Dla Państwa ważniejsza akcyza od przyjemności

Pośród ok. 1,5 tys. działających w Polsce firm, których biznes wykorzystuje nasze przywiązanie do przyjemności, jak alkohol, tytoń i hazard, mogące przerodzić się w nałogi, niemal 40 znalazło się na opublikowanej przez resort finansów liście największych podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Największych pod względem obrotów, bo pod względem wielkości płaconego CIT niewiele z tych podmiotów znajduje się w czołówce (tę okupują banki). Grupa tych firm producentów i hurtowników alkoholu i papierosów oraz właścicieli loterii czy kasyn (nie w każdym przypadku stanowi to całość biznesu) miała w ub.r. ponad 92 mld zł przychodów i wykazała w swoich zeznaniach 4,4 mld zł dochodu do opodatkowania. Łączny CIT to kwota niemal 818 mln zł.

Kilka przedsiębiorstw wykazało straty, co pozwoliło im nie płacić albo zmniejszyć wymiar CIT-u. Podatek dochodowy od tych przedsiębiorstw to niewielka część zarobku państwa na „przyjemnościach”. Daleko mu do akcyzy. A łączne wpływy można powiększyć jeszcze o VAT czy podatek płacony przez pracowników koncernów tytoniowych, alkoholowych czy firm działających na rynku gier losowych.

Przykładem może być Totalizator Sportowy.

„Rok 2019 był rekordowy w historii spółki. Jej przychody wzrosły o ponad 90 proc. do prawie 10 mld zł, a wartość wpłaconego do budżetu państwa podatku od gier przekroczyła pierwszy raz w historii 1 mld zł przy łącznej wartości kontrybucji do budżetu państwa w wysokości blisko 2,4 mld zł o 12 proc. wyższej niż w roku 2018″

– tak podsumowywała wyniki firma (podatek dochodowy był niższy niż w poprzednich latach). Ponad 1,1 mld zł wyniosły dopłaty doliczane do cen stawek gier. Trafiają one na konta funduszy celowych. W ubiegłym roku niemal 826 mln zł poszło na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej, 220 mln zl na Fundusz Promocji Kultury, a 44 mln zł na Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych został zasilony kwotą 11 mln zł.

Wpływy budżetowe, dochody pracowników i właścicieli (te na ogół są transferowane za granicę) to jedna strona równania. Ale jest i druga: to, co tracimy w związku z uzależnieniami.

Koszty nadmiernego spożycia alkoholu Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych szacowała kilka miesięcy temu na ponad 30 mld zł w skali roku (zdecydowana większość z nich jest związana z przedwczesnym umieraniem.

Źródło: dziennik gazeta prawna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *