Firmy należące do William Hill Group zapłacą rekordową karę 19,2 miliona funtów!

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023

Trzy firmy hazardowe należące do William Hill Group zapłacą łącznie 19,2 miliona funtów za odpowiedzialność społeczną i niepowodzenia w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

WHG (International) Limited, która prowadzi williamhill.com, zapłaci 12,5 miliona funtów, Mr Green Limited, która prowadzi mrgreen.com, zapłaci 3,7 miliona funtów, a William Hill Organization Limited, która prowadzi 1344 lokale hazardowe w całej Wielkiej Brytanii, zapłaci £ 3 miliony.

Andrew Rhodes, dyrektor naczelny Gambling Commission, powiedział: „Kiedy rozpoczęliśmy to dochodzenie, ujawnione przez nas uchybienia były tak powszechne, że poważnie rozważono zawieszenie licencji. Jednakże, ponieważ operator natychmiast rozpoznał ich niedociągnięcia i współpracował z nami w celu szybkiego wdrożenia ulepszeń, zamiast tego zdecydowaliśmy się na największą opłatę egzekucyjną w naszej historii”.

Dzisiejsza akcja ma miejsce zaledwie tydzień po tym, jak Komisja nałożyła grzywnę na dwóch operatorów należących do Kindred Group plc w łącznej wysokości 7,2 miliona funtów i jest to największa sprawa egzekucyjna podjęta przez regulatora. Poprzednia największa wyniosła 17 milionów funtów podjęta przeciwko Entain w sierpniu ubiegłego roku.

Od początku 2022 r. Komisja zakończyła 26 spraw egzekucyjnych, w których operatorzy zapłacili ponad 76 mln GBP z powodu uchybień regulacyjnych.

Rhodes dodał „W ciągu ostatnich 15 miesięcy podjęliśmy bezprecedensowe działania przeciwko operatorom gier hazardowych, ale teraz zaczynamy dostrzegać oznaki poprawy. Istnieją oznaki, że branża robi więcej, aby uczynić hazard bezpieczniejszym i zmniejszyć możliwość wejścia funduszy przestępczych do ich firm. Operatorzy używają algorytmów, aby szybciej wykrywać szkody związane z hazardem lub ryzyko przestępcze, szybciej wchodzić w interakcje z konsumentami i ogólnie mieć bardziej skuteczne zasady i procedury”.

Uchybienia odpowiedzialności społecznej w firmach William Hill obejmują:

Brak wystarczających środków kontroli w celu ochrony nowych klientów i skutecznego rozważenia szybkich wydatków i czasu trwania gry, dopóki klient nie będzie narażony na ryzyko znacznych strat w krótkim okresie:

 • Jednemu klientowi pozwolono otworzyć nowe konto i wydać 23 000 funtów w 20 minut bez żadnej kontroli.
 • Innemu klientowi pozwolono otworzyć konto i wydać 18 000 funtów w ciągu 24 godzin bez żadnej kontroli.
 • A trzeciemu klientowi pozwolono otworzyć nowe konto i wydać 32 500 funtów w ciągu dwóch dni bez żadnych kontroli (MrGreen)
 • Niezidentyfikowanie niektórych klientów narażonych na ryzyko szkód związanych z hazardem i nieprzeprowadzenie kontroli na wczesnym etapie podróży klienta – jeden klient stracił 14 902 GBP w 70 minut. (MrGreen).
 • Niezidentyfikowanie ryzyka szkody lub interweniowanie u niektórych klientów z odpowiednim wyprzedzeniem – jeden klient stracił 54 252 GBP w ciągu czterech tygodni bez uzyskania przez operatora dowodu dochodu, przeprowadzenia odpowiednich kontroli lub zastosowania jakiejkolwiek innej skutecznej metody identyfikacji ryzyka szkody. (WHG Limited)
 • Niewystarczające kontrole, które narażały nowych lub powracających klientów na ryzyko znacznych strat w krótkim czasie – jeden klient otworzył konto i stracił 11 400 GBP w ciągu pierwszych 30 dni bez poddania się wystarczającym kontrolom, a inny klient nie miał telefonu interakcji, dopóki straty nie osiągnęły 45 800 GBP. (WHG Limited)
 • Niezastosowanie 24-godzinnego opóźnienia między otrzymaniem wniosku o zwiększenie limitu kredytowego a jego przyznaniem – jeden klient mógł od razu postawić zakład 100 000 £, gdy jego limit kredytowy został ustalony na 70 000 £. (WHG Limited)
 • Nieskuteczne kontrole pozwoliły 331 klientom uprawiać hazard w WHG (International) Limited, pomimo samowykluczenia w Mr Green.
 • Niezidentyfikowanie zmian w zachowaniu klienta, które powinny były sprowokować do zastanowienia się, czy klient doświadcza krzywdy – bezpieczniejsza interakcja hazardowa została przeprowadzona dopiero po tym, jak postawił i zaakceptował zakład o wartości 18 000 GBP (William Hill Organization Ltd (WH Retail))

Brak wystarczających środków kontroli w celu ochrony nowych klientów i skutecznego rozważenia szybkich wydatków i czasu trwania gry, dopóki klient nie będzie narażony na ryzyko znacznych strat w krótkim okresie:
Po ponownym otwarciu lokalu detalicznego po blokadzie związanej z pandemią Covid, operator pozwolił jednemu klientowi stracić 10 600 funtów w ciągu dwóch dni bez bezpieczniejszej interakcji hazardowej.
Pomimo bycia nieznanym i postawienia 42 253 funtów w 130 zakładach w ciągu trzech dni, personel nie zidentyfikował jednego klienta jako narażonego na ryzyko szkód związanych z hazardem ani nie podjął żadnych interakcji z klientami. (William Hill Organization Ltd (WH Retail))

Awarie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) obejmują:

 • Umożliwienie klientom wpłacania dużych kwot bez przeprowadzania odpowiednich kontroli – jeden klient był w stanie wydać i stracić 70 134 GBP w ciągu miesiąca, inny stracić 38 000 GBP w ciągu pięciu tygodni, a jeszcze inny stracić 36 000 GBP w ciągu czterech dni. (WHG (międzynarodowy) Limited)
 • Umożliwienie klientom wpłacania dużych kwot bez przeprowadzania odpowiedniej kontroli– jeden klient zdeponował 73 535 GBP i stracił 14 068 GBP w ciągu czterech miesięcy (Mr Green)
 • Klienci mogli obstawiać duże sumy pieniędzy bez monitorowania lub kontroli w wystarczająco wysokim standardzie – operator nie zażądał dowodu źródła funduszy (SoF), gdy jeden klient postawił 19 000 GBP w jednym zakładzie, nie uzyskał dokumentacji od klienta który postawił 39 324 GBP i stracił 20 360 GBP w ciągu 12 dni i nie uzyskał dowodu SoF od klienta, który postawił 276 942 GBP i stracił 24 395 GBP w ciągu dwóch miesięcy. (William Hill Organization Ltd (WH Retail))
 • W politykach, procedurach i kontrolach brakowało wytycznych dotyczących odpowiednich działań, jakie należy podjąć w następstwie wyników profilowania klientów, oraz sposobu wykorzystania wyników w celu ustalenia odpowiedniego wyniku. (WHG (International) Limited) i (Mr Green)
 • W procedurach i kontrolach brakowało twardych środków zapobiegających dalszym wydatkom i ograniczających ryzyko prania pieniędzy przed zakończeniem profilowania ryzyka klienta. (WHG (International) Limited) i (Mr Green)
 • Szkolenie personelu AML dostarczyło niewystarczających informacji na temat zagrożeń i sposobów zarządzania nimi (WHG (International) Limited) i (Mr Green)

Całe 19,2 miliona funtów zostanie przeznaczone na cele odpowiedzialne społecznie w ramach ugody regulacyjnej.

Zostaną również dodane dodatkowe warunki licencyjne, aby upewnić się, że członek zarządu firmy nadzoruje plan ulepszeń i przechodzi audyt strony trzeciej w celu oceny, czy skutecznie wdraża zasady, procedury i kontrole dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy i bezpieczniejszej gry hazardowej.

Szczegóły uchybień można przeczytać w publicznych oświadczeniach.

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

E-PLAY.PL