Dania wyznaczyła kierunek

Gry hazardowe
Bartosz 22/07/2015

Ostatnia aktualizacja: 22 lipca 2015

Przez zapisy ustawy hazardowej polski sport traci miliony, a gracze wybierają nielegalne firmy. Ministerstwo Finansów zadowala się drobnymi zmianami, a rozmów z bukmacherami… unika.

Od 700 milionów do 4 miliardów złotych – tyle w ciągu czterech lat może przynieść Skarbowi Państwa wprowadzenie przepisów regulujących branżę hazardową na wzór obowiązujących w Danii. Tak wynika z raportu Deloitte opracowanego na zlecenie EGBA (europejska organizacja zrzeszająca firmy bukmacherskie). Absurdy naszej ustawy hazardowej nie są żadną tajemnicą, obowiązuje ona jednak od ponad pięciu lat. Skutek? Według badań od 84 do 91 procent rynku hazardu online należy do podmiotów działających wbrew regulacjom prawnym. W Danii – 5 procent.

– Nasz przekaz jest jasny – dobra regulacja prawna rynku bukmacherskiego przynosi korzyści klientom, operatorom, władzom i choćby klubom sportowym, które są chętnie sponsorowane przez firmy bukmacherskie. Każdy rząd, który chce poważnie zająć się tym zagadnieniem i przyciągnąć jak najwięcej zagranicznych firm, musi pamiętać o czterech sprawach. Rozsądnym podatku – od przychodu, a nie obrotu, pozwoleniu na szeroką ofertę gier online, wreszcie, umożliwieniu legalnym operatorom reklamowania swoich usług oraz zgodności z prawem Unii Europejskiej – podkreśla Richard Leather, przedstawiciel EGBA na Europę wschodnią.

Polska ustawa przewiduje 12-procentowy podatek obrotowy. Legalnie działający operatorzy (licencję ma czterech) przerzucają go na graczy. Skutek jest taki, że można wygrać zakład np. o wynik meczu Polska – Gibraltar i… dostać mniej pieniędzy, niż się wpłaciło.

W Danii, na której według ekspertów powinniśmy się wzorować, realny podatek wynosi 1,6 proc. (20 proc. od przychodu brutto przy marży na poziomie 8 proc). W 5,5-milionowym kraju funkcjonuje 53 operatorów, w 2013 r. do budżetu państwa wpłacili około 262 mln złotych (w Polsce ok. 53 mln zł).

Nasze prawo zabrania też organizowania w internecie innych gier niż zakłady wzajemne (np. gry karciane łącznie z pokerem, ruletka czy loterie), które bukmacherzy mają w ofercie. Zakazana jest też reklama usług, operatorzy mogą tylko informować o sponsoringu. Na takiej zasadzie Fortuna wspiera Legię, a STS Lecha i reprezentację Polski. Z powodu wysokich podatków i tego, że większość klientów gra w szarej strefie, ich nakłady są ograniczone.

Przed wejściem w życie ustawy bukmacherzy pompowali w polski sport (oprócz piłki nożnej choćby konkursy skoków narciarskich) nawet 40 mln zł rocznie. Obecnie ok. 10 mln.

Czytaj całość w Express Bydgoski, rubryka: Sport, strona: 30, autor: Tomasz Dębek

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL