Do czego można używać kryptowalut?

Kryptowaluty Okiem eksperta
Iwo 14/06/2022

Ostatnia aktualizacja: 21 lutego 2024

Dla większości ludzi kryptowaluty są zwykle postrzegane jako ryzykowne inwestycje dla millenialsów i osób z Doliny Krzemowej. Jednak wśród medialnego szumu i spekulacji mało kto wspomina o tym, że większość zdecentralizowanych walut cyfrowych, takich jak Bitcoin, została stworzona nie tylko do robienia zakupów i ma szeroki zakres zastosowań.

Oto kilka odpowiedzi na pytanie: „Co można zrobić z kryptowalutą?”.

1. Tanie transfery pieniężne

Jednym z najbardziej znanych zastosowań kryptowalut jest wysyłanie i otrzymywanie płatności po niskich kosztach i z dużą prędkością. Na przykład niedawna transakcja Litecoin (LTC) o wartości 99 milionów dolarów trwała tylko dwie i pół minuty i kosztowała nadawcę jedynie 0,4 dolara w opłatach transakcyjnych. Gdyby ten przelew przeszedł przez pośrednika finansowego, opłata byłaby znacznie wyższa, a sam przelew trwałby kilka dni, a nawet dłużej, jeśli byłaby to transakcja transgraniczna. Niskie opłaty związane z transakcjami przy użyciu walut cyfrowych, takich jak Litecoin (LTC), Stellar (XLM) czy Bitcoin Cash (BCH), sprawiają, że są to doskonałe systemy płatności dla międzynarodowych przekazów pieniężnych.

2. Gra w krypto kasynie online

Jeśli najbliższe stacjonarne kasyno znajduje się kilkanaście albo sto kilometrów od domu, warto wpaść do kasyna online. Kasyna kryptowalutowe pozwalają na bezpieczne złożenie depozytu w ciągu kilku sekund i wypłatę wygranej tą samą metodą. Jaka jest ich przewaga nad stacjonarnymi kasynami? Nikt nie dowie się o naszej wizycie i partyjce ruletki. Ani złożenie depozytu, ani przelew wygranej nie zostaną odnotowane na naszym saldzie w banku, zatem nikt, włącznie z fiskusem, nie będzie nam z tego tytułu ciosał kołków na głowie. Wpłaty i wypłaty przy pomocy kryptowalut w kasynach online są błyskawiczne, w 100% bezpieczne i zapewniają pełną anonimowość!

3. Zarabianie na odsetkach od Bitcoina i innych kryptowalut dzięki „Yield Farming”

Skuteczne handlowanie kryptowalutami dla zysków wymaga dużo czasu, doświadczenia i umiejętności, a zamiast tego wielu właścicieli kryptowalut trzyma swoje monety dla długoterminowego zysku. Istnieją jednak sposoby na zarabianie stałych „odsetek” od kryptowalut. Popularnymi przykładami są pożyczki DeFi i staking kryptowalutowy. Przy niskich stopach procentowych oferowanych przez tradycyjne konta bankowe, pożyczanie kryptowaluty na renomowanej platformie jest z pewnością opcją wartą rozwagi. Inwestor może otrzymać zwrot 12-14% rocznie, jeśli korzysta z płynnych kryptowalut, takich jak Tether. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj pożyczania nie jest wolny od ryzyka i nie jest ubezpieczony przez FDIC lub podobne organy rządowe w innych krajach.

3. Prywatne oszczędności

Prawdopodobnie nie bierzesz pod uwagę tego, że twoje konto bankowe i aktywa mogą zostać zamrożone. W rzeczywistości zdarza się to jednak całkiem często – zwłaszcza w jurysdykcjach o wątpliwej praworządności. Wystarczy, że ktoś zostanie oskarżony o nadużycia finansowe lub narobi sobie potężnych wrogów. W takiej sytuacji ludzie mogą znaleźć się bez dostępu do gotówki, nawet jeśli nie zrobili nic złego. W tym miejscu pojawia się jedno z najbardziej unikalnych i potężnych zastosowań kryptowalut. Kryptowaluty takie jak Bitcoin działają jako odporny na cenzurę alternatywny sejf, do którego dostęp ma tylko osoba posiadająca prywatny klucz do portfela. W związku z tym władze nigdy nie mogą zamrozić żadnego osobistego portfela Bitcoin.

4. Inwestycje w innowacyjne startupy

Pojawienie się fundraisingu opartego na tokenach cyfrowych pozwoliło każdemu, kto ma połączenie z Internetem, zostać inwestorem w innowacyjne startupy technologiczne na wczesnym etapie rozwoju. Pierwsze oferty monet (ICO) i IPO są formą pozyskiwania funduszy, która daje startupom możliwość zebrania kapitału poprzez sprzedaż nowo utworzonego tokena cyfrowego pierwszym użytkownikom/inwestorom w zamian za inne kryptowaluty, takie jak Bitcoin lub Ethereum. Cena nowo wyemitowanego tokena działa następnie jako wskaźnik powiązany z sukcesem lub porażką danego startupu, gdy zacznie on być przedmiotem obrotu na rynku wtórnym. W przeszłości dostęp do takich transakcji mieli tylko doświadczeni inwestorzy venture capital, ale pojawienie się kryptowalut umożliwiło inwestowanie praktycznie każdemu. W niektórych przypadkach wartość cyfrowych tokenów z najbardziej udanych ICO wzrosła o kilka tysięcy procent, a pozyskiwanie środków w oparciu o kryptowaluty pomogło startupom zebrać ponad 12 miliardów dolarów w ciągu ostatnich dwóch lat.

5. Przeprowadzanie prywatnych transakcji

Waluty cyfrowe ukierunkowane na ochronę prywatności, takie jak Monero (XMR), Zcash (ZEC) i PIVX (PIVX), umożliwiają użytkownikom dokonywanie anonimowych transakcji finansowych. Oznacza to, że osoby fizyczne mogą dokonywać przelewów pieniężnych bez konieczności wyjaśniania w banku, dlaczego wysyłają dużą sumę pieniędzy, jakie są źródła pochodzenia środków i do kogo je wysyłają, co może opóźnić transakcję i wiązać się z niepotrzebnymi procesami biurokratycznymi.

6. Wysyłanie przekazów bezgotówkowych

Kolejnym ważnym zastosowaniem kryptowalut są przekazy bezgotówkowe. Na przykład startup Blockchain SureRemit umożliwia swoim użytkownikom wysyłanie bezgotówkowych przekazów pieniężnych z dowolnego miejsca na świecie do wybranych krajów afrykańskich.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL