Europejskie loterie wzywają UE do zmiany rozporządzenia

Loterie
Iwo 18/10/2021

Ostatnia aktualizacja: 18 października 2021

European Lotteries (EL), europejska organizacja zrzeszająca krajowe loterie prowadzące gry losowe, wzywa Radę UE do wyłączenia wyraźnej wzmianki o grach hazardowych i usługach bukmacherskich online z ustawy o usługach cyfrowych (DSA).

Wniosek ustawodawczy DSA ma na celu zmianę przepisów dotyczących usług online zawartych w dyrektywie 2000/31, „dyrektywie o handlu elektronicznym”, ponieważ przepisy te mają już ponad 20 lat. Propozycja jest postrzegana jako przełomowa aktualizacja sposobu uregulowania Internetu w UE w przyszłości.

W liście otwartym EL zwraca się do przedstawicieli państw członkowskich UE o wyłączenie wzmianki o usługach w kontekście swobody przedsiębiorczości i swobody świadczenia usług w Unii Europejskiej.

„Obowiązujące przepisy krajowe powinny być zgodne z prawem Unii, w szczególności z postanowieniami Karty i Traktatu dotyczącymi swobody przedsiębiorczości oraz świadczenia usług w Unii, w szczególności w odniesieniu do gier hazardowych i zakładów online”, – cytuje EL jako kłopotliwy przepis.

European Lotteries uważa, że ​​konkretne odniesienie do „w szczególności w odniesieniu do gier hazardowych online i lepszych usług” jako „błędnie sugeruje”, że krajowe przepisy dotyczące nielegalnych treści w sektorze gier hazardowych często nie są zgodne z prawem UE.

„Zważywszy, że w większości państw członkowskich istnieją zdecydowanie ograniczenia swobody świadczenia usług hazardowych online, te przepisy krajowe mają na celu zwalczanie przestępczości i oszustw oraz ochronę konsumentów w sposób spełniający wymogi określone w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE”, – stwierdza EL.

Według Arjana van ‘t Veera, sekretarza generalnego EL, wyraźna wzmianka o grach hazardowych i usługach bukmacherskich online w tym szczególnym kontekście jest „niewłaściwa i dlatego powinna zostać usunięta”. Uważa, że ​​nie uwzględnia „całego odnośnego orzecznictwa” Trybunału Sprawiedliwości UE i „bardzo zniuansowanego podejścia” do sektora gier hazardowych ze względu na jego szczególny charakter.

Jak potwierdził sąd przy poprzednich okazjach, ograniczenia w sektorze gier hazardowych są uzasadnione względami porządku publicznego, bezpieczeństwa, zdrowia i interesu. Nieuznanie tego oznacza „ryzyko wzmożonej działalności operatorów nielegalnych gier hazardowych”, co szkodzi jednostkom i społeczeństwu.

„EL wzywa zatem do wykluczenia wyraźnej wzmianki o grach hazardowych i usługach bukmacherskich online z ustawy o usługach cyfrowych w kontekście swobody przedsiębiorczości i swobody świadczenia usług” – powiedział van 't Veer.

W swoim pierwotnym wniosku Komisja Europejska podkreśliła, że ​​DSA pozostanie bez uszczerbku dla dyrektywy o handlu elektronicznym i że opiera się na zawartych w niej przepisach. Oznacza to, że wyłączenie działalności związanej z hazardem, jak określono w dyrektywie o handlu elektronicznym, miałoby nadal zastosowanie również w ramach DSA, twierdzi EL.

W konsekwencji organizacja uważa, że ​​obecnie „bardzo niejasne”, dlaczego „usługi hazardowe i zakłady online” miałyby mieć wyraźną wzmiankę w motywie 29 ostatecznego tekstu DSA dotyczącego stosowania zasad swobodnego przepływu, „zwłaszcza gdy żaden inny sektor nie jest wspomniany.”

Wniosek ustawodawczy dotyczący DSA został przedstawiony przez Komisję Europejską w grudniu 2020 r. i jest obecnie omawiany przez państwa członkowskie w Radzie oraz w Parlamencie Europejskim. Obie instytucje muszą najpierw uzgodnić swoje stanowisko w sprawie wniosku Komisji Europejskiej, zanim rozpoczną się negocjacje w sprawie ostatecznej wersji tekstu legislacyjnego.

Chociaż przewidywano, że obie instytucje osiągną swoje stanowisko do końca 2021 r., obecnie wydaje się to mało prawdopodobne ze względu na spory ustawodawców w niektórych kwestiach.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL