European Lotteries – organizacja operatorów loteryjnych

Okiem eksperta
Iwo 08/05/2018

Ostatnia aktualizacja: 8 maja 2018

European Lotteries jest organizacją grupującą przedstawicieli krajowych loterii, obsługujących gry losowe dla dobra publicznego. EL zrzesza państwowe i prywatne podmioty, zarówno dochodowe, jak i non-profit, które działają w imieniu danego państwa. Członkowie EL oferują usługi hazardowe i zakłady tylko w jurysdykcjach, w których są one licencjonowane przez odpowiedni rząd krajowy.

Stowarzyszenie to powstało w 1983 r. na mocy szwajcarskiego prawa i ma aktualnie siedzibę w Lozannie w Szwajcarii. W 1999 roku za obowiązującą przyjęto nazwę The European Lotteries i dodano operatorów zakładów do swojego członkostwa. W 2007 r. założone zostało biuro przedstawicielstwa w UE w Brukseli.

EL, jest ważną i bardzo wpływową organizacją zrzeszającą europejskie firmy loteryjne. Jej znaczenie nie wynika tylko z faktu, że zrzesza spółki obracające w sumie miliardami euro, ale również, a może przede wszystkim z tego, że są to firmy niezwykle ważne dla gospodarek państw, w których się znajdują, a także dla gospodarki całej Europy.

 

Misją EL jest między innymi: subsydiarność, wdrażanie środków ostrożności w prowadzonych grach, solidarność i uczciwość jego członków i organizacji zrzeszonych. Promowany jest zdrowy i zrównoważony model gry z korzyścią dla społeczeństwa. EL wspiera zbiorowe interesy swoich członków w tym krajowe loterie obsługujące gry o korzyści dla dobra publicznego. Do podstawowych zadań należy także obrona tego modelu podczas dyskusji nad społecznymi, politycznymi, ekonomicznymi i regulacyjnymi ramami hazardu.

Ta organizacja jest aktywnym i strategicznym forum do refleksji i dyskusji pomiędzy swoimi członkami i prawdziwym laboratorium do projektowania i wdrażania dalszego rozwoju i architektury tego modelu postępowania.

EL jest także platformą dla wymiany doświadczeń w zakresie realizacji projektów edukacyjnych oraz działań zapewniających maksymalne bezpieczeństwo graczom. Idealną okazję do tego stanowią liczne spotkania, seminaria i warsztaty organizowane przez organizację.

EL ma dwie kategorie członkostwa określone w następujący sposób:

Członków zwyczajnych – to regularny członek EL który musi prowadzić koncesjonowane gry losowe lub mieć umiejętności w następującym zakresie: Lotto, Toto, klasyczne loterie, zakłady sportowe, loterie sportowe, Instant gier w oparciu o stan pozwoleń na ich prowadzenie wydanych przez dowolny kraj w Europie. Istotne jest, aby stali członkowie postępowali zgodnie z kluczowymi wartościami: stosowanie standardów bezpieczeństwa i CSR oraz przestrzeganie Kodeksu postępowania w zakresie zakładów sportowych przy ich oferowaniu. Członkowie zwyczajni mają pełne prawo głosu w Stowarzyszeniu i mogą brać udział we wszystkich działaniach EL.

Członków obserwatorów – Członkostwo obserwatora dotyczy organizacji, które nie spełniają kryteriów kwalifikacji. Członkowie obserwatorzy nie mają prawa głosu i mają ograniczony dostęp do wszystkich działań Stowarzyszenia.

EL współpracuje z kilkoma organizacjami, które są dobrze znanymi i szanowanymi dostawcami tego sektora i są traktowane jak Partnerzy EL. Organizacje te są kluczowymi dostawcami towarów lub usług dla członków stałych lub obserwatorów. Mają za to możliwość brania udziału w ważnych wydarzeniach organizowanych przez EL takich jak kongresy lub targi przemysłowe. Partnerzy podkreślają i żyją wartościami loterii. Nie mają prawa głosu i mają ograniczony dostęp do wszystkich działań Stowarzyszenia.

Do członków zwyczajnych EL między innymi należą: Österreichische Lotterien, CJSC Sport-Pari, Loterie Nationale Belgium, Lottery of Bosnia and Herzegovina , Bulgarian Sports Totalizator, Hrvatska Lutrija d.o.o., SAZKA a.s., Veikkaus Oy, Française des Jeux, Deutsche Klassenlotterie Berlin, Toto-Lotto Niedersachsen GmbH, OPAP S.A., Premier Lotteries Ireland, Mifal Hapais Israel National Lottery, Lottomatica, Maltco Lotteries Limited, Nederlandse Loterij, C.N. Loteria Romana S.A., JSC TD Stoloto, AB Svenska Spel, Turkish National Lottery Administration czy Camelot UK Lotteries Ltd. Polskę reprezentują dwa podmioty – Totolotek SA i Totalizator Sportowy Sp. z o.o.

Członkostwo izraelskiej Mifal Hapais Israel National Lottery jest dosyć wyjątkowe, ze względu na brak możliwości przynależenia do innych organizacji na świecie, EL uczyniło tu wyjątek, tym bardziej, że wielu członków partnerskich dostarczających produkty i rozwiązania technologiczne pochodzi z tego właśnie kraju, lobbując za udziałem tej loterii.

Na kongresie EL w Tel Awiwie w 2013 roku, podczas głównych obrad wszystkich członków EL&TA doszło do precedensu. Po raz pierwszy w historii do zarządu tej instytucji został powołany Polak – ówczesny prezes Totalizatora Sportowego (TS). Wojciechowi Szpilowi powierzono zarządzanie komisją odpowiadającą za innowacje, czyli właściwie core biznesem wszystkich loterii na świecie. Przedstawicieli europejskich operatorów loteryjnych najbardziej wprawiła w osłupienie dynamika sprzedaży produktów oferowanych przez TS, które od wielu lat sprzedawały się na takim samym słabym poziomie. Leżało to w głównej mierze w przyczynach takiego uhonorowania osoby odpowiedzialnej za zarządzanie tym biznesem na skalę krajową.

„To dla nas wszystkich ważna chwila. Europejskie firmy loteryjne doceniły siłę, potencjał i działania Totalizatora Sportowego na rzecz rozwoju rynku gier losowych. Z całą pewnością nasza pozycja na arenie międzynarodowej zdecydowanie wzrosła”
– skomentował wówczas Wojciech Szpil.

Niestety w latach późniejszych, po zmianie na stanowisku prezesa w TS, władze European Lotteries nie ponowiły kolejnej propozycji przyjęcia do ścisłych władz polskiego reprezentanta.

Polska odznaczyła się również bardzo udaną organizacją 9 edycji Kongresu Loteryjnego, który odbył się w zeszłym roku w Krakowie (6-8 czerwca 2017), który zorganizowały Totalizator Sportowy i Europejskie Stowarzyszenie Loterii pod hasłem „Nowe kierunki”. Kongres poświęcony był wyzwaniom, z jakimi będą się musieli uporać duzi gracze sektora w Europie i na świecie. Poprzednie edycje kongresu odbyły się w Cannes, Pradze, Rzymie, Budapeszcie, Stambule, Helsinkach, Tel Awiwie i Oslo.

Podczas krakowskiego kongresu przedstawiciele krajowych loterii kolejny raz wybrali władze Europejskiego Stowarzyszenia Loterii (EL) na lata 2017-19. Prezesem został ponownie Hansjörg Höltkemeier. Od 2005 r. jest członkiem zarządu Deutsche Klassenlotterie Berlin i członkiem Komitetu Wykonawczego EL od 2009 r. Silne lobby niemieckich loterii nie dało szans innym przedstawicielom loterii krajowych, co wiąże się z konserwatywnym podejściem do zasad rządzenia w takiej znaczącej organizacji.

Obecnie European Lotteries planuje organizację 10 Kongresu, który tym razem ma się odbyć w 2019 roku w Moskwie w Rosji. W trakcie bieżących organizacji są także sympozja i spotkania, z czego najbliższe odbędą się w kwietniu w Genewie zatytułowane „Seminarium dzielenia się wiedzą”, zaś kolejne „Dni Przemysłu Loteryjnego” w Pradze w lipcu tego roku.

Całość artykułu o European Lotteries TUTAJ

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL