European Lotteries biorą udział w unijnej ustawie o usługach cyfrowych

Loterie
Iwo 19/10/2021

Ostatnia aktualizacja: 19 października 2021

European Lotteries (EL), organizacja nadrzędna loterii krajowych, wezwała Grupę Roboczą UE ds. Konkurencyjności i Wzrostu do usunięcia z unijnej ustawy o usługach cyfrowych sformułowań sugerujących, że poszczególne państwa członkowskie nie mogą uniemożliwiać operatorom posiadającym koncesji europejskich oferowania usług hazardowych na ich terytorium.

Proponowana nowa wersja aktu zawiera sformułowanie:

„Właściwe przepisy krajowe powinny być zgodne z prawem unijnym, w tym w szczególności z postanowieniami karty i traktatu dotyczącymi swobody przedsiębiorczości i świadczenia usług na terenie Unii, w szczególności w odniesieniu do usługi hazardowe i zakłady online”.

Wydaje się to sugerować, że poszczególne państwa członkowskie nie mogą wydawać własnych przepisów, które uniemożliwiałyby operatorom międzynarodowym z siedzibą w innych państwach UE – na przykład na Malcie – przyjmowanie klientów na ich terytorium.

Zarówno Holandia, jak i teraz Szwecja przedstawiły politykę, która właśnie to robi, proponując zablokowanie wszystkich operatorów gier hazardowych, którzy nie mają licencji na ich własnych terytoriach, jeśli akceptują lokalnych graczy.

W Holandii kilku dużych operatorów zaczęło blokować holenderskich graczy podczas przygotowywania wniosków licencyjnych na wejście na nowo regulowany rynek.

Sekretarz generalny EL, Arjan van 't Veer, wysłał pismo do Grupy Roboczej UE ds. Konkurencyjności i Wzrostu, prosząc o usunięcie konkretnej wzmianki o grach hazardowych online z brzmienia przepisów. Twierdził, że zaproponowane sformułowanie błędnie sugeruje, że wiele przepisów krajowych naruszało prawo UE.

Powiedział, że europejskie sądy „konsekwentnie uznawały”, że:

„hazard jest działalnością o szczególnym charakterze, biorąc pod uwagę znaczne różnice moralne, religijne i kulturowe między państwami członkowskimi UE, a także związane z nimi ryzyko związane z potencjalnym uzależnieniem i wykorzystaniem przestępczym ”.

Powiedział również:

„Ze względu na swój szczególny charakter, Trybunał orzekł bardzo wyraźnie, że wolna, niezakłócona konkurencja w sektorze gier hazardowych może mieć bardzo szkodliwe skutki. Chociaż w większości państw członkowskich istnieją zdecydowanie ograniczenia swobody świadczenia usług hazardowych online, te przepisy krajowe mają na celu zwalczanie przestępczości i oszustw oraz ochronę konsumentów”.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL