Druga młodość flipperów

Kiedyś były bardzo popularne, stanowiły częsty widok w niejednym klubie czy barze. Pod koniec XX wieku zostały wyeliminowane przez gry video. Jednak, mimo że prawie w każdym domu są dziś obecne komputery i konsole, flippery nie odeszły do lamusa.

 

Po sukcesie zeszłorocznej imprezy w Dźwirzynie, ponownie zorganizowano nad Bałtykiem turniej flipperowy Plaza Park Pinball Party. Organizator, kołobrzeżanin Marcin Kisiel, zgromadził na potrzeby turnieju rekordową liczbę ponad trzydziestu maszyn. Uczestnicy zawodów zjechali się do Dźwirzyna z całej Polski specjalnie po to, by pograć. – W ubiegłym roku nawet nie byłem na plaży – przyznaje się kolekcjoner i miłośnik flipperów, Marcin Krysiński z Bytomia. Prócz współzawodnictwa uczestnicy mogli grać na maszynach – rarytasach: rzadkich i drogich.

– Złota era flipperów przypadła na lata 70 i 80, jednak obecnie przeżywają one swój renesans. Można to zauważyć analizując liczbę producentów (w ostatnich latach pojawiło się kilku nowych), jak i liczbę turniejów, która rośnie na świecie i Polsce. W kraju w tym roku odbędzie się ich kilkanaście – mówi Łukasz Dziatkiewicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Flipperowego z siedzibą w Warszawie. – Popularne są też symulatory i wirtualne flippery na różne urządzenia.

Czytaj całość na: gazetakolobrzeska.pl

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.