Fundusz, który tylko puchnie

Gry hazardowe
Bartosz 27/10/2014

Ostatnia aktualizacja: 27 października 2014

74 mln zł leżą i czekają. I nie ma na co ich wydać. Rząd zmienia ustawę, ale funduszu hazardowego nie rusza.

Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że organizacje, które zajmują się leczeniem uzależnień, będą mogły uzyskać spory finansowy oddech i wreszcie nie będzie brakować pieniędzy na realizowane przez nie programy. Przy okazji przygotowań do zmian w ustawie Ministerstwo Zdrowia zaproponowało, by uwolnić wreszcie powołany po tzw. aferze hazardowej fundusz, który miał służyć wyciąganiu z nałogu hazardzistów.

Rozwiązanie, by finansować z niego również działania antyalkoholowe czy antynarkotykowe, wydawało się o tyle logiczne, że w tej chwili w Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych zamrożonych jest ponad 70 mln zł. Przepisy uniemożliwiają organizacjom, które realizują programy służące wyciąganiu z innych nałogów, skorzystanie z tych pieniędzy.

Tu jednak pojawiło się zaskoczenie: stanowcze „nie” dla uwolnienia środków postawiło Ministerstwo Finansów. W efekcie rząd przyjął projekt zmian w ustawie hazardowej, w którym zasady funkcjonowania funduszu pozostają nietknięte. Oznacza to, że nadal będzie w nim tylko przybywać pieniędzy, z których praktycznie nikt nie korzysta.

Żeby zrozumieć tę historię, trzeba sięgnąć pamięcią pięć lat wstecz. W szczycie afery jednorękich bandytów posłowie w kilka godzin uchwalali przygotowane naprędce zaostrzenie ustawy hazardowej.

Czytaj całość w najnowszym numerze Bloomberg Businessweek

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL