czy w inny sposób to zostanie ograniczona tak samo jak osoba, która nie należy do zamożnych, a tego dnia chce przeznaczyć 100 zł na rozrywkę. Istotą problemu jest to czy osoba, która jest majętna i tez która nie jest majętna są osobami uzależnionymi od hazardu i czy wymaga to uzależnienie pomocy. Sprawa wydatków na hazard powinna być drugorzędna ze względu na różny status majątkowy graczy.

Jako pasjonat nowych technologii oraz architekt oprogramowania w tym obszarze widzę ogromny potencjał rozwoju, który z pewnością przyniesie wiele korzyści dla całego społeczeństwa i szerzenia odpowiedzialnej gry.

Odnosząc się od drugiego aspektu, czyli analizie i przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy, z pomocą przychodzi uczenie maszynowe, kiedy to można stworzyć algorytmy, które będą w stanie analizować przepływy pieniędzy oraz podpowiadać, w jaki sposób dokonać uwierzytelnienia transakcji, aby była pewność, że pochodzi z legalnego źródła.

Jak widzimy powyżej sztuczna inteligencja daje szerokie spektrum możliwości i z pewnością zapiszę się również hazardzie, doprowadzając do jego przemian oraz rozwoju.

W kolejnym artykule zadamy sobie pytanie: czy sztuczna inteligencja zastąpi obecny algorytm losowy w grach hazardowych? Czy da się stworzyć tak algorytm i na podstawie jakich informacji można go stworzyć? Wreszcie czy powstanie rozproszony algorytm losowy który będzie indywidualny dla każdego uczestnika gry z osobna?

Rafał Siedlarz

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL