Ostatnia aktualizacja: 27 stycznia 2016
W środę 27 stycznia w siedzibie „Rzeczpospolitej” została zorganizowana debata multimedialna „Regulacje gier losowych i zakładów sportowych obowiązujące w Polsce oraz korzyści dla budżetu państwa i polskiego sportu, które może przynieść zmiana prawa hazardowego”.
Debata odbyła się w ramach cyklu debat „Na celowniku”, a poprowadził ją redaktor Marcin Piasecki z „Rzeczpospolitej”. Oprócz prowadzącego przy stole zasiedli zaproszeni goście: Bartosz Andruszaniec (radca prawny LegalTube), Marcin Animucki (wiceprezes zarządu Ekstraklasa SA), Joanna Dzios (rzecznik prasowy European Gaming and Betting Association EGBA), Artur Górczyński (poseł na Sejm VII kadencji i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Efektywnej Regulacji Gry w Pokera), Marcin Horecki (prezes Stowarzyszenia Wolny Poker) oraz Sławomir Siwy (Przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL).
Debata rozpoczęła się od oceny obecnego stanu prawnego branży hazardowej w Polsce oraz oceny działania obowiązujące ustawy hazardowej. Jako pierwszy głos zabrał mecenas Andruszaniec, który podkreślił, że obowiązujące w Polsce prawo jest przestarzałe. W 2009 roku mieliśmy bowiem do czynienia jedynie z nowelizacją ustawy, która powstała w latach 90-tych. Podkreślił też, że ustawa wprowadziła bardzo restrykcyjne podejście do gier hazardowych, szczególnie tych urządzanych w internecie. Doprowadziło to do powiększenia się „szarej strefy” i jak powiedział Andruszaniec różne badania wskazują, że 70-90% graczy online korzysta z operatorów nieposiadających licencji w naszym kraju. Na koniec swojego wystąpienia prawnik powiedział, że biorąc pod uwagę doświadczenia innych krajów „jest możliwe wprowadzenie rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo graczy i odpowiednie wpływy do budżetu”.
Poseł Artur Górczyński przypomniał genezę powstania nowelizacji ustawy hazardowej w 2009 roku oraz to, że była ona uchwalana w bardzo szybkim tempie i bez koniecznej notyfikacji w Komisji Europejskiej. – Od 6 lat żyjemy w nieświadomości prawnej. Jeśli chodzi o rynek hazardowy polityka państwa w ostatnich 6 latach nie istniała – stwierdził Górczyński. Dodał, że jeśli dojdzie do liberalizacji przepisów i uregulowania rynku hazardu to może to być jedna z najważniejszych ustaw, które zostaną uchwalone przez Prawo i Sprawiedliwość.
Czytaj całą relację z debaty na: wolnypoker.org
"Świetny wybór, aby odpowiednio posprzątać i wyprostować najważniejszą spółkę usługową w Polsce. Na przyszłość, dobrym wyborem będzie dobranie osoby, która będzie mogła również wprowadzić innowacje i dostosowanie spółki do potrzeb zmieniającego się rynku i wchodzenia nowych generacji jako grupy odbiorców."
"No dobra ale przyczyną zmian były i są obsady politycznych dyrektorów a nie prezesa !!! Dalej doją kasę beż kompetencji i z etatami w samorządach !!!"
"Już nie mają co robić z CBŚP to podłączają się pod występki 😂😂😂. Żenada !"
"Rynek automatów powinien zostać uwolniony. Legalne kasyna czują się pewnie i golą graczy bezlitośnie i bezkarnie. Gdyby była konkurencja to by im "rurka zmiękła" bo bali by się stracić klienta."
"Rozumiem że chodzi o salon Totalizatora? Nie piszecie że to nielegalny salon."