European Lotteries zrzesza 70 legalnych operatorów loteryjnych z całej Europy

Wywiady
Bartosz 05/06/2017

Ostatnia aktualizacja: 5 czerwca 2017

Legalni operatorzy i regulatorzy rynków muszą działać razem, by zwalczać przestępczość, zwłaszcza związaną z hazardem w sieci – mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą sekretarz generalny European Lotteries Arjan van’t Veer.

Rzeczpospolita: Czy nowe technologie, które umożliwiają przepływ klientów do nowych kanałów dystrybucji, oraz rosnący czarny rynek zmienią loterie?

Arjan van’t Veer: Istnieją technologie, takie jak internet, dzięki którym udział w loterii jest prostszy i wygodniejszy. Operatorzy loteryjni z kolei mogą w sposób odpowiedzialny tworzyć gry bardziej atrakcyjne, wręcz spersonalizowane, a także ułatwić dostęp do informacji o zasadach gier, losowaniach, wynikach (np. dzięki użyciu chatów i chat botów).

Sięgając po nowe, ale sprawdzone technologie, legalni operatorzy przez lata rozwijali gry, oferując nowe kanały sprzedaży i płatności. Ten postęp odbywa się z pożytkiem dla społeczeństwa. Jednak zazwyczaj to nielegalni operatorzy przodują w obszarze wdrażania nowinek technicznych. Dzieje się tak z powodu konieczności utrzymania wysokich standardów bezpieczeństwa i integralności systemu przez legalne loterie. Nikt nie chciałby kupować losu w systemie, który nie jest bezpieczny.

Nowe technologie mają też słabe strony. Problemem są podmioty, które wykorzystują nowe technologie do omijania istniejących ram prawnych oraz wciągania klientów w grę wykraczającą poza ich chęci i możliwości. Kolejnym wyzwaniem jest zniesienie istniejących granic. Każdy może grać online na serwisach zarejestrowanych w rajach podatkowych, które unikają tym samym podatków i dopłat obowiązujących w większości krajów. Naruszenia własności intelektualnej także są częstym zdarzeniem i w takich sytuacjach powinny reagować władze.

Legalni operatorzy i regulatorzy rynków muszą działać razem, by zwalczać przestępczość online, zwłaszcza związaną z hazardem w sieci.

Rzeczpospolita: Big Data jest wielką szansą dla wielu przemysłów. Czy jest nią także dla loterii?

Arjan van’t Veer: Wiedza o klientach jest bardzo ważna dla legalnych operatorów loterii, ponieważ pozwala im zapobiegać negatywnym zjawiskom związanym z grą, np. nie dopuścić do gry nieletnich. Jednocześnie dane pozwalają zaoferować określonym graczom rozrywkę dostosowaną do ich potrzeb. Wielu członków European Lotteries intensywnie pracuje nad coraz lepszym poznaniem swoich klientów. W tym miejscu pojawia się kwestia ochrony danych osobowych oraz prywatności, ale nasi członkowie traktują ten aspekt z największą powagą.

Rzeczpospolita: Czy prawo zmienia się wystarczająco szybko, aby pozyskiwać klientów i chronić rynek przed nielegalną konkurencją?

Arjan van’t Veer: Przepisy w tym obszarze zawsze będą, że tak powiem, staromodne, jako że trudno formułować prawo, które uwzględniałoby możliwości, jakie przyjdą wraz z rozwojem technologii. Z jednej strony regulatorzy rynku powinni uważnie przyglądać się tej ewolucji i być gotowymi na szybką reakcję na pojawiające się nowe możliwości, z drugiej zaś ważne jest, by pilnowali przestrzegania prawa w obszarach, w których jest to możliwe. Także w sferze nowych technologii oraz nielegalnych gier.

Całość czytaj na: rp.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL