Ostatnia aktualizacja: 10 września 2024
Finlandia jest ostatnim krajem UE z systemem monopolistycznym w zakresie hazardu online, który wkrótce zostanie zastąpiony przez podejście oparte na wielu licencjach. Nawet w Polsce od 2017 roku mamy częściowo licencjonowany rynek. Aktualnie w Finlandii istnieje jeszcze monopol państwowego operatora 'Veikkaus’ na cały hazard , lecz ma to się zmienić od 2027 roku.
W tej sprawie głos zabrało Europejskie Stowarzyszenie Gier i Zakładów (EGBA), którego przewodniczący Maarten Haijer dokonał analizy nowego prawa i wtrącił kilka swoich konstruktywnych uwag. Oddajemy głos ekspertowi, a czytających prosimy o cztery minuty uwagi.
Finlandia jest ostatnim krajem UE z systemem monopolistycznym w zakresie hazardu online, a jej przejście na podejście oparte na wielu licencjach jest pozytywną zmianą. W końcu dostosowuje się do pozostałych krajów UE, które już mają jakąś formę ram licencyjnych dla hazardu online.
Proponowana przez Finlandię zmiana przepisów dotyczących hazardu online stanowi ważny kamień milowy w europejskich regulacjach dotyczących hazardu.
W EGBA popieramy nowo zaproponowane przepisy, za którymi opowiadamy się od lat. Doświadczenie pokazuje, że monopol nie działa w świecie online, a konsumenci są najlepiej obsługiwani i chronieni w dobrze uregulowanym, ale konkurencyjnym środowisku, w którym gracze mają dostęp do narzędzi bezpieczeństwa, takich jak limity depozytów i samowykluczenie.
Chociaż propozycja Finlandii zmierza we właściwym kierunku, niektóre obszary wymagają pewnych dopracowań, aby zapewnić, że nowe ramy licencyjne osiągną swój cel, jakim jest zapewnienie, że Finowie będą grać na lokalnie licencjonowanych stronach internetowych.
Na początek proponowane ograniczenia marketingowe, zwłaszcza zakaz marketingu afiliacyjnego i reklam w mediach społecznościowych, mogą przynieść odwrotny skutek. Te kanały odgrywają kluczową rolę w kierowaniu konsumentów do licencjonowanych, regulowanych platform. Bez nich gracze będą dryfować do stron internetowych czarnego rynku, które nie przestrzegają fińskich przepisów ani nie stawiają bezpieczeństwa konsumentów na pierwszym miejscu.
Ponadto proponowany całkowity zakaz bonusów jest niepokojący. Chociaż popieramy ustalenie granic bonusów, całkowity zakaz po prostu sprawi, że wszyscy nowo licencjonowani operatorzy będą mniej konkurencyjni w stosunku do tych bez licencji. Grozi to skierowaniem graczy w stronę nieuregulowanych stron, podważając samą ochronę konsumentów, którą ustawodawstwo ma na celu ustanowić i wzmocnić.
W naszej odpowiedzi na niedawne konsultacje rządowe EGBA sugeruje dwie kluczowe zmiany:
Włączenie podmiotów stowarzyszonych (affiliacja – przypisek red. E-PLAY) do ram regulacyjnych i zezwolenie na reklamę w mediach społecznościowych na podstawie jasnych zasad. Oba te elementy są cennymi narzędziami do kierowania graczy do licencjonowanych operatorów. Wdrażając jasne wytyczne, takie jak obowiązkowe komunikaty o bezpieczniejszym hazardzie, Finlandia może wykorzystać siłę tych kanałów marketingowych, utrzymując jednocześnie wysokie standardy ochrony konsumentów.
Zamiast całkowicie zakazywać bonusów, należy wprowadzić wytyczne dotyczące ich odpowiedzialnego wykorzystania. Na przykład, niuansowe podejście mogłoby obejmować zakaz bonusów dla graczy wykazujących oznaki problematycznego zachowania lub ustalenie jasnych zasad dotyczących tego, kiedy i jak bonusy mogą być oferowane. Ta strategia pozwoliłaby operatorom skuteczniej konkurować z nielicencjonowanymi witrynami, które niewątpliwie będą wykorzystywać bonusy, aby próbować odciągnąć fińskich graczy od regulowanych witryn.
Te zmiany lepiej dostosowałyby podejście Finlandii do udanych modeli widocznych w całej UE, osiągając równowagę między konkurencyjnością rynku a solidną ochroną konsumenta.
Przejście na rynek licencjonowany to nie lada wyczyn, ale ostatecznie przynosi korzyści wszystkim zaangażowanym. W EGBA jesteśmy gotowi dzielić się naszą wiedzą specjalistyczną i wspierać Finlandię w tworzeniu dobrze uregulowanego, konkurencyjnego i bezpiecznego rynku gier hazardowych online.
Finlandia znajduje się w przełomowym momencie w historii regulacji hazardu. Tworząc udane ramy hazardu online, Finlandia, podobnie jak jej sąsiedzi Dania i Szwecja, może pomyślnie przejść od monopolu do dobrze funkcjonującego systemu licencjonowania. Przejście Danii na multi−licencje w 2012 r. doprowadziło do znacznej poprawy w zakresie kanałów internetowych, osiągając poziom znacznie przekraczający 90 procent. Podobne zmiany zanotowano w Szwecji.
Zajęcie się obawami dotyczącymi ograniczeń marketingowych i przepisów dotyczących bonusów jest kluczowe, aby zapewnić, że nowe przepisy osiągną swoje cele, chroniąc fińskich konsumentów, a jednocześnie wspierając zdrowe, dobrze uregulowane środowisko hazardu online.
Autor: Maarten Haijer, European Gaming and Betting Association (EGBA)
Od Redakcji E-PLAY
Pogrubiliśmy w tekście przewodniczącego EGBA kilkanaście najważniejszych słów, aby pomimo prośby do naszych czytelników o cztery minuty uwagi nie umknęło im to, co w tym tekście najważniejsze. Przykłady pozostałych krajów skandynawskich pokazują skuteczność takich rozwiązań.
Źródło EGBA / Zdjęcie główne przedstawia lokal należący do (jeszcze) krajowego monopolisty, wg Shutterstock wykonane w Siuntio, Finlandia, 21. czerwca 2019.
"Rynek automatów powinien zostać uwolniony. Legalne kasyna czują się pewnie i golą graczy bezlitośnie i bezkarnie. Gdyby była konkurencja to by im "rurka zmiękła" bo bali by się stracić klienta."
"Rozumiem że chodzi o salon Totalizatora? Nie piszecie że to nielegalny salon."
"U nas też są w nielicznych barach i sklepach , ale nie każdy chce wstawiać, ale ci co się nie bali i boją mają przynajmniej większą ilość klientów"
"Czemu tam nie mozna grac mieszkam w stanach tutaj automaty sa na stacjach w niektorych sklepach.nie mowiac juz o kasynach?"
"Zupełnie nieprzydatna rada. Jak strona nie działa to nic nie zrobisz. Awarie sa częste. teraz np. od kilku godzin nie działają wpłaty"