Czy wydzierżawianie lokalu jest przestępstwem nielegalnego urządzania gier?

Okiem eksperta Prawo hazardowe
Bartosz 28/11/2018

Ostatnia aktualizacja: 29 lutego 2024

A skoro już dziś tzw. Trybunał Konstytucyjny ma zająć się skargą dotyczącą opodatkowania gier hazardowych (SK 3/14), to czas na podchwytliwe pytanie: czy wydzierżawianie powierzchni w lokalu, w którym dzierżawca stawia jednorękiego bandytę, może być kwalifikowane jako przestępstwo urządzania gier hazardowych? No i czy rozbieżności w orzecznictwie mogą skutkować uniewinnieniem sprawcy — na podstawie przepisów o działaniu pod wpływem błędu?

wyrok Sądu Najwyższego z 4 lipca 2018 r. (III KK 433/17)
Podejmowanie zachowań sprzecznych z prawem z założeniem, iż wątpliwości interpretacyjne, jakie powstają na gruncie przepisów, które ich dotyczą, uchronią sprawcę przed odpowiedzialnością karną z uwagi na możliwość powołania się na działanie w warunkach błędu, z pewnością nie mogłoby zostać zakwalifikowane jako działanie w warunkach błędu co do karalności.

Sprawa dotyczyła mężczyzn oskarżonych o urządzanie gier na automatach bez zezwolenia i w miejscu do tego nieprzeznaczonym (art. 107 par. 1 kks) — m.in. prezesa spółki, która jako wydzierżawiająca zawarła umowę na korzystanie z powierzchni w lokalu, na której stanęły automaty.

Oskarżeni zostali prawomocnie uniewinnieni od zarzutów — bo zdaniem sądu oskarżeni nie byli świadomi bezprawności działań, przepisy są niejasne, ich wykładnia zmienna (także co do konieczności notyfikacji ustawy o grach hazardowych w Komisji Europejskiej) — wszystko zatem wskazuje, iż oskarżeni działali pod wpływem błędu.

art. 107 par. 1 kks
Kto wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia urządza lub prowadzi gry hazardowe, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.

Sąd Najwyższy uwzględnił kasacje (wniesione przez prokuratora i Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego): z uzasadnienia zaskarżonego wyroku nie wynika, pod wpływem jakiego błędu mieli działać oskarżeni (co do znamion czynu zabronionego, błędu
co do okoliczności wyłączającej bezprawność czynu, czy też błędu co do karalności? — por. „Błąd co do prawa — czyli kiedy oskarżony może nie rozumieć przepisów, w których trudno się połapać?”). Nie wystarczą ogólne rozważania o regulacjach wynikających z art. 10 kks, ani też niejasna konstatacja o okresie przejściowym wynikającym z art. 4 nowelizacji z 12 czerwca 2015 r. ustawy hazardowej.

Całość czytaj na: czasopismo.legeartis.org

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

capturetocapture82

30/11/2018

W kontrze wobec przywołanego wyżej orzeczenia pozwolę sobie zacytować fragment postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 26 lipca 2007 r. IV KK174/07 "Podnieść na koniec należy, że w demokratycznym państwie prawnym, jakim z mocy artykułu 2 Konstytucji jest Rzeczpospolita Polska, jedną z podstawowych zasad określających stosunki między obywatelem a państwem jest zasada ochrony zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa. Zasada ta opiera się w pierwszym rzędzie na pewności prawa, a więc na takim zespole cech przysługujących prawu, które zapewniają jednostce bezpieczeństwo prawne, które umożliwiają jej decydowanie o swoim postępowaniu w oparciu o znajomość przesłanek działania organów państwowych, a także konsekwencji prawnych, jakie działania jednostki mogą pociągnąć za sobą. (..) Zasada ochrony zaufania obywatela do państwa i prawa wyraża się w takim stanowieniu jak i stosowaniu prawa aby nie stawało się ono swoistą ‘pułapką’ dla obywatela i aby mógł on układać swoje sprawy w zaufaniu, iż nie naraża się na prawne skutki których nie mógł przewidzieć w momencie podejmowania decyzji oraz w przekonaniu, iż jego działania podejmowane zgodnie z obowiązującym prawem i zgodnie z wykładnią stosowaną przez organy tego państwa są zgodne z porządkiem prawnym”. I takie oto kiedyś piękne i mądre orzeczenia zapadały. Wspomnień czar.

Arman

28/11/2018

Wydzierżawienie części lokalu tak to przestępstwo ale wydzierżawienie całego lokalu jest w pełni legalne
E-PLAY.PL