Ostatnia aktualizacja: 28 marca 2025
Poniższy artykuł autorstwa Anastazji Zaychenko (Анастасія Зайченко), zatytułowany „Finansowa „pralnia” „Concordu”: kryptowaluty, hazard i możliwy rosyjski ślad”, ukazał się na łamach portalu stopcor.org, w dniu 13 marca 2025.
Bank „Concord” i firma „ProKard” są zamieszane w skandale finansowe związane z kantorami kryptowalutowymi, branżą hazardową oraz potencjalnymi schematami omijania nadzoru finansowego.
Bank „Concord” i firma „ProKard” nadal funkcjonują pomimo licznych skandali i podejrzeń o możliwe powiązania z krajem-agresorem. Właścicielka „Concordu”, Olena Sosedka (Оленa Сосєдкa), jest wspominana w kontekście możliwego przywłaszczenia 3,5 mln dolarów od partnerów oraz udziału w schematach finansowych powiązanych z branżą hazardową. Zaprzecza tym oskarżeniom, twierdząc, że nie wszczęto przeciwko niej żadnych postępowań karnych. Redakcja StopKoru przeprowadziła własne dochodzenie w tej sprawie.
Obecnie trwa proces sądowy, w ramach którego Państwowa Służba Podatkowa (DPS) stara się uzyskać dostęp do operacji bankowych „Concordu” i powiązanych firm. Jednak sądy pierwszej i apelacyjnej instancji odmówiły DPS ujawnienia informacji bankowych. Sąd Najwyższy niedawno przywrócił termin na kasacyjne zaskarżenie, co daje szansę na ponowne rozpatrzenie sprawy.
Proces sądowy wokół banku „Concord”: co wiadomo o działalności Oleny Sosedki
29 maja 2024 roku Okręgowy Sąd Administracyjny w Dniepropietrowsku w składzie sędziów Stanisława Złatina, Oleny Wrony i Anny Kadnikowej (Станіслава Златіна, Олени Врони та Анни Каднікової) wydał kontrowersyjne orzeczenie w sprawie nr 160/25952/23, uchylając decyzję Narodowego Banku Ukrainy (NBU) z 1 sierpnia 2023 roku nr 265-rsh o cofnięciu licencji i likwidacji AKB „Concord”.
Dlaczego NBU zlikwidował bank „Concord”?
Narodowy Bank Ukrainy cofnął licencję bankowi „Concord” z powodu systematycznych naruszeń w zakresie monitoringu finansowego, w tym:
- Niedostatecznej weryfikacji klientów pod kątem prania pieniędzy;
- Ignorowania zapytań inspektorów dotyczących transakcji finansowych;
- Nieodpowiedniego zarządzania ryzykiem;
- Wykorzystywania banku do podejrzanych schematów finansowych.
Okręgowy Sąd Administracyjny w Dniepropietrowsku uchylił decyzję NBU o likwidacji „Concordu”. Właścicielką banku jest Olena Sosedka, posiadająca 56,23% akcji banku i osobiście występująca jako powód w tej sprawie.
Warto zauważyć, że bank „Concord” pojawił się w śledztwie magazynu Forbes, które opisywało jego rolę w przeprowadzaniu transakcji mogących mieć związek z kantorami kryptowalutowymi, kasynami online i wysokiego ryzyka operacjami finansowymi. Artykuł wskazuje, że przez ten bank realizowano płatności, które później znalazły się w centrum dochodzeń dotyczących możliwego prania pieniędzy.
W szczególności dziennikarze zwrócili uwagę na powiązania „Concordu” z rosyjsko-czeskim kantorem kryptowalut Suex, który znalazł się na liście sankcji USA za ułatwianie prania pieniędzy pochodzących z cyberprzestępczości. Ponadto pojawiły się informacje o możliwym powiązaniu z transakcjami realizowanymi przez system płatniczy QIWI i giełdę kryptowalut EXMO, które mogły być wykorzystywane do obsługi finansowej nielegalnego marketplace’u Hydra. Dodatkowo część środków przepływających przez bank mogła być związana z finansowaniem działalności kasyn online, wykorzystujących przelewy kryptowalutowe do unikania nadzoru finansowego.
Śledztwo magazynu Forbes wskazuje, że niektóre przepływy płatnicze przez „Concord” mogły być związane z rosyjskimi kantorami kryptowalutowymi, w tym poprzez przelewy P2P i platformy finansowe o wysokim poziomie ryzyka. Eksperci zwracali również uwagę na mechanizm anonimowych płatności, który utrudniał identyfikację ostatecznych odbiorców środków.
Podatki vs „Concord”: walka o tajemnicę bankową
Istotnym elementem tej sprawy jest także proces sądowy dotyczący dostępu do informacji finansowych „Concordu”.
- Państwowa Służba Podatkowa (DPS) starała się uzyskać dane bankowe dotyczące „Concordu” i ponad 40 innych firm mogących mieć związek z podejrzanymi schematami finansowymi.
- 17 kwietnia 2024 roku Sąd Rejonowy Babuszyński w Dniepropietrowsku odmówił DPS dostępu do tych danych.
- 9 października 2024 roku Sąd Apelacyjny w Dniepropietrowsku podtrzymał tę decyzję, blokując starania DPS o dostęp do informacji finansowych „Concordu”.
- 28 listopada 2024 roku DPS złożyła skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, lecz została ona odrzucona z powodu upływu terminu.
- 12 grudnia 2024 roku Sąd Najwyższy przywrócił termin na kasację i otworzył postępowanie kasacyjne.
Jak Sosedka mogła przywłaszczyć 3,5 mln dolarów?
Według kanału Telegram „Dżoker” Olena Sosiadka miała przywłaszczyć 3,5 mln dolarów, które powinny były zostać wypłacone jej partnerom.
Środki miały zostać wyprowadzone poprzez schematy finansowe związane z firmą „ProKard”, działającą obecnie w ramach programu Dija.City. Istnieją podejrzenia, że „ProKard” może stosować podobne metody co „Concord”, zwłaszcza w zakresie obsługi transakcji powiązanych z hazardem.


Podejrzewa się również współpracę „ProKard” z kantorami kryptowalutowymi, które budzą wątpliwości analityków finansowych, oraz możliwe powiązania z rosyjskimi strukturami finansowymi.
Olena Sosedka i hazard
Olena Sosedka była bezpośrednio związana z branżą hazardową. Była współzałożycielką spółki „Kantri”, która oficjalnie działała pod kodem działalności gospodarczej (КВЕД) 92.71.0 – „Działalność związana z organizacją gier hazardowych”. To dowodzi, że jej interesy biznesowe wykraczają poza sektor bankowy i obejmują ryzykowną branżę gier losowych.
W 2021 roku Olena Sosyodka publicznie zaprzeczyła oskarżeniom o udział w nielegalnych procederach finansowych. W komentarzu dla ucap.i stwierdziła, że Concord Bank padł ofiarą cyberprzestępców, którzy próbowali szantażować i zdyskredytować jego reputację za pośrednictwem rosyjskich mediów i innych źródeł.
Ponadto w odpowiedzi na oskarżenia o oszustwo wysunięte przez przewodniczącego komisji podatkowej Rady Najwyższej Danyła Hetmancewa, Sosedka zauważyła, że przeciwko niej i jej siostrze Julii Sosedce nigdy nie wszczęto postępowania karnego. Ogłosiła również zamiar złożenia skargi do Prokuratury Generalnej w związku z bezprawnymi działaniami Hetmantsewa dotyczącymi Concord Bank.
Wnioski
Działalność finansowa Concord Bank i ProCard budzi poważne wątpliwości, zwłaszcza w kontekście ich udziału w transakcjach, które mogą nosić znamiona prania pieniędzy, obchodzenia monitoringu finansowego, dokonywania płatności za pośrednictwem kantorów kryptowalut bez odpowiednich regulacji, a także przelewów związanych z kasynami i hazardem online. Pomimo tego orzeczenia sądowe pozwoliły bankowi kontynuować działalność, a próby uzyskania dostępu do informacji finansowych przez Państwową Służbę Podatkową są obecnie blokowane.
Zespół redakcyjny StopKor na bieżąco monitoruje rozwój wydarzeń i weryfikuje nowe fakty dotyczące działalności Concord i powiązanych z nią spółek.
Przypomnijmy, że wcześniej Olena Sosedka była podejrzewana o udział w oszustwie przetargowym, w które zamieszany był Wiaczesław Miszałow.
"Ten szczylik, ma maksymalnie 15 lat i on miałby być "dyrektorem" czegokolwiek?!?:))) On się ledwo posługuje językiem polskim, jego tzw "wiedza" o lotto, jest czysto telewizyjna, widać ile czasu poświęcił, na wyszukiwaniu różnych filmików, nawet z czasów, kiedy jeszcze nie było go na świecie..:)) Może tatuś, lub mamusia grali i nie wygrywali, a dzieciak musiał słuchać teorii spiskowych tatusia.. Jednak oskarżenie Pana Rembiszewskiego o to, że chciał "zgarnąć" kumulację, uciec, bo "miał" długi - to już kwalifikuje się do postawienia zarzutów chłopczykowi, tudzież jego rodzicom.. W życiu nie słyszałam podobnych bredni. Chłopczyk powinien wrócić do szkoły i nauczyć się poprawnej polszczyzny, logiki i zdecydowanie powinien być pod kontrolą lekarską, raczej psychiatryczną."
"Znowu Legnica. Może pora odwiedzić Leszno?"
"Lotto , Totaizator Sportowy i pasoży- pomiot szemra szubra należy niezwłocznie wyłuskać z terytorium POLIN Niebiańskiej Jerozolimy i dopiero po finansowym rozliczeniu przemieścić do obozów dożywotniej pracy fizyczniej na wyspie Madagaskar."
"A ja gram i wgrywam, pół roku temu wpadło ponad 120 tys, mniejszych kwot nie liczę 😀, żyje z tego. Prawdopodobieństwo wylosowania liczb 1,2,3,4,5,6 jest taki sam jak każdej innej kombinacji a niedowiarki niech dalej płaczą że to oszustwo itd. 😀"
"No i co namiętni gracze w lotto? Znowu nikt z Was nie wygrał? I NIKT NIE WYGRA, porzućcie najskromniejsze nawet oczekiwania. Oszustwo jakie rozpełzło po tym tzw. Totalizatorze Sportowym ( gdyż ze sportem TS ma tyle wspólnego, co oddawanie honorowo, moczu). Takiej sprawności w oszustwie teraz, za watahy „13 …..” , nie było nawet za czasów Prezesowania p. O. i et consortes. Przestańcie grać i nabijać kasę, która rzekomo ma finansować obiekty sportowe, imprezy sportowe itp. To wierutne kłamstwo, którego zadaniem jest ogłupienie najbiedniejszej warstwy społecznej w Polsce!!!"