Fiskus dobiera się do napiwków

Gazeta Prawna: Napiwki, które klienci w dowód uznania wręczają kelnerom, krupierom w kasynach czy nawet listonoszom, stanowią według organów skarbowych przychody ze stosunku pracy lub innych źródeł i powinny być opodatkowane. Jednak do fiskusa trafiają tylko informacje o drobnej części tych kwot.


[…]Szczególne regulacje dotyczą jednak rozliczania napiwków w salonach gier hazardowych. Główny inspektor ochrony danych osobowych przyznaje, że kontrolerzy skarbowi mogą sprawdzać rejestry napiwków prowadzone przez kasyna – także te wykazy, które zawierają imiona i nazwiska pracowników

Warunki prowadzenia i wzory rejestrów napiwków w kasynach określa rozporządzenie ministra finansów w sprawie dokumentacji prowadzonej przez podmioty prowadzące działalność w zakresie gier hazardowych (Dz.U. z 2010 r. nr 8, poz. 57). Rejestr taki musi zawierać, poza liczbą porządkową i datą wpisu, także dokładną wartość napiwków zgromadzonych danego dnia, jak również dane osobowe w postaci imion i nazwisk pracowników kasyna, którym wypłacane są napiwki. Tutaj zatem kontrolerzy mają proste zadanie.

Komentarza w tej sprawie odmówiła nam m.in. spółka Olympic Casino Poland, jednak jak wynika z rozmów z przedstawicielami branży, w praktyce większość kasyn i salonów gry w regulaminach zobowiązuje swoich pracowników do zgłaszania otrzymywanych napiwków i stosuje kary, gdy nie wywiązują się z tej powinności.

więcej czytaj na gazetaprawna.pl

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.